Pages Menu
RssFacebook
Categories Menu

Posted on 7 stycznia, 2015 in Aranżacja wnętrz | 1 comment

Ukryte przestrzenie domu

Ukryte przestrzenie domu

Witamy ponownie na naszym blogu, dzisiaj przygotowaliśmy dla Państwa materiał dotyczący ukrytych przejść i miejsc do przechowywania. W urządzanych przez nas wnętrzach, nie zawsze chcemy eksponować te elementy, które służą co prawda funkcjonalności, ale estetyce już niekoniecznie. Pokażemy kilka sposobów, jak w praktyce pogodzić jedno z drugim. Jak wspomnieliśmy przed chwilą, estetyka nie zawsze idzie w parze z praktycznym zagospodarowaniem przestrzeni w naszych domach, nie znaczy to jednak, że należy rezygnować z funkcjonalnych rozwiązań. Skupmy się raczej na tym, jak w niebanalny sposób możemy uczynić je przyjemniejszym dla oka. Zapraszamy do oglądania wybranych przykładów.

Zamaskowana przestrzeń do przechowywania

Źródło: www.splendidsass.blogspot.com

Pierwsza fotografia to przykład pokazujący, jak można wygospodarować przestrzeń do przechowywania maskując ją w sposób niewidoczny dla osób niewtajemniczonych. Wykonano tutaj zabudowę pod wymiar, która na pozór wygląda jak występ w ścianie. Można by wręcz powiedzieć, że elementy dekoracyjne, wykorzystane przy wykończeniu tej aranżacji, stanowią walor tego pomieszczenia. Pod postacią ściany służącej eksponowaniu grafik, ukryto półki, które pomieszczą pokaźną ilość dokumentów, czy też innych rzeczy, których nie chcemy trzymać na wierzchu. Jest to przykład rozwiązania o określonej funkcji, który wykonano na wysokim poziomie estetycznym.

Zabudowa imitująca boazerię wykorzystana do ukrycia drzwi

Źródło: www.pinterest.com

Drugi przykład, oparty jest również na wykorzystaniu paneli imitujących boazerię. Tym razem wykonaną zabudowę wykorzystano do ukrycia drzwi prowadzących do niewielkiej łazienki zaaranżowanej w przestrzeni pod schodami. Jest to miejsce, które często bywa problematyczne w wykończeniu, tutaj zaś udało się stworzyć dodatkowe pomieszczenie. Zamaskowane drzwi nie naruszają estetyki hallu, który, wnioskując po wykończeniu, jest reprezentacyjną częścią domu. Korzyść jest więc podwójna – zyskujemy łazienkę, a jednocześnie w elegancki sposób wykańczamy hall. Polecamy, tym z Państwa, którzy dysponują podobną przestrzenią w swoich domach.

Boazeryjne wykończenie ścian skrywające półki

Źródło: www.veranda.com

Kolejny przykład, to rozwiązanie zbliżone do dwóch poprzednich. Widzimy tu boazeryjne wykończenie ściany, za którym kryją się półki służące przechowywaniu szklanych kieliszków. Jak widzimy, pomysły tego typu sprawdzą się przede wszystkim w reprezentacyjnych pomieszczeniach- tu zapewne widzimy fragment jadalni. Sądząc po ty przykładzie, bez trudu znajdą się zwolennicy tego typu rozwiązań. Z pewnością wymagają one większego nakładu pracy na etapie wykończenia, ale efekt jest tego wart…

Ukryte przejście

Źródło: www.decorpad.com

I podobne w charakterze ukryte przejście. Na podstawie dotychczasowych przykładów, można wysnuć wniosek, że takie rozwiązania służą przede wszystkim zachowaniu wysokich walorów estetycznych pomieszczeń oraz podniesieniu poczucia prywatności domowników – pozwalają stworzyć wrażenie odizolowania stref prywatnych od tych ogólnie dostępnych.

Ukryta w ścianie szafa

Źródło: www.cheverellwood.co.uk

Zdjęcie powyżej, jest kolejną ilustracją tezy postawionej powyżej – ukryta w ścianie po prawo szafa jest niewidoczna dla oka i stanowi kontynuację dekoracyjnego wykończenia ścian całego pomieszczenia. Najczęściej jest na tyle dekoracyjna, że występuje w kolorystyce monochromatycznej, przeważnie w odcieniach bieli.

Za klasyczną boazerią ukryte półki

Źródło: www.style-files.com

I jeszcze jeden przykład z sypialni, gdzie za klasyczną pionową boazerią ukryto półki na osobiste przedmioty domowników. Ponownie ściany pomalowano na biało. Przełamanie stanowią jasnoszare dodatki – w tym ciekawy tapicerowany zagłówek, który dodaje wnętrzu przytulności.

Ukryte w ścianie drzwi do łazienki

Źródło: www.shelterness.com

I skoro jesteśmy przy szarościach, przejdźmy do kolejnego przykładu, gdzie w ścianie ukryto drzwi do łazienki. Przykład ten pokazuje, że nawet pełnowymiarowe drzwi można potraktować jako element szerszej całości.

Spiżarnia ukryta za boazerią

Źródło: www.bhg.com

I jeszcze jedna odmiana tego pomysłu, tym razem skrywająca pokaźną spiżarnię. Na drzwiach powtórzono podziały z sąsiedniej szafki kominowej, która prawdopodobnie ukrywa lodówkę i zamrażarkę w zabudowie. Lokalizacja spiżarni nie jest więc przypadkowa. Dla osób postronnych to kolejny front kuchenny, dla pani domu zaś drzwi do jej ukrytego królestwa…

Ukryte drzwi do kotłowni

Źródło: www.charlesandhudson.com

I nieco inna wersja ukrytych drzwi – tym razem do kotłowni. To przykład pomieszczenia, którego nie chcemy eksponować, ale ze względów praktycznych wymaga dostępu. Tu udało się połączyć obie te potrzeby, tworząc dodatkowo półki w pogłębionych w tym celu drzwiach. Funkcja została zachowana, a dodatkowo udało się zyskać estetycznie wykończone miejsce do przechowywania.

Ukryte drzwi w ścianie

Źródło: www.dezeen.com

Ukryte drzwi w ścianie

Źródło: www.dezeen.com

I na zakończenie jeszcze jedno ukryte przejście dla wtajemniczonych, które za cienką ścianką skrywa dodatkowe pomieszczenie. Tym przykładem żegnamy się z Państwem na dziś. Zapraszamy do czytania kolejnych materiałów i dzielenia się swoimi opiami i sugestiami.

1 Comment

  1. Świetne pomysły. Szczególnie podoba mi się zamaskowanie spiżarki w kuchni. Gdy będziemy projektować wnętrze swojego mieszkania – z pewnością wykorzystam ten pomysł.