Pages Menu
RssFacebook
Categories Menu

Posted on 2 października, 2014 in Sztukateria elewacyjna |

O wejściu do domu raz jeszcze…

O wejściu do domu raz jeszcze…

Witamy ponownie na łamach bloga. Dzisiaj powrócimy do tematu strefy wejściowej i roli jaką pełni w odbiorze domu. W poprzednim wpisie zajmowaliśmy się aranżacją przestrzeni wokół wejścia, tym razem przyjrzymy się temu zagadnieniu jako elementowi fasady, który wpisuje się w bryłę budynku. Niejako w nawiązaniu do tematu z poprzedniego tygodnia, skupimy się na formie architektonicznej dekoracji, które w przypadku wejścia dają jeszcze większą paletę rozwiązań niż w przypadku dekoracji wokół okien. Jak pisaliśmy wcześniej, wejście pełni w domu funkcję reprezentacyjną i dlatego często jest akcentowane poprzez rozmaite zabiegi, może być wydzielone z bryły budynku lub podkreślone poprzez elementy dekoracyjne. I zgodnie z duchem wpisu sprzed tygodnia, to na tych walorach dekoracyjnych skupimy się w dniu dzisiejszym, przy okazji analizując zestawienia kolorystyczne i materiałowe wykorzystane w prezentacji. Zapraszamy do oglądania przykładów, które mamy nadzieję posłużą jako galeria inspiracji przy okazji wykańczania lub remontowania Państwa domów.

Wejście do domu aranżacja - Drzwi wejściowe w kolorystyce czerni i bieli

Źródło: www.habituallychic.luxury

Wejście do domu – jaka aranżacja najlepsza?

Pierwsze zdjęcie to aranżacja oparta na wejściu w kolorystyce czerni i bieli zderzonym z bujną roślinnością, która w zasadzie przesłania resztę architektury. Czarne drzwi zwieńczone gzymsem z motywem geometrycznym wyłaniają się z otaczającej zieleni niczym wejście do tajemniczego ogrodu. Sztukaterie w klasycznej bieli podnoszą walory dekoracyjne i podkreślają reprezentacyjny charakter wejścia.

Drzwi z dekoracja pilastrów i gzymsu

Źródło: www.cwbarchitects.com

Drugi przykład to drzwi podkreślone masywną dekoracją w postaci pilastrów i gzymsu w ciepłej kolorystyce harmonizującej z kolorem cegły. Na podstawie zdjęcia trudno ocenić, czy mamy do czynienia z naturalnym kamieniem czy sztukaterią malowaną w kolorystyce piaskowca. Niezależnie od tego, czy jest to naturalny kamień, czy nie, warto zapamiętać to zestawienie kolorystyczne, jako warte uwzględnienia przy zestawieniach z cegłą. Zwróćmy uwagę na szczegóły, takie jak powtórzenie kolorystyki na schodach i podpiwniczeniu. Istotnym elementem całej kompozycji jest też ciemna kolorystyka stolarki powtórzona w kutej balustradzie i kratach w oknie. Czerń, beż i cegła, to zestawienie godne polecenia!

Pilastry, gzyms na tle boni

Źródło: www.acte-lumiere.com

I ponownie dekoracja oparta na klasycznych elementach architektury – pilastry, gzyms tym razem wyeksponowane na tle boni. Całość dodatkowo wymodelowana poprzez światło, które po zmroku oświetla fasadę. Kolorystyka w złamanej bieli i szarości się doskonale w aranżacjach wejść domów miejskich.

Niebieskie drzwi obudowane białymi pilastrami

http://media-cache-ak0.pinimg.com/originals/3a/d2/30/3ad2302750e6a490fc70f6ec324768eb.jpg

I przykład nieco lżejszy, gdzie niebieskie drzwi obudowano dekoracją w postaci delikatnych pilastrów malowanych na biało. Tutaj ponownie mamy cegłę, którą tym razem skontrastowano z bielą i błękitem. Rozwiązanie dla odważniejszych, ale na pewno też znajdzie zwolenników.

Drzwi w zestawieniu czerni i bieli

Źródło: www.thistlewoodfarms.com

Ta aranżacja wejścia do domu to klasyczny przykład graficznego zestawienia czerni i bieli, przełamany sezonową dekoracją w postaci girlandy z liści i jesiennego bukietu zawieszonego na drzwiach. Jako dekorację wokół drzwi zastosowano żłobkowane pilastry.

Drzwi z dekoracja w ciemnym odcieniu szarości

Źródło: http://media-cache-ec0.pinimg.com/originals/6c/c4/95/6cc495b9a497533a57d4d6fd0365aa84.jpg

Powyżej drzwi z masywną dekoracją w ciemnym odcieniu szarości. Takie obramienie drzwi z pewnością jest zapamiętywalne, ale poza tym spełnia jeszcze jedną funkcję, mianowicie dodanie tak masywnych dekoracji po bokach powoduje, że drzwi wydają się szersze co dodaje im prestiżu.

Drzwi oprawione klasycznymi pilastrami i gzymsem

Źródło: www.annagillar.se

Tutaj drzwi pokazano jako fragment większej całości, „oprawione” klasycznymi pilastrami i gzymsem, które podkreślają ich rangę. W kwestii kolorystyki ponownie pojawiają się biele, szarości i czerń, czyżby nowy trend?

Drzwi wejściowe w boniowanym łączniku 2 skrzydeł domu

Źródło: http://media-cache-ak0.pinimg.com/originals/c1/55/de/c155de436e050f9814825da4c11f83d3.jpg

Tu nieco inne rozwiązanie, gdzie wejście pojawia się w boniowanym łączniku między dwoma skrzydłami domu. Bonie i klasyczny biały gzyms dyskretnie dodają szyku tej eleganckiej kompozycji.

Błękitne drzwi z dekoracjyjnymi sztukateraimi

Źródło: www.familylifeinnortherncali.tumblr.com

Tu stonowany odcień błękitu drzwi zestawiono z dekoracyjnymi sztukateriami w klasycznej bieli. Poza innym niż dotychczas prezentowane zestawieniem kolorystycznym, tą aranżację wyróżnia półkoliste zwieńczenie powtarzające kształt okna doświetlającego wnętrze.

Drzwi pomiędzy półkolumnami

Źródło: www.vtinteriors.blogspot.com

W tej aranżacji wykorzystano półkolumny wspierające masywny gzyms. Taki zabieg z pewnością wyróżni nasze wejście, bez konieczności podkreślania go na inne sposoby. Czasami jeden mocny akcent wystarczy by przyciągnąć uwagę.

Drzwi zwieńczone zadaszeniem podpartym konsolami

Źródło: www.bjdhausdesign.blogspot.com

I na zakończenie bardziej rustykalny przykład, gdzie drzwi w naturalnie spatynowanym drewnie zwieńczono lekko wysuniętym zadaszeniem podpartym konsolami. Dodatkowy walor dekoracyjny stanowi okno doświetlające hall .

Mamy nadzieję, że spodobały się Państwu zaprezentowane aranżacje. Być może staną się dla inspiracją podczas urządzania wejścia do domu. Zapraszamy do śledzenia kolejnych wpisów, w których podzielimy się z Państwem niezwykłymi aranżacjami domów i wnętrz.