Pages Menu
RssFacebook
Categories Menu

Posted on 29 lipca, 2015 in Aranżacja wnętrz, Inspiracje |

Salon – wyjątkowe miejsce spotkań i wypoczynku

Salon – wyjątkowe miejsce spotkań i wypoczynku

Salon w domu lub mieszkaniu służy zarówno domownikom jak i ich gościom. Jest strefą relaksu, miejscem spotkań rodzinnych , powinien też godnie reprezentować nas podczas bardziej oficjalnych wizyt. Jak zaaranżować salon na tyle elegancki by stał się naszą wizytówką na najwyższym poziomie , a jednocześnie taki, w którym wszyscy -domownicy i goście będą dobrze się czuli?

Spróbujemy dzisiaj poszukać odpowiedzi na to pytanie analizując kilka przykładowych aranżacji. Być może któraś z nich będzie ciekawą inspiracją dla Państwa salonu.

Sztukateria w salonie - Salon w klasycznym stylu

Źródło: www.homebunch.com

Klasyczna sztukateria w salonie

Pierwszy salon jakiemu się przyjrzymy zaaranżowany jest w klasycznym stylu. Króluje kolor kości słoniowej, z delikatnymi ciemnymi akcentami. Zadbano o elegancję – ściany zdobią wysmakowane dekoracje – sztukaterie, i drewniane ozdobne panele . Meble, lampy i bibeloty to również klasyka, ich kolor starannie dobrano do całości wystroju. Tym, na co warto zwrócić uwagę przyglądając się temu wnętrzu jest podporządkowanie go symetrii. Dwie kanapy, dwie lampy, stolik po środku, obrazy po obu stronach kominka – wszystko rozmieszczono wzdłuż osi symetrii przebiegającej od wejścia do kominka na wprost drzwi. Symetrię podkreśla dodatkowo ozdobna rozeta na suficie.

Tak zaaranżowany salon wprowadza atmosferę ładu i uporządkowania, mamy wrażenie, że w tym wnętrzu nie może zdarzyć się nic niespodziewanego. To dobra propozycja, dla ceniących elegancję i tych, którzy nie chcą pozwolić by w domową przestrzeń wkradł się chaos.

Salon zdobiony sztukaterią

Źródło: www.jacquelynclark.com

Także w powyższej inspiracji sztukateria w salonie odgrywa niebagatelną rolę, jednak została potraktowana z niewymuszoną swobodą i z lekkością. Bardzo dekoracyjne a zarazem subtelne dekoracje sufitowe, rzeźbiony kamienny kominek zostały zestawione z bardzo prostą, wręcz wiejską w charakterze podłogą z desek, i bardzo oszczędnymi w formie meblami. Dzięki temu salon sprawia stanowczo wrażenie mniej oficjalnego. Biel na ścianach, duże okna i lustra wzmacniają poczucie dużej przestrzeni.

Przytulny salon

Źródło: www.bloglovin.com

W przytulnym zaciszu

Aranżując ten salon zadbano przede wszystkim o to, by sprawiał wrażenie przytulnego. Zamierzony efekt udaje się osiągnąć dzięki wykorzystaniu naturalnych materiałów, drewna, wikliny i dużej ilości tkanin. Ściany są ciemne co w połączeniu z przytłumionym przez lniany abażur światłem czyni pomieszczenie bardzo kameralnym. Wrażenie pogłębia ciasne ustawienie mebli, które zachęca wręcz do intymności. Stosy poduszek w ciepłych odcieniach naturalnego lnu dają poczucie bezpieczeństwa. Salon ten jest na pewno ulubionym miejscem relaksu dla domowników i udanych wieczorów w gronie przyjaciół.

Nowoczesna aranżacja salonu

Źródło: www.frenchyfancy.com

Ściana w roli głównej

Ciekawym pomysłem na bardziej nowoczesną aranżację salonu jest nietypowe wykończenie jednej ze ścian. Tutaj zastosowano surowy cementowy tynk, przecierany na dole szmaragdową farbą by stworzyć wrażenie resztek starej lamperii. Ta odrapana ściana posłużyła za tło minimalistycznemu regałowi. Skontrastowano ją z bardzo prostymi nowoczesnymi meblami. Mimo pewnej surowości wnętrze sprawia przytulne wrażenie dzięki pięknej drewnianej podłodze , jednocześnie jest dość wysmakowane by uchodzić za eleganckie.

Połączenie funkcji użytkowej salonu z dekoracyjną

Źródło: www.mydomaine.com

Kolejny nietuzinkowy pomysł na urozmaicenie salonu to próba połączenia funkcji użytkowej z dekoracyjną. Pionowa półka – wnęka na drzewo kominkowe może pomieścić sporo drzewa i oszczędzić właścicielowi częstego biegania po opał, zaś uporządkowane w ten sposób polana ozdobią wnętrze swą naturalną i niepowtarzalną strukturą niczym awangardowe dzieło sztuki stworzone przez naturę. Takie wyeksponowanie drewna kominkowego sprawdzi się świetnie w minimalistycznym wnętrzu. Ciekawie również prezentuje się w towarzystwie sztukaterii i rzeźbionych kominków. W powyższym salonie widzimy swoisty miszmasz dekoracyjności i rustykalnego nieco minimalizmu.

Salon ze ścianami z desek

Źródło: www.homedzine.co.za

Innym pomysłem na nietypową ścianę w salonie jest wyłożenie jej w całości surowym lub odzyskanym, nieco zniszczonym drewnem. Można je pozyskać wykorzystując do tego celu modne ostatnio palety, lub też postarać się o drewno z rozbiórki, na przykład starej stodoły. Do takiego wykończenia salonu bardzo pasują inne naturalne materiały , jak na przykład len, czy meble w stylu ekologicznym.

Przed położeniem desek na ścianę pamiętajmy jednak o zabezpieczeniu drewna przed ewentualnymi szkodnikami, które mogły się w nim zadomowić. Taka unikatowa ściana z pewnością uatrakcyjni i ociepli każde wnętrze.

Tradycyjnie urządzony salon

Źródło: www.bloglovin.com

Tu zaś tradycyjnie i bardzo swojsko urządzony salon, który chyba głównie dzięki obecności książek, pamiątek i różnych drobnych bibelotów robi wrażenie niezwykle przytulnego. Zaproszony gość musi mieć wrażenie pewnego dopuszczenia do wewnętrznego, intymnego życia mieszkającej tu rodziny.

Centralnym punktem pomieszczenia jest przepięknie rzeźbiony kominek. Trudno się oprzeć wrażeniu, że to tu bije serce tego domu.

Salon z nietypową strefą wypoczynkową

Źródło: www.bloglovin.com

Z orientalną nutą

Ponieważ charakter salonu jak i całego domu zależy przede wszystkim od charakteru , upodobań i stylu życia jego mieszkańców. Jest bardzo prawdopodobne, że znajdą się tacy, dla których reprezentacyjna funkcja salonu ma znaczenie podrzędne. Powyżej widzimy zdjęcie salonu z dość nietypowo potraktowaną strefą wypoczynkową. Nie jest to może idealne miejsce do składania oficjalnych wizyt, ale za to z całą pewnością mieszkańcy domu i ich przyjaciele z radością korzystają z tych przytulnych siedzisk w orientalnym stylu. Soczyste ciepłe barwy tkanin i bogactwo roślinności czynią to miejsce wyjątkowo przyjaznym.

Salon ze ścianką z brzóz

Źródło: www.theberry.com

Naturalny minimalizm

Na koniec przedstawiamy jeszcze jedno nietypowe spojrzenie na salon. Na uwagę zasługuje szczególne otwarcie przestrzeni uzyskane dzięki zastosowaniu półprzejrzystego zadaszenia nad tym pomieszczeniem. Z całą pewnością nie jest to odpowiednie rozwiązanie na nasze warunki klimatyczne, ale może być pomocne w szerszym spojrzeniu na zagadnienie salonu. Efektowna i inspirująca jest ażurowa ścianka działowa zbudowana z surowych, nieokorowanych brzozowych bali. Dzięki ażurom całe pomieszczenie robi wrażenie przetykanego światłem.

Mamy nadzieję, że zebrane tu inspiracje pomogą Państwu spojrzeć na zagadnienie aranżacji salonu z nieco innej perspektywy.