Pages Menu
RssFacebook
Categories Menu

Posted on 16 stycznia, 2015 in Aranżacja wnętrz, Inspiracje | 1 comment

Ściany z cegły – pomysły na ciekawą aranżację wnętrz

Ściany z cegły – pomysły na ciekawą aranżację wnętrz

Witamy serdecznie czytelników bloga i zapraszamy do zapoznania się z dzisiejszym tematem, który dotyczyć będzie wykorzystania cegły w aranżacji wnętrz. Będziemy się starali zaprezentować kilka pomysłów na wkomponowanie fragmentów ścian z cegły w wystrój różnych pomieszczeń. Na wybranych przykładach będziemy chcieli pokazać, jak podkreślić naturalne walory cegły oraz jaką oprawę możemy jej nadać. Zanim zaprosimy do oglądania zdjęć, kilka słów o wspomnianych wyżej walorach cegły. Pierwsze skojarzenia jakie przychodzą na myśl to – kolor w naturalnych, ciepłych tonach, po drugie faktura. Decydując się na wykorzystanie fragmentów muru, pamiętajmy aby przede wszystkim podkreślić te jego naturalne cechy oraz nie zatracić surowego charakteru tego materiału. A teraz przyjrzyjmy się, jak rzecz wygląda w praktyce. Zapraszamy do części wizualnej.

Schody wzdłuż ceglanej ściany

Źródło: www.archdaily.com

Pierwszy przykład pokazuje fragment ceglanego muru wyeksponowanego w ciągu komunikacyjnym. Oświetlenie ledowe na styku ściany i listwy wykańczającej schody spełnia tu podwójną funkcję – w dekoracyjny sposób podświetla ścianę, wydobywając jej naturalną fakturę, dodatkowa zaleta takiego rozwiązania, to fakt, że po zmroku można je również wykorzystać w sposób praktyczny. Oświetlenie led w założeniu jest oświetleniem dekoracyjnym, nie samodzielnym źródłem, ale w tym przypadku jest wystarczające, żeby posłużyć jako oświetlenie „drogi ewakuacyjnej”. Zapewne dla uzyskania pełnej funkcjonalności powinno się je uzupełnić o górne źródło światła, jednak w układzie, gdzie znajduje się bezpośrednio przy stopniach schodów, samo w sobie będzie wystarczające, żeby wskazać nam drogę i dać orientację w przestrzeni. Decydując się na taki rodzaj oświetlenia, ważne jest, żebyśmy zwrócili uwagę na barwę światła. Oświetlenie led dostępne jest w szerokiej palecie kolorów, dla takiej aranżacji najkorzystniejsze będzie światło potocznie zwane ciepłym odcieniem bieli. Taka tonacja jest najprzyjemniejsza dla oka i najlepiej wydobędzie naturalną kolorystykę cegły.

Połączenie surowej ceglanej ściany z bogato zdobionym sufitem

Źródło: www.mackenziesebastian.tumblr.com

Drugie zdjęcie to przykład udanego połączenia surowej cegły z bogato zdobionym sufitem. Te pozornie nie pasujące do siebie elementy współgrają ze sobą na zasadzie kontrastu, który podkreśla walory obu elementów. Oprócz tego istotnym elementem jest tu również oświetlenie. Padające z okna światło delikatnie podkreśli kolor i fakturę ceglanej ściany w ciągu dnia, natomiast zamontowane na szynie reflektory spotęgują ten efekt w porach wymagających sztucznego oświetlenia. Tak zamontowane reflektory wyeksponują nie tylko walory cegły, ale również zawieszonych na ścianie obrazów, które dzięki temu wyjdą na pierwszy, należny im plan.

Zestawienie ceglanej ściany z listwą podsufitową

Źródło: www.pinterest.com

I kolejna odsłona tematu, w ujęciu podobnym do poprzedniego. Tutaj również zestawiono cegłę z listwą podsufitową, tym razem skromniejszą. Podobnie jak poprzednio, wykorzystano też reflektory montowane na szynie, które podkreślają fakturę cegły, tutaj jednak dodatkowo oświetlają powierzchnię znajdującego się poniżej blatu kuchennego. Pokazana tu kuchnia, jest już trzecim z kolei pomieszczeniem, w którym pojawia się surowy mur z cegły. Dowodzi to stylistycznej uniwersalności tego rozwiązania, decydując się na wprowadzenie takiego elementu do kuchni lub łazienki, powinniśmy jednak pamiętać o dokładnym zaimpregnowaniu cegły, aby uniknąć wdania się wilgoci w bardziej narażonych na to miejscach.

Kuchnia z dekoracyjną ceglaną ścianą

Źródło: www.styl.fm

Kolejny przykład, to również kuchnia, gdzie ściana posłużyła przede wszystkim celon dekoracyjnym. Na jej tle wyeksponowano świece, książki i kilka butelek z alkoholem. Bliskość znajdującego się pod oknem siedziska, zachęca do oddania się relaksowi w tym przyjemnym otoczeniu. Jedynie zegar przypominać nam będzie o nieubłaganie przemijającym czasie…

Ceglana ściana w sypialni

Źródło: www.pinterest.com

Następny przykład, to kolejne pomieszczenie – tym razem sypialnia. Tutaj ściana z cegły posłużyła jako tło dla eleganckiego łóżka z tapicerowanym zagłówkiem. Tu ponownie mamy do czynienia z zasadą kontrastu, gdzie surowy charakter ściany został przełamany miękkim, bogatym w tekstylne dodatki łożem. Także wieńcząca ścianę listwa podsufitowa dodaje temu wnętrzu elegancji równoważąc całą kompozycję.

Łóżko na tle ceglanej ściany w sypialni

Źródło: www.pinterest.com

I jeszcze jedna, zbliżona w charakterze aranżacja, oparta na tej samej zasadzie. I tu na pierwszy plan wysuwa się łóżko, które jak na sypialnię przystało jest głównym akcentem tego pomieszczenia. Poza nim, pozostałe sprzęty zostały zredukowane do minimum, znalazło się miejsce jedynie na stolik nocny, w którego rolę wcieliło się krzesło…

Salon z ceglaną ścianą

Źródło: www.opaldesigngroup.com

I ostatni już przykład na dziś prezentujący salon, w którym na tle cegły zaaranżowano zabudowę z półkami. Jak widać, cegła to jeden z tych materiałów, który sprawdzi się w wielu pomieszczeniach i odsłonach. Czy będzie to kuchnia, salon, czy sypialnia warto zastanowić się nad zakomponowaniem chociażby fragmentu z cegłą jako dekoracyjnym wykończeniem ściany. Tym akcentem żegnamy się na dziś i zachęcamy do szukania własnych inspiracji.

1 Comment

  1. postawilismy z mezem na kamien dekoracyjny w naszym domu, a dokladnie na kamien oval bruk-bet, mieszkanie stalo sie cieplejsze i przytulniejsze dzieki niemu 🙂