Pages Menu
RssFacebook
Categories Menu

Posted on 19 sierpnia, 2015 in Aranżacja wnętrz, Inspiracje |

Schody – kolejny stopień upiększania domu

Schody – kolejny stopień upiększania domu

Jakiś czas temu szukaliśmy inspiracji na aranżację schodów w domu jednorodzinnym.

Przypomnijmy zatem- możemy wyróżnić następujące typy schodów: schody jednobiegowe proste, jednobiegowe z jednym zabiegiem, schody dwubiegowe z jednym spocznikiem, schody trójbiegowe, schody zabiegowe i spiralne.

Uprzednio skupiliśmy na rozwiązaniach dotyczących schodów jednobiegowych prostych. Tym razem postaramy się zaprezentować kilka ciekawych przykładów schodów jednobiegowych z jednym zabiegiem.

Schody jednobiegowe ze zmianą kierunku ruchu

Źródło: www.carlaaston.com

Schody jednobiegowe, to takie, na które wchodzimy praktycznie jednym ciągiem, w linii prostej. Zastosowanie zabiegu, czyli zakrętu w dolnej partii schodów jest ułatwieniem dla wchodzących – poruszanie się po nich nie jest już tak monotonne. Jest to szczególnie istotne tam, gdzie stopni w jednym biegu jest więcej niż 15. Zmiana kierunku ruchu pozwala na korzystanie ze schodów bez przystawania.

Aranżacja przestrzeni wzdłuż zabiegu schodów

Źródło: www.cotedetexas.blogspot.com

Zastosowanie zabiegu pozwala również na lepsze wykorzystanie przestrzeni – czasami miejsce jakim dysponujemy wręcz zmusza do takiego rozwiązania. Dzięki zabiegowi tworzy się nowa osłonięta nieco przestrzeń – możemy wykorzystać ją aranżując na przykład malowniczy kącik wypoczynkowy.

Wykorzystanie wąskiej przestrzeni przeznaczonej na schody

Źródło: www.carlaaston.com

Na powyższym zdjęciu widzimy podobną sytuację. Zastosowanie zabiegu pozwoliło lepiej wykorzystać dość wąską przestrzeń przeznaczoną na schody. Ciekawym rozwiązaniem jest przedłużenie ostatniego stopnia tak, aby tworzył szeroki podest zajmujący całą przestrzeń przy schodach. Zostaje ona w ten sposób dodatkowo wyeksponowana i wydzielona z reszty pomieszczenia.

Schody lekko zakręcające

Źródło: www.bloglovin.com

W nieco inny sposób zbudowano zabieg na tych schodach- nie jest to tak jak poprzednio kilka stopni ustawionych pod kątem 90 stopni w stosunku do biegu schodów , tutaj dolne stopnie delikatnie zakręcają aż do uzyskania odpowiedniego kąta. Dzięki temu dolna część schodów przypomina nieco schody kręcone. Zabieg w tych konkretnych schodach zaczyna się też nieco wyżej, gdyż do uzyskania odpowiedniego zakrętu potrzeba więcej skośnie ustawionych stopni.

Dobrym pomysłem jest praktyczna i elegancka dodatkowa cienka poręcz przymocowana do ściany.

Schowek w schodach z jednym zabiegiem

Źródło: www.thetinylife.com

Schody z jednym zabiegiem mogą być również miejscem na praktyczny schowek, jeśli tylko zainspirujemy się rozwiązaniem z powyższego zdjęcia. Rozbudowany stopień, na którym następuje zmiana kąta ułożenia stopni jest jednocześnie skrzynią , w której można przechowywać na przykład pościel.

Nowoczesne schody z drewnianym podestem tworzącym zabieg

Źródło: www.atmos-fer.net

Bardzo ciekawie prezentują się także te nowoczesne schody. Minimalistyczna stalowa konstrukcja staje się podporą dla drewnianego podestu tworzącego zabieg. Część zabiegowa zbudowana została z drewna, natomiast przedłużony podest stał się jednocześnie użytkowym blatem nietypowego biurka. W ten sposób stworzono bardzo intrygującą i praktyczną zarazem konstrukcję. Połączenie drewna i stali, proste geometryczne formy nadają minimalistyczny charakter całemu wnętrzu.

Minimalistyczne schody

Źródło: www.apartmenttherapy.com

Bardzo minimalistyczne w swym charakterze są również te bardzo proste schody. Całkowicie zrezygnowano tu z balustrady, architektonika bryły jest podkreślona czernią, wyróżniającą się mocno na tle białych ścian. Tutaj także zabieg tworzy się stopniowo za pomocą lekko skośnych stopni. Lekkości całej konstrukcji dodaje pusta przestrzeń pod częścią zabiegową. Czarna powierzchnia schodów nie sprawia wrażenia zbyt ciężkiej, ponieważ również na czarno pomalowano deski podłogowe pomieszczenia.

Stalowa konstrukcja schodów

Źródło: www.apartmenttherapy.com

Ostatnie wnętrze jakiemu się dziś przyglądamy ma także nowoczesny charakter. Podobnie jak w jednym z poprzednich przykładów zastosowano tu stalową konstrukcję schodów z częścią zabiegową zbudowaną z drewna. Tym co wyróżnia tą sytuację jest umieszczenie schodów po środku pomieszczenia, co czyni wrażenie zawieszenia w przestrzeni. Wrażenie lekkości potęguje biały kolor konstrukcji, która wydaje się znikać na tle białych ścian.

Mamy nadzieję, że powyższe przykłady zainspirują Państwa do nowego spojrzenia na kwestię aranżacji schodów w domu.