Pages Menu
RssFacebook
Categories Menu

Posted on 30 kwietnia, 2015 in Aranżacja wnętrz, Inspiracje |

Wnętrza w rustykalnym stylu – garść inspiracji

Wnętrza w rustykalnym stylu – garść inspiracji

Dzisiejszy artykuł chcielibyśmy zadedykować wszystkim miłośnikom wnętrz w klimatycznym rustykalnym stylu. Mamy nadzieję przekonać czytelników, że to co stare nie musi być wcale staroświeckie, a zamiłowanie do surowego odrapanego drewna, starych mebli i złoceń nie stoi wcale na przeszkodzie aby zaprojektowane przez nas wnętrze było również nowoczesne, a czasem wręcz minimalistyczne.

Jak więc sprawić by urządzany dom czy mieszkanie miały swój niepowtarzalny klimat i charakter? Na pewno łatwiej będzie to osiągnąć jeśli nasze wnętrze mieści się w starym domu lub zabytkowej kamienicy. Zanim zabierzemy się za gruntowny remont przyjrzyjmy się dokładnie temu co wiekowe wnętrze ma nam do zaoferowania – być może wiele elementów będzie można wykorzystać w nowej aranżacji. Przypomina to trochę rozmowę – trzeba się wsłuchać w klimat domu, poznać go zanim zacznie się wprowadzać zmiany. Pozwoli to zachować unikalny charakter wnętrza i nawiązać dialog między jego historią a nowoczesnością, z którą przychodzimy.

Wnętrze w rustykalnym stylu

Źródło: www.planete-deco.fr

Wspaniale , jeśli na przykład w mieszkaniu czy domu są zachowane elementy starej stolarki, na powyższym zdjęciu mamy taką właśnie sytuację. Aby dodać wnętrzu rustykalnego charakteru odsłonięto belki konstrukcyjne stropu, co razem z delikatnymi przecierkami jakimi pokryte są ściany tworzy ciekawy misz masz wiejskich i pałacowych klimatów. Nawiązaniem do nowoczesności jest tu delikatne i geometryczne obramowanie bocznych drzwi i prostego okrągłego okna. Pozostawiono tu także starą terakotową posadzkę. Pamiętajmy, że jeśli oryginalna podłoga nie jest w idealnym stanie dobrym rozwiązaniem może być ciekawe i pomysłowe uzupełnienie ubytków, zamiast wymiana całości.

Ciekawy sposób na uzupełnienie ubytku w podłodze

Źródło: www.marieclairemaison.com

Możemy tak jak tu uzupełnić zniszczone partie podłogi za pomocą kawałków blachy, lub też mozaikową wstawką z kafelków. W ten sposób niewątpliwe wady przekształcamy w zalety , a wnętrze nabierze unikatowego charakteru.

Uzupełnienie ubyków mozaikową warstwą kafelków

Źródło: www.flickr.com

W tej kuchni nowe przeplata się ze starym w bardzo ciekawej aranżacji. Tym co łączy wszystkie elementy -bogato zdobione sztukaterie i lustro , nowoczesny geometryczny żyrandol i minimalistyczne wyspy kuchenne jest dominująca biel. Nawet podłoga jest tu tylko tłem- gładką połyskującą powierzchnią równoważącą bogactwo rzeźbionych faktur.

Kuchnia w nowym i starym stylu

Źródło: www.reneefinberg.blogspot.com

Umiejętne operowanie kolorem pozwala na łączenie elementów w spójną całość . Poniżej wnętrze utrzymane w gamie delikatnych szarości i bieli nawiązuje i podkreśla naturalne materiały – drewno, len i ceramikę. Ciekawym rozwiązaniem jest wyróżnienie sztukaterii poprzez ciemniejszą przecierkę. Ten sposób malowania uwypukla dodatkowo ornamenty czyniąc je bardziej rzeźbiarskimi, a całość niewątpliwie nabiera unikatowego charakteru.

Łączenie elementów wnętrza w spójną całość za pomocą koloru

measvintage.blogspot.com

Aranżując wnętrze w tym stylu nie możemy pominąć naturalnych materiałów takich jak cegła, drewno, kamień, a nawet blacha. Szczególnie pięknie prezentują się one w swojej surowej postaci stanowiąc ciekawy kontrast z prostymi nowoczesnymi meblami. Na zdjęciu poniżej niby od niechcenia oparte o ścianę monumentalne lustro w ramie z niewykończonych i mocno naruszonych zębem czasu desek dosłownie króluje na tle prostej jasnej sypialni.

Duże lustro w ramie ze starego drewna

Źródło: www.desiretoinspire.net

Nie bójmy się odważnych i niestandardowych rozwiązań – to one określają niepowtarzalny charakter naszego wnętrza.

Kamienna umywalka

Źródło: www.iolandapujol.tumblr.com

Tutaj zaś mamy bardzo ciekawą aranżację do której wykorzystano sporą płaszczyznę spatynowanej …blachy falistej. Skontrastowana z pałacowymi akcentami -bogatymi sztukateriami, kryształowym żyrandolem i lustrem w ozdobnej srebrnej ramie robi niezapomniane wrażenie.

Ściana z spatynowanej blachy falistej

Źródło: www.stinemos.blogspot.com

Tu jeszcze jeden zabawny pomysł na wykorzystanie blaszanych dodatków – pamiętajmy, że ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia.

Blaszane dodatki

Źródło: www.wanelo.com

W zasadzie mieszanie pałacowych akcentów z surowymi, nie wykończonymi strefami i dodatkami jest często stosowanym i efektownym zabiegiem.

Stąd właśnie ostatnia moda na kryształowe żyrandole, wystarczy bowiem powiesić go w sąsiedztwie tak odrapanej ściany aby zyskała zupełnie inny wymiar – celowo zaplanowanego zabiegu artystycznego.

Wnętrze z pałacowymi akcentami

Źródło: www.apartmenttherapy.com

Podobnie rzecz ma się w tej kuchni – ozdobny żyrandol nawiązujący formą do pałacowych poprzedników   skontrastowany z surową ceglaną ścianą i bardzo prostym wręcz minimalistycznym wyposażeniem kuchni.

Kuchnia z elementami rustykalnego stylu

Źródło: www.sfgirlbybay.tumblr.com

Dobrym pomysłem na ciekawe kontrasty jest również wykorzystywanie sztukaterii, która do niedawna kojarzyła nam się tylko z eleganckimi zabytkowymi wnętrzami. Ponieważ nie zawsze możemy liczyć na zachowane oryginalne dekoracje tego typu dobrze jest skorzystać z gotowych przyklejanych listew z lekkiego styropianu. Są one łatwe w montażu , łatwo je również malować, niekoniecznie na jednolity kolor – mając do dyspozycji tak wdzięczny materiał możemy pokusić się o zmarnowanie kilku kawałków i poeksperymentowanie z przecierkami, a nawet złoceniami. W takim przypadku lepiej będzie próby farbiarskie przeprowadzić przed przyklejeniem sztukaterii.