Schody w domu jednorodzinnym – planowanie i inspiracje
Planując budowę domu jednorodzinnego będziemy zmuszeni do podjęcia kilku decyzji dotyczących schodów. To jaki typ schodów wybierzemy zależy w głównej mierze od miejsca jakim dysponujemy – inne schody nadają się do małych domów, na inne możemy sobie pozwolić, jeśli planujemy budowę obszerniejszej nieruchomości.
W zasadzie możemy wyróżnić następujące typy schodów: schody jednobiegowe proste, jednobiegowe z jednym zabiegiem, schody dwubiegowe z jednym spocznikiem, schody trójbiegowe, schody zabiegowe i spiralne.
Tym razem przyjrzymy się przede wszystkim pierwszemu z tych typów -schodom jednobiegowym prostym. Zastanowimy się kiedy i gdzie warto je zastosować, przedstawimy też garść inspirujących rozwiązań.

Źródło: www.lightlocations.com
Widoczne na powyższym zdjęciu schody proste jednobiegowe to takie, które nie posiadają żadnego spocznika, są ustawione całkowicie w jednej linii. Niewątpliwie największą wadą takiego rozwiązania jest fakt, iż zajmują one stosunkowo dużo miejsca, nie nadają się również do łączenia wysokich kondygnacji- brak spocznika wymusza wchodzenie bez przystanków, jednym ciągiem, co może być męczące jeśli piętro jest wysokie. Nie bez znaczenia jest tu również kwestia bezpieczeństwa- upadek z takich schodów zakończy się prawie na pewno na samym dole.

Źródło: www.midwestliving.com
Jeśli chodzi o zalety takiego rozwiązania to zdecydowanie na korzyść przemawia niski koszt budowy schodów jednobiegowych – proste, tej samej wielkości i szerokości stopnie, proste barierki , brak łuków i zagięć to brak konieczności dostosowywania do nich poszczególnych elementów schodów. Całe schody można w ten sposób wykonać z gotowych materiałów.
Kolejną zaletą schodów prostych jednobiegowych jest możliwość wykorzystania wolnej przestrzeni pod schodami. Można zabudować ją podobnie jak na powyższym zdjęciu -systemem szuflad lub szafek w klasycznym stylu.

Źródło: www.theberry.com
Lub też podejść do tematu wykorzystywania wolnej przestrzeni pod schodami nieco bardziej nowocześnie – jak właściciel tych minimalistycznych schodów pełnych ukrytych schowków, szafek i szufladek.
Planując budowę schodów jednobiegowych należy zwrócić uwagę na ilość stopni- ich liczba powinna być zawsze nieparzysta, aby ułatwić wchodzenie.

Źródło: www.buzzfeed.com
Drewno okazuje się doskonałym budulcem jeśli tylko mamy zamiar zaprojektować schody w nieco inny niż tradycyjny sposób.
Tu także ciekawy przykład wykorzystania przestrzeni pod prostymi schodami – otwarta konstrukcja staje się łatwo dostępnym i przejrzystym regałem na książki. Te schody to właściwie w dużej mierze wykonany na zamówienie mebel, po którym można się wspinać .

Źródło: www.poppytalk.com
Natomiast te niezwykle oszczędne schody zachwycają prostotą formy. Przestrzeń pod nimi pozostawiono zupełnie otwartą, co w połączeniu z minimalistycznym charakterem tego projektu sprawia wrażenie lekkości- jakby cała konstrukcja była jedynie naszkicowana i nie zajmowała prawie wcale miejsca w przestrzeni, w której ją umieszczono. Efekt ten wzmacnia dodatkowo zastosowanie ażurowych stopni, co pozwala naturalnie doświetlić strefę pod schodami.

Źródło: www.oddee.com
Jeśli już rozważamy projektowanie specjalnie dedykowanych rozwiązań, zatrzymajmy się na chwilkę przy tych niosących na pewno wiele radości schodach. Tego typu gotowych elementów na pewno nie znajdziemy w pierwszym lepszym markecie budowlanym, ale skoro proste jednobiegowe schody dają możliwość wyposażenia ich w zjeżdżalnię to może warto powalczyć i spełnić kilka marzeń..

Źródło: www.stylisheve.com
A oto modernistyczna wersja schodów jednobiegowych – dzięki odważnie zastosowanemu podziałowi barw wnętrze zyskało wyjątkowo nowoczesny charakter, schody zdają się być „wtopione ” w ścianę o tym samym kolorze, a żywa cytrynowa żółć jaką tu zastosowano doświetla całe pomieszczenie.

Źródło: www.brit.co
Rozmieszczenie schodów w jednej linii ma jeszcze tą zaletę, iż pionowe płaszczyzny stopni są łatwo widoczne, co można wykorzystać umieszczając na nich różnego rodzaju dekoracje. Tutaj po prostu pomalowano je farbą, co w klasycznym ozdobionym piękną sztukaterią wnętrzu nie byłoby niczym dziwnym, gdyby nie ciekawie zastosowane cieniowanie kolorów- nadaje ono charakteru unikatowości i szalenie uatrakcyjnia tą przestrzeń.
O następnych typach schodów i inspiracjach z nimi związanych opowiemy wkrótce.
Ciekawe pomysły wykorzystujące miejsce pod schodami. Szczególnie urzekły mnie te regały na książki.Bardzo ładnie to wygląda i nadaje też charakteru przestrzeni.