Pages Menu
RssFacebook
Categories Menu

Posted on 26 września, 2014 in Sztukateria elewacyjna |

Zwieńczenia okien, jak wykorzystać klasyczne formy architektoniczne we współczesnym budownictwie

Zwieńczenia okien, jak wykorzystać klasyczne formy architektoniczne we współczesnym budownictwie

Witamy ponownie na naszym blogu. Na dzisiaj wybraliśmy temat dekoracji sztukatorskich wokół okien, które są prostym i sprawdzonym sposobem na urozmaicenie i uatrakcyjnienie wyglądu elewacji. Zaletą zastosowania tego typu dekoracji jest szeroki wybór stylistyki jaką możemy się posłużyć. Od prostych form geometrycznych, po złożone kompozycje z bogatą ornamentyką roślinną. Niezależnie od gustu, pamiętajmy jednak, że styl zdobień powinien korespondować ze stylem architektonicznym budynku. Poniżej prezentujemy kilka przykładów ilustrujących temat. Dzisiaj zaczniemy od przykładów bardziej złożonych, by w drugiej części prezentacji zająć się tymi prostszymi. Zapraszamy do oglądania.

Bogato zdobione okno z dekoracja malarską

Źródło: www.chateaudefleurs.blogspot.com

Na pierwszej fotografii prezentujemy przykład łączenia bogato zdobionego okna z dekoracją malarską. Mamy tu zminiaturyzowane formy architektoniczne takie jak pilastry, konsole, panele czy gzymsy, które zestawione zostały z malarskim motywem kwiatowym. Całość jest mocno dekoracyjna, utrzymana w romantycznym charakterze. Zdecydowanie nie można odmówić tej kompozycji uroku, który dopełniają donice z żywymi kwiatami i haftowana firanka za oknem. Jest to dobra propozycja dla osób, które szukają pomysłu na to jak ubarwić swoje otoczenie. Pokazany przykład prezentuje elewację kamienicy, ale z powodzeniem można go zastosować także w domu jednorodzinnym. Szczególnie polecamy do domów niedużych gabarytowo, które można wystylizować na „małą romantyczną chatkę”.

Bogato zdobione okno z dekoracją malarską

Źródło: www.christierepasy.com

I inne ujęcie tego samego budynku. Na zbliżeniu widzimy, jak misterne jest wykonanie detali. Mimo, że często dekoracje fasad znajdują się na wysokości, to właśnie wykonanie detalu świadczy o jakości i kunszcie wykonawcy. Dlatego zachęcamy, by zwracać uwagę na szczegóły. Tutaj dodatkowo ciekawostką jest fakt, że w porównaniu do poprzedniego zdjęcia zmieniło się tło i kompozycja motywu malarskiego. Można by się raczej spodziewać powtarzania tego samego układu w całym budynku, może czasami jednak warto dać się zaskoczyć…

Fragment fasady jednej z lublińskich kamienic

Źródło: www.lublinarchitecture.pollub.pl

Powyżej zdjęcie z rodzimego Lublina, pokazujący fragment fasady jednej z kamienic jako kolejny dobry przykład na zastosowanie klasycznych form architektonicznych jako dekoracji wokół ona. W kilku słowach – drewniane okno, sztukateria elewacyjna plus stonowany kolor, to dobra recepta na ponadczasowy wygląd elewacji.

Dekoracja okienna oparta na prostym gzymsie

Źródło: www.southernliving.com

I w tym miejscu zapraszamy do drugiej części wybranej na dzisiaj prezentacji, w której znajdą się przykłady prostsze w formie pasujące do bardziej współczesnych budynków. Na wybranym zdjęciu dekoracja okienna w postaci półkolistego zwieńczenia opartego na prostym gzymsie. Co ciekawe, sztukaterie zestawiono tu z ceglaną elewacją malowaną na biało, w Polsce rzadko spotyka się takie rozwiązanie, a jak widać jako całość wygląda całkiem zgrabnie. Biel pojawia się także w szprosowym oknie i gzymsie, które nawiązują do ceglanego tła, natomiast okiennicę i obróbkę blacharską pomalowano kontrastową czernią. Takie rozwiązanie poddajemy pod rozwagę właścicielom ceglanych domów. Może warto zastanowić się nad jakimś urozmaiceniem?

Okna zwińczone geometrycznymi przyczółkami

Źródło: www.timslife.com

I podobny przykład, z tą różnicą, że tu wykorzystano elewację drewnianą. To kolejne niekonwencjonalne, jak na nasze warunki rozwiązanie, ale jak widać może trzeba by się zastanowić, czy czasami nie warto odejść od ogólnie przyjętych schematów i spróbować czegoś nowego. Okna zwieńczone geometrycznymi przyczółkami będą się korzystnie prezentowały zarówno na tle desek nadających rytm całej kompozycji, jak również sidingu, co da podobny efekt wizualny. Korzystnie wygląda także zestawienie bieli z zielenią okiennic. Ten przykład dedykujemy więc właścicielom domów z drewnianą elewacja, lub tym którzy planują ich budowę.

Drewniana elewacja z prostą geometryczną dekoracją

Źródło: http://media-cache-ec0.pinimg.com/originals/21/97/06/219706edaf4e8e7d3f521373b53cfe63.jpg

I w nawiązaniu do poprzedniego tematu kolejna drewniana elewacja z prostą geometryczną dekoracją. Kolorystyka w beżach i oliwkowej zieleni, też warta rozważenia.

Okno z prostym gzymsem opartym na dekoracyjnej opasce okiennej

Źródło: www.cchonline.com

I następne zdjęcie w podobnej konwencji. Tym razem zwieńczone prostym gzymsem opartym na dekoracyjnej opasce okiennej. Biel i jasna szarość, jako kolejny przykład sprawdzonego zestawienia kolorów.

Okno z drobnym gzymsem jako wykończenie donic

Źródło: www.marthastewart.com

I ostatni przykład na dziś, gdzie proste okno zwieńczono jedynie drobnym gzymsem, który co ciekawe pojawia się także jako wykończenie donic z ziołami. Drobny akcent, ale już nadaje całości inny, mniej surowy wygląd. Ponownie przykład na szaro białe zestawienie kolorów na elewacji z drewnianych desek. Jak widać zagranicą znajdziemy wiele takich zestawień. Ciekawe, czy u nas takie rozwiązanie ma szansę się przyjąć? Tym pytaniem kończymy na dziś i zapraszamy już w przyszłym tygodniu.