Pages Menu
RssFacebook
Categories Menu

Posted on 10 sierpnia, 2015 in Aranżacja wnętrz, Inspiracje |

Szaleństwo barw w stylu bohemy

Szaleństwo barw w stylu bohemy

Niedawno pisaliśmy o dalekich od minimalizmu stylach architektonicznych epoki wiktoriańskiej, dzisiaj zaś poszukamy inspiracji na równie bogate i dekoracyjne aranżacje wnętrz.

Przyjrzymy się trendowi boho , który swą nazwę zawdzięcza bohemie- cyganerii artystycznej.

Niepokorny, awangardowy, trochę szalony , tak jak artystyczna cyganeria skłonny do twórczej zabawy.

Nie cierpi konwenansów , tęskni za swobodą.

Aranżowanie wnętrza w stylu boho może nam dostarczyć wiele przyjemności, to zabawa kolorami, różnorodnymi fakturami, to odkrywanie skarbów wśród staroci na pchlich targach i polowanie na ciekawe dodatki.

Takie wnętrze żyje razem z jego mieszkańcami, wciąż można je zmieniać i ulepszać, tworzeniu właściwie nie ma końca.

Radosny charakter wnętrza w stylu boho

Źródło: www.estiloydeco.com

Najbardziej charakterystyczną cechą stylu boho jest jego wielobarwność. Odważnie łączone soczyste kolory nadają wnętrzom radosny charakter, Kolorowe mogą być ściany – każda inna, kolorem wyodrębnione drzwi, okna czy też inne elementy architektoniczne. Zwykle występuje także mnogość wielobarwnych dodatków, co rozbija duże płaszczyzny koloru i daje wrażenie rozedrganej tęczy.

Ściany i obicie kanapy bardzo wrzozystą tkaniną

Źródło: www.bloglovin.com

Tu kolejny zachwycający przykład gry kolorów. Tym razem ujednolicono meble i ściany obijając kanapę bardzo wzorzystą tkaniną wykorzystaną także do dekoracji ściany. Łącząc to z zabytkową przecieraną komódką w stylu shabby chic i designerskim wazonem w barwach zachodzącego słońca uzyskano niezwykle ciekawą gamę barw. Mimo tak wielu żywych kolorów i agresywnych wzorów barwy są wibrujące a całość wysmakowana.

Salonik w stylu boho

Źródło: www.imperiovida.tumblr.com

O tym, że czasem warto zdobyć się na odwagę i przełamać pewne konwencje może nas przekonać powyższy salonik. Zapewne niewielu z nas zaryzykowałoby pomalowanie ścian na tak wściekłą czerwień. Tu zaś zdecydowano się na ten odważny krok, pomimo iż zwykle tak ostrej barwy nie stosuje się w pomieszczeniach mieszkalnych. Bardzo ciekawie podkreślono złotem przysufitowe sztukaterie i stolarkę okienną. Efekt uzupełniono złoconymi ramami lustra i obrazów. Całości dopełniają ciemne zabytkowe meble o orientalnym charakterze.

Wnętrze z wzorzystymi teksturami w stylu boho

Źródło: www.twelvechairsboston.com

Kolejną charakterystyczną cechą nurtu boho jest zamiłowanie do wzorzystych tekstur. Najróżniejsze wzory współegzystują w jednym wnętrzu, i paradoksalnie, im jest ich więcej tym bardziej spójną tworzą całość. Na uwagę zasługuje koncepcja połączenia wzorzystej tapety w kolorze fuksji i sztukaterii, które razem z sufitem pomalowano na ciemny róż indyjski.

Ponieważ boho nawiązuje również do sztuki bliskiego wschodu, często napotykamy charakterystyczną gamę pełną zimnych róży i zieleni, ożywioną energetycznym oranżem.

Ręcznie rzeźbiona ścienna rozeta

Źródło: www.etsy.com

Zamiłowanie do orientu i antyków zachęca entuzjastów stylu boho do wynajdywania prawdziwych dekoracyjnych perełek, takich jak ta ręcznie rzeźbiona ścienna rozeta.

Ścienne dekoracje sztukateryjne

Źródło: www.houseandhome.com

Sami również możemy pokusić się o wykonanie ciekawych ściennych dekoracji. Na zdjęciu powyżej mamy przykład zastosowania rozet sufitowych – można wykorzystać do tego celu lekkie styropianowe sztukaterie, które możemy przyklejać na ścianę i dowolnie malować. Nie bójmy się łączyć najróżniejszych wzorów i kolorów, uzyskamy tym sposobem zupełnie nową wartość.

Tkaniny we wnętrzach w stylu boho

Źródło: www.estiloydeco.com

We wnętrzu boho powinniśmy się czuć swojsko i wygodnie, a nic nie czyni otoczenia bardziej przytulnym niż miękkie tkaniny. Stąd tak lubiane przez miłośników tego stylu wzorzyste poduchy, orientalne dywany i wzorzyste narzuty. Wykorzystanie tego typu dodatków jest łatwym sposobem wprowadzenia do wnętrza różnorodności, jaką charakteryzuje się nurt boho.

Dobieranie poszczególnych elementów to naprawdę świetna i nie kończąca się zabawa.

Wnętrze w stylu boho ze starą szafą

Źródło: www.indulgy.com

Styl boho to także najróżniejsze starocie i meble „z duszą”, które uczynią nasze wnętrze zupełnie niepowtarzalnym. Polowanie na takie skarby to naprawdę wciągające zajęcie, trzeba też mieć sporo swobody, wyobraźni i odwagę do stosowania twórczych rozwiązań.

Powyżej ciekawie wyeksponowana na tle pomalowanej na czarno ceglanej ściany szafa wykonana ze starych zdobytych gdzieś elementów okien. Pomysł ten wpisuje się w jakże modną ostatnio ideę up-cyklingu, czyli dawania nowego życia starym i nie potrzebnym już przedmiotom.

Wnętrze w stylu boho

Źródło: www.husligheter.elle.se

Pamiętając, że styl boho wywodzi się od cyganerii artystycznej , urządzajmy nasze wnętrza tak, aby nie zbrakło w nich miejsca na sztukę. Ponieważ nurt ten odznacza się eklektyzmem, możemy pozwolić sobie na zupełnie swobodne komponowanie własnej kolekcji dzieł i sięgać po prace najróżniejszych artystów i stylów.

Podsumowując mamy nadzieję, że zachęciliśmy Państwa do podjęcia tej wspaniałej, twórczej zabawy, jaką jest aranżowanie wnętrz w klimatycznym i niepokornym stylu boho.