Stylowe wykończenie ścian – profile dekoracyjne
Witamy czytelników bloga z nową dawką inspiracji wnętrzarskich. Na dzisiaj przygotowaliśmy temat komponowania wykończenia ścian przy wykorzystaniu profili dekoracyjnych. Pokażemy przykłady imitujące boazerię, gdzie formę profilu podkreślono kolorem złotym oraz takie, gdzie profil posłużył jako rama w której wyeksponowano malarstwo ścienne, czy dekoracyjną tapetę. Będziemy prezentować zarówno złożone kompozycje, obejmujące całą ścianę, jak również te skromniejsze, niemalże minimalistyczne, pasujące do bardziej nowoczesnych wnętrz. Zapraszamy do oglądania dzisiejszej prezentacji.

Źródło: www.blackandwhiteprints.co
Dzisiejszą prezentację otwiera przykład dekoracji obejmującej całą ścianę. Rytmiczne podziały zakomponowane przy wykorzystaniu profili podkreślone zostały kolorem złotym, który dodaje całości szyku tworząc wyrafinowaną kompozycję opartą na kontraście kolorów i grze świateł. Ciemny, chłodny odcień szarości stanowi dobre tło dla profili w odcieniu złota. Dzięki takiemu zestawieniu forma profilu zostaje podkreślona i optycznie wychodzi on do przodu. Dodatkowi dzięki połyskowi złota profil „łapie” światło, co podkreśli geometrię podziałów.

Źródło: www.chiclittleblog.blogspot.fr
I drugie ujęcie tego samego pomieszczenia. Tutaj dodatkowo widoczny jest wystrój pomieszczenia. Szczególną uwagę zwracają żyrandol i biurko widoczne na pierwszym planie, które doskonale komponują się z otoczeniem – żyrandol poprzez kolorystykę stanowi nawiązanie do wykończenia profili, zaś krawędzie biurka podobnie jak listwy na ścianie połyskują podkreślając geometrię mebla. Ten przykład pokazuje, jak dzięki przemyślanemu doborowi mebli i dodatków można stworzyć spójną stylistycznie aranżację.

Źródło: www.thisoldhouse.com
Trzecie z kolei zdjęcie, to przykład zapowiadanego we wstępie malarstwa dekoracyjnego. W tym przypadku wykorzystano delikatny motyw roślinny, który w połączeniu z pastelowym kolorem tła stanowi subtelną, nie narzucającą się dekorację, która może stanowić tło dla dowolnej aranżacji pomieszczenia.

Źródło: www.apartmenttherapy.com
Kolejny przykład prezentuje skromnie urządzone wnętrze, gdzie na jednej ze ścian wyeksponowano tapetę wykończoną obramieniem z profilowanych listew. Dołożenie nawet prostej ramki pokreśli dekoracyjny charakter tapety. Taki zabieg sprawi, że tak wyeksponowany motyw działać będzie jak wielkoformatowy obraz. Na wybranym zdjęciu to właśnie tapeta jest głównym akcentem i dominantą kolorystyczną. Meble i dodatki wydają się tu stanowić jedynie dodatek.

Źródło: www.nomadicdecorator.com
Nieco inaczej rzecz się ma w przypadku kolejnego przykładu, tu może motyw tapety nie jest dominującym elementem wnętrza, ale już kompozycja z profili i tapety z pewnością jest silnym akcentem, który posłużył jako punkt wyjścia do zabawy formą i kolorem. Grają tu trzy elementy – kształty pól wynikające z zaprojektowanych podziałów, wzór i kolor tapety oraz linearny akcent kolorystyczny na listwie. Ponownie widzimy, że tak jak w poprzednim przykładzie, i tu dodatki i meble współgrają ze stylistyką ściany.

Źródło: www.apartmenttherapy.com
W kolejnym przykładzie powraca motyw złota, które od kilku sezonów powróciło jako trend wnętrzarski, szczególnie obecny w dodatkach. Tutaj złoto pojawia się we wzorze tapety, która przez swój połyskujący wzór nie tylko dekoruje, ale też przy odpowiednim natężeniu światła dodatkowo rozświetla wnętrze.

Źródło: www.apartmenttherapy.com
Kolejny przykład nawiązuje, do omawianego niedawno tematu łóżek z zagłówkiem. Tu obramienie z profili zaprojektowano pod wymiar łóżka. Wypełnienie takiego symbolicznie zaznaczonego zagłówka może stanowić tapeta lub tkanina. Ze względów utrzymania czystości, zmywalna tkanina będzie jednak z pewnością praktyczniejsza.

Źródło: www.apartmenttherapy.com
I powyżej, ostatni już przykład na dziś, gdzie dekoracyjna wstawka z tapety, podobnie jak w poprzednim przykładzie, wykonana została pod wymiar mebla. Ponownie mamy też do czynienia z zabawą stylistyczną opartą na zabawie formą i kolorem. Żółte dodatki nawiązujące do koloru ścian, dzięki wprowadzeniu szarości tapety wychodzą na pierwszy plan i są dobrze wyeksponowane. Na powyższym przykładzie widać, że zabieg wzięcia tapety w ramy sprawdzi się nie tylko we wnętrzach klasycznych , ale równie dobrze może funkcjonować we wnętrzach nowoczesnych.
Tym przykładem zakończyliśmy dzisiejszą prezentację. Mamy nadzieję, że zebrane przez nas materiały będą dla Państwa przydatne. Dziękujemy za lekturę i zapraszamy do ponownych odwiedzin bloga.