Pages Menu
RssFacebook
Categories Menu

Posted on 21 czerwca, 2014 in Sztukateria elewacyjna |

Taras- letnie inspiracje

Taras- letnie inspiracje

Z okazji zbliżającego się kalendarzowego lata postanowiliśmy przygotować dla Państwa kilka inspiracji związanych z aranżacją tarasu.

 

Taras to miejsce, które letnią porą może być świetną alternatywą dla jadalni i salonu. To czy posiadamy dom na wsi czy w mieście nie przeszkadza nam w tym, by powiększyć dom o nawet niewielkie zadaszenie, tak by latem móc spędzać w nim swój wolny czas. Warto o takiej inwestycji pomyśleć ze względu nawet na to, że może stać się idealnym miejscem spotkań towarzyskich, wypoczynku czy wspólnych posiłków bez wyjazdu poza teren działki.

 

Jak urządzić taras? Po pierwsze warto zadbać o to by wkomponował się w charakter domu i ogrodu. Taras nie powinien zdominować bryły domu, roślinność ta długoletnia i ta doniczkowa w sposób naturalny powinna podkreślić jego styl.

 

Jeśli posiadamy dużą działkę, nie musimy się martwić o dodatkowe elementy tarasu dzielące naszą kameralną przestrzeń od sąsiedniego terenu. Jednak gdy nasza działka osadzona jest blisko sąsiadów czy ruchliwej ulicy warto pomyśleć o aranżacji która zapewniłaby intymne miejsce dla siebie i znajomych. Wygodnym i tanim rozwiązaniem w takim przypadku byłby ściany zieleni- z bluszczu czy wysokich krzewów lub rattanowe ścianki.

 

W dzisiejszym wpisie skupiliśmy się jednak na aranżacjach tarasu o nieco zbliżonym charakterze- wszystkie inspiracje łączą naturalne materiały i kolorystyka oraz wsparcie tarasu na kolumnach. Dlaczego wybraliśmy kolumny? Po pierwsze chcielibyśmy udowodnić sobie i Państwu, że taki system konstrukcyjny tarasu wcale nie musi dyktować klasycznej aranżacji. Po drugie, tak solidna i prosta w formie konstrukcja jest inwestycją na lata, którą możemy aranżować każdego sezonu według panujących trendów.

 

Chłodna biel na upalne dni

 

Biel sprawdza się szczególnie latem jako barwa która odbija promieniowanie słoneczne. W przypadku, gdy taras leży w południowej części domu, takie barwne rozwiązanie daje dodatkową ochronę w upalne dni. Biały taras to także niekończąca się zabawa w dobór mebli, oświetlenia i roślinności.

 

Taras z geometrycznym sufitem

Źródło: www.flickr.com

Powyższy taras przyciąga uwagę imponującym geometrycznym sufitem. Jego przejścia od półokrągłych do ostrokątnych kształtów budują niezwykłą formę. Kolumny łączą ją z kamienną podłogą. Sąsiadująca ilość zieleni pozwala na to by kwiaty doniczkowe stały się jedynie dodatkiem.

Taras o podłużnym i prostokątnym planie

Źródło: http://media-cache-ak0.pinimg.com/originals/2a/35/c4/2a35c48fda8bbf4e3e32188c3480ad3e.jpg

Kolejna inspiracja to taras o podłużnym, prostokątnym planie. Taras tak jak w wcześniejszym przypadku ma otwarte, zielone sąsiedztwo więc i tutaj aranżację buduje rząd kolumn stylizowanych na porządek dorycki i kamienna posadzka. W tym przykładzie przykuwają jednak głównie uwagę meble- na pierwszy plan wysuwają się podwieszana rattanowa kanapa o drugiej funkcji huśtawki. Wydaje się być idealnym meblem do popołudniowego wypoczynku, wspólnych rozmów i zagłębianiu się w wakacyjnej lekturze.

Taras z zadaszeniem o ażurowej konstrukcji

Źródło: http://chicdesignideas.com

Kolejna inspiracja to taras z zadaszeniem o ażurowej konstrukcji, pokrytej transparentną płytą z tworzywa sztucznego. To rozwiązanie nie pozwoli zaciemnić salonu, będzie bardziej wytrzymałe od markizy tarasowej a dodatkowo tańsze od propozycji dachówkowych.

Aranżacja tego tarasu jest stosunkowo klasyczna, meble rattanowe to ponadczasowy wybór,. Gdy inwestujemy w zakup mebli, warto unikać plastikowych, popularnych mebli ogrodowych, nawet gdy zadbamy o wysoką jakość materiałów do budowy tarasu, takie meble mogą zupełnie zepsuć efekt naszej pracy.

Taras, który jest zewnętrznym przedłużeniem salonu

Źródło: http://furniture.trendzona.com

Powyższy taras jest zewnętrznym przedłużeniem salonu. Połączono tutaj angielski szyk cegły z klasyczną formą kolumny. Zestaw mebli tarasowych nawiązuje do tych z wnętrza domu.

Taras z ciekawie zestawionym materiałem i stylem

Źródło: www.skybax.com

Ten taras to przede wszystkim ciekawe zestawienie materiałów i stylów. Wyszlifowany kamień w podłodze, naturalnie ociosany na ścianach, drewniany sufit i drzwi zostały podkreślone białą linią listew sztukateryjnych. Dla kontrastu z naturalnymi, nieregularnymi w formie materiałami umieszczono w froncie tarasu białe klasyczne kolumny.

 

 

Tym przykładem aranżacji kończymy dzisiejszy wpis. Zapraszamy do kolejnego wpisu i życzymy Państwu udanych metamorfoz tarasu z okazji nadchodzącego lata.