Pages Menu
RssFacebook
Categories Menu

Posted on 30 maja, 2015 in Inspiracje, Sztukateria elewacyjna |

Stwórz wiejski dom we francuskim stylu

Stwórz wiejski dom we francuskim stylu

Podróżując po świecie w poszukiwaniu inspiracji architektonicznych zatrzymajmy się na chwilę na francuskiej wsi. Znajdziemy tu wiele pięknych rozwiązań w klasycznym stylu, i nieco inne od polskiego znaczenie słowa wiejski. Polska wiejska zabudowa kojarzy się nam z drewnianymi chatami krytymi strzechą , ewentualnie ze szlacheckim dworkiem.

Wieś francuska to przeważnie stare kamienne lub ceglane murowane domy mniej lub bardziej ambitnie nawiązujące do zabudowy pałacowo -zamkowej.

Właśnie tej romantycznej, pełnej wielowiekowych tradycji architekturze postaramy się dzisiaj przyjrzeć.

Wykończenie fasady cegłą i drewnem

Źródło: www.flickr.com

Tym, co zwraca naszą uwagę w pierwszej kolejności jest tradycyjne wykorzystanie naturalnych materiałów – cegły, drewna, ceramicznych dachówek oraz budulca tak łatwo dostępnego na tamtych terenach – kamienia. Kamień lub cegły jest tu nierzadko zgrabnie łączony z ozdobną sztukaterią elewacyjną, gzymsy i ozdobne portyki czy zwieńczenia okien nadają lekkości i elegancji surowemu wykończeniu fasady.

Willa w stylu francuskim

Źródło: www.vivafullhouse.blogspot.com

Wille w stylu francuskim nawiązują do klasycyzmu – widać to wyraźnie w zamiłowaniu do symetrii – to na niej jest oparta zasada budowania bryły architektonicznej. Niewielkie odstępstwa są zwykle podyktowane względami praktycznymi. Oczywiście projektując dom nawiązujący do tego typu zabudowy nie musimy tak rygorystycznie przestrzegać zasady zachowania symetrii, warto jednak pamiętać, że pomaga ona w znacznym stopniu uporządkować bryłę.

Dom we francuskim stylu wiejskim

Źródło: www.theblissfulbee.com

Na powyższym zdjęciu widzimy dom inspirowany stylem francuskiej wsi. Wejście zaprojektowano typowo centralnie, do klasycystycznej architektury nawiązuje także symetryczne rozmieszczenie przy ścianach szczytowych wysokich kominów – podobne możemy spotkać we francuskiej zabudowie pałacowej. Dach mansardowy, choć charakterystyczny dla tego stylu wyłamuje się nietypową asymetryczną linią. Do francuskich domów wiejskich nawiązuje również starannie dobrana kolorystyka dachówek i drewnianych , gęsto szprosowanych okien, a także kamienne schodki i murek okalający taras przed wejściem.

Klasyczna wielowiekowa willa francuska

Źródło: www.blog.wilsonkelseydesign.com

Ta klasyczna wiekowa willa zachwyca piękną symetryczną kompozycją fasady i charakterystycznymi wysokimi lukarnami. Jednak tym co nadaje jej typowo wiejski francuski charakter jest użycie naturalnych materiałów o bogatej fakturze – kamienia, cegły i dachówek. Ceramiczne kafle , którymi wyłożona jest fasada tworzą ciekawą kompozycję wraz z bogatymi boniowanymi obramowaniami okien i drzwi. Budując lub odnawiając dom nawiązujący do tego stylu postarajmy się w miarę możliwości wykorzystać naturalne materiały, lub oryginalne ozdoby nagryzione nieco zębem czasu – nadadzą mu nieco rustykalny charakter domu z duszą.

Dom w stylu francuskim

Źródło: www.roseandhudson.tumblr.com

Kolejną charakterystyczną cechą zabudowy w stylu francuskiej wsi jest wyposażenie okien w drewniane okiennice, które na gorącym południu są nieodzowne ze względów praktycznych, w naszym klimacie pełnią zaś głównie funkcję dekoracyjną.

Dom z dzikim winem na murze

Źródło: www.janellemccullochlibraryofdesign.blogspot.com

Na koniec zwróćmy uwagę na otoczenie domu – być może brak nam miejsca na typowy ogród w stylu francuskim – z symetrycznymi alejkami wysypanymi kamyczkami i równiutko przyciętymi żywopłotami, być może nie mamy też czasu na jego pielęgnowanie . Możemy jednak niewielkim kosztem i nakładem pracy nawiązać do francuskich korzeni naszego domu puszczając po murze dzikie wino. Ma ono niezwykle dekoracyjny charakter, pięknie przebarwia się na jesieni a nie jest wymagające jeśli chodzi o pielęgnację. Dodatkową zaletą jest również korzystny wpływ na stan murów – winorośl pomaga w utrzymaniu ich stałej wilgotności i temperatury.