Szlachetne szarości – trendy w aranżacji wnętrz
Punktem wyjścia dla dzisiejszego tematu były poszukiwania związane z trendami wnętrzarskimi Londynu. O ile Londyn ma oczywiście własną specyfikę, to zebrane materiały ukazały szerszy , bardziej uniwersalny kontekst analizowanej problematyki. Szarości, bo to one będą dzisiejszym tematem, są uniwersalnym motywem, który jest stale obecny we wzornictwie i trendach wnętrzarskich nie tylko Londynu czy Paryża, jest także silnie zakorzeniony w Skandynawii oraz innych wiodących ośrodkach wyznaczających trendy we wzornictwie.

Źródło: http://emmas.blogg.se/2011/september/
Powyżej pierwsze zdjęcie ilustrujące dzisiejszy temat. Jest ono autorstwa Petry Bindel, znanej fotografki wnętrz współpracującej między innymi z ELLE DECORATION czy IKEA. Znalazło się tu jako inspiracja kolorystyczna omawianych dzisiaj wnętrz. Jego klucz kompozycyjny stanowi stonowana gama kolorystyczna w palecie szarości, neutralne odcienie od bieli do grafitu.

Źródło: http://polaroix.blogspot.com/2013/06/interior-design-london-uk.html
Powyżej pierwsze wnętrze, ze wspomnianego wcześniej Londynu. Przykład klasycznej i subtelnej elegancji. Jasna paleta z przewagą złamanej bieli i tonów szarości, naturalna drewniana podłoga, szlachetny materiał obiciowy i sztukaterie wystarczą, żeby zbudować klasyczne wnętrze o ponadczasowym charakterze. Innymi słowy nic dodać, nic ująć.

Źródło: http://www.adelto.co.uk/luxury-lancasters-hyde-park-apartment-london/
I kolejny przykład z Londynu. Tutaj dominantę kolorystyczną stanowi szarość. Charakter wnętrzu nadają podziały geometryczne na ścianach oraz zasłony. Karnisze obudowano maskownicami malowanymi w kolorze ścian, a zasłony powieszono tuż poniżej linii sztukaterii. Taki zabieg akcentuje wysokość pomieszczenia i nadaje mu bardziej reprezentacyjny charakter. Silnym akcentem jest też obraz na ścianie za fotelami, który wzbogaca wnętrze i nadaje mu bardziej indywidualny charakter.

Źródło: www.elledecor.com
Następny przykład to wnętrze paryskie. Bogatsze niż przykłady z Londynu, ale wpisujące się w ten sam trend. Podobne stonowane barwy, szlachetne tkaninyi sztukateria. To wnętrze dodatkowo ubogacają złocenia na ramie lustra, karniszach, fragmentach stolarki i sztukaterii oraz meblach. Złoto efektownie dopełnia szarości tworząc stylową i niepowtarzalną całość.

Źródło: http://www.decorpad.com/photo.htm?photoId=83745&index=5
I przykład nieco bardziej skromnego wnętrza. Neutralne tło i kolorowe dodatki to kolejny przykład sprawdzonego sposobu na urządzenie wnętrza. Koloru nie należy się bać, ale rozsądniej jest postawić na akcenty kolorystyczne, które łatwiej dopasować do nowych trendów, czy pór roku, niż zmieniać wystrój całego pomieszczenia. Szarość ma tą zaletę, że wszystko do niej pasuje. W tym wnętrzu mamy błękity, czerwienie i żółcień, które stanowią dość ryzykowne zestawienie, natomiast złagodzone szarością tła, w niedużych dawkach stanowią harmonijną kompozycję. Na całość kompozycji wpływają tu też faktury sufitu, dywanu i stolika do kawy. Ważnym elementem kompozycji jest też widok za oknem ujęty w szerokie listwy kadrujące widok i nadające mu charakter żywego obrazu, który gości w naszym wnętrzu.

Źródło: http://www.decorpad.com/photo.htm?photoId=83625&index=7
Powyżej wnętrze bez wyposażenia. Na jego przykładzie możemy przeanalizować zasady komponowania neutralnego tła, o jakich wspominaliśmy wcześniej. Jasnoszare ściany, naturalna podłoga, szerokie białe listwy przypodłogowe i stolarka w ciemniejszym odcieniu to dobry punkt wyjścia dla stworzenia ciekawej aranżacji. Zwróćmy też uwagę na zastosowane oświetlenie – kinkiety, jako alternatywa dla oświetlenia górnego czy podświetlenie ściany z cegły w hall to dobre przykłady na wykorzystanie miękkiego rozproszonego światła, które nie tylko oświetla, ale dekoruje i tworzy atmosferę wnętrza. Uwagę zwraca też ciekawa perspektywa powstała dzięki otwarciu drzwi do kolejnego pomieszczenia.

źródło: http://www.decorpad.com/photo.htm?photoId=89035&index=0
I ostatni przykład na dziś. Wnętrze o neutralnym tle, gdzie główny akcent położono centralną część sufitu połyskującą metalicznymi barwami. Oprócz sufitu połyskuje również powierzchnia blatu i lustro na ścianie. Zderzenie połysku z elegancką tkaniną obiciową foteli i sofki, które zastąpiły tu tradycyjne krzesła stanowi oś kompozycji tego wnętrza w stylu glamour.
To wnętrze zamyka dzisiejszy temat, który zagości jeszcze u nas w nowej odsłonie. Tymczasem życzymy wielu inspiracji do tworzenia własnych aranżacji.