Rozeta we współczesnym wnętrzu
Sufit to najczęściej pomijany punkt w domowych remontach, więc postanowiliśmy w dzisiejszym wpisie przekonać Państwa do tego by nie był tylko monotonną płaszczyzną. Biel którą najczęściej odświeżamy co kilka lat sufity w naszych czterech kątach można z powodzeniem połączyć z innymi elementami. Stosunkowo tanim i efektownym zabiegiem może być połączenie lampy z rozetą.
Współczesny rynek obfituje w rozety o różnej stylistyce- od tych najbardziej prostych, klasycznych po te z bogatą, roślinną ornamentyką. Jeśli więc decydujemy się na małą zmianę we wnętrzu naszego mieszkania czy domu, rodzaj rozety możemy skomponować z resztą aranżacji wnętrza, bez żadnej dodatkowej inwestycji.
Rozety dotąd kojarzyły się głównie z wnętrzami klasycznymi, o bogatym wystroju i z rozbudowanym, kryształowym żyrandolem. Dzisiejsze aranżację wnętrz nie zamykają rozety w takich ramach i pokazują, że meble i dodatki, nawet te najbardziej odważne, mogą dobrze skomponować się z rozetą.
Liczne realizacje wnętrz pokazują, że i eklektyzm i klasyka lubi rozety. Producenci lamp również nie boją się w reklamach swoich produktów wykorzystywać rozety jako ich tło. To co na pierwszy rzut mogłoby się wydawać dość kontrowersyjnym zestawieniem, wielu architektów wnętrz traktuje jako nowatorski zabieg, torujący nową drogę w pomysłach na aranżację wnętrz.
Temat dzisiejszego wpisu będzie obejmować dwa punkty. W pierwszym chcielibyśmy Państwu pokazać kilka wybranych przez nas połączeń lamp z rozetami i jednocześnie wskazać lampy, które można wykonać własnoręcznie z materiałów często dostępnych w Państwa domach. Będzie to część, która nie tylko ma za zadanie przybliżyć stylistykę rozet, a również zachęcić do zabawy w zaprojektowanie oświetlenia. W drugiej części zebraliśmy dla Państwa garść realizacji wnętrz, w których wykorzystano rozety. Pokażemy w nich klasykę, eklektyzm i nowoczesność.
Punkt pierwszy- zabawa w projektowanie

Źródło: http://hammersandhighheels.blogspot.com
Powyższa realizacja to niecodzienny żyrandol we wnętrzu kuchni. Materiał, który tu wykorzystano to zestaw starych sztućców, które albo znajdziemy gdzieś w zakątku strychu, albo możemy wyszukać na targach staroci. Jako stelaż warto wykorzystać starą konstrukcję abażuru lampy stołowej. Rozeta w tym zestawieniu nie stanowi tła a raczej subtelne wykończenie górnej części oprawy lampy. Rozeta nie ingeruje i nie kłóci się z rozbudowaną formą kuchennej lampy- daje jej płynne przejście do płaszczyzny sufitu.

Źródło: www.norskeinteriorblogger.no
Ta aranżacja to również przestrzeń kuchni, ale zestawienie lampy z rozetą nabiera tutaj innych proporcji. Powyższa rozeta jest zdecydowanie dominantą. Płynna, roślinna ornamentyka sztukaterii zderza się z ażurową konstrukcją lampy. Niby spotykają się dwie, różnorodne formy, jednak w całości, nie można zarzucić tutaj złego doboru. Mocna forma rozety równoważy lekkość lampy, a delikatność abażuru nadaje świeżości rozecie. A jak wykonano lampę? Wykorzystano tutaj trzy „składniki”: nowoczesną oprawę wiszącą, dużą, okrągłą żarówkę i odświeżoną konstrukcję lampy nocnej.

Źródło: www.apartmenttherapy.com
Kolejna aranżacja jest odpowiedzią na pytanie, co zrobić z zakurzoną pamiątką z zagranicznej podróży. Biały wąski przedpokój nabrał nowego charakteru dzięki prostemu zabiegowi- wykorzystania parasola o orientalnych wzorach jako lampy. Światło padające przez tkaninę nadaje ciepłą barwę ascetycznym ścianom. To, co może w zestawieniu zaskakiwać to to, że orientalny wzór lampy można połączyć z europejską ornamentyką rozety, bez efektu przepełnienia i ciężkości.
Punkt drugi: rozeta w współczesnych aranżacjach

Źródło: www.flickr.com
W tym przykładzie oprawa sufitu jest podwójna- łączenie ściany z sufitem wykańczają listwy sztukateryjne, a w centralnym punkcie tłem dla lampy jest biała, wysublimowana rozeta. Wnętrze salonu jest świeże, nowoczesne a sztukateria mimo swoich roślinnych ornamentów świetnie komponuje się z współczesnym designem.

Źródło: http://gregnatale.com
Druga aranżacja to przykład eklektyzmu w nowoczesnym wydaniu. Żyrandol choć współcześnie zaprojektowany, nawiązuje formą do epoki barokowej. Średnica rozety jest nieco większa od średnicy żyrandola, ale jej forma jest na tyle płaska by w całości nie dać efektu przepychu.

Źródło: http://gregnatale.com
Ostatnim przykładem jest klasyczny salon z fotelem i stolikiem w stylu Biedermeiera. Rozeta i listwy sztukateryjne przełamują tutaj monotonie sufitu. Wnętrze emanuje dostojnością i spokojem. Wartym zwrócenia uwagi dodatkiem jest zestaw starych zdjęć- dodatkowo podkreśla charakter miejsca.
Tym klasycznym akcentem kończymy dzisiejszy wpis. Mamy nadzieję, że artykuł zachęcił Państwa do poszerzania wiedzy na temat rozet. Żegnamy się i zapraszamy do spotkania z nami przy lekturze kolejnego wpisu.