Pages Menu
RssFacebook
Categories Menu

Posted on 14 lipca, 2014 in Aranżacja wnętrz, Sztukateria elewacyjna |

Powrót do lukarny

Powrót do lukarny

W dobie popularności okien połaciowych, dzisiejszy wpis chcielibyśmy poświęcić lukarnie (facjatce)- przestrzennemu oknu dachowemu, którego historia sięga czasów gotyckich.

Pierwsze lukarny pojawiły się w architekturze Francji XII wieku, ale dopiero styl barokowy pozwolił im ewoluować i przybierać bardziej ozdobne formy. Dziś lukarny mimo iż wyzwoliły się z bogatej ornamentyki, nadal stanowią ciekawy element ozdobny w bryle dachowej.

 

Obok walorów estetycznych, ten rodzaj okna niesie za sobą duże wartości funkcjonalne. Po pierwsze lukarna zapewnia nam dobry dopływ naturalnego światła w pomieszczeniach dachowych.

Po drugie, dzięki lukarnie zyskujemy dodatkową przestrzeń do zagospodarowania. Po trzecie, jeśli zadbamy o jej dobry projekt, lukarna może stać się punktem charakterystycznym w bryle naszego domu.

W przypadku, gdy już posiadają Państwo dom a w Waszych planach remontowych znajduje się lukarna, trzeba wystąpić o pozwolenie na ten rodzaj przebudowy dachu. Zwykłe okna dachowe nie wymagają takiego zabiegu, trzeba jednak pamiętać że w przeciwieństwie do zwykłych okien, lukarna wywiera znaczący wpływ na konstrukcję dachu.

 

Warto również zadbać o to by lukarna, jako mocny akcent w przeciwieństwie do okien połaciowych była spójna z projektem domu. Wybór jej kształtu jest bardzo szeroki- od prostokątnych planów po typ „wole oczka”. Ten ostatni to lukarna łukowa, która z powodu różnych kątów zakrzywień wymaga odpowiedniego pokrycia dachowego- dachówki cementowej lub ceramicznej.

 

Dzisiejszy wpis to głównie zbiór inspiracji bryłą zewnętrzną lukarny. Współcześnie facjatki to modernistyczne i klasycyzujące małe elementy architektury. Obrano je z przesadnych zdobień, jednak nadal pojawiają się na nich proste gzymsy i opaski. W ostatnich przykładach realizacji lukarn spojrzymy także na aranżację ich wnętrza.

 

Lukarna w bryle dachu

 

Okno łukowe z układem szprosów

Źródło: http://media-cache-ak0.pinimg.com/originals/d6/50/7e/d6507e1829ca1ee1276eed7037f9a62b.jpg

Powyższa lukarna zwróciła naszą uwagę oryginalnym oknem łukowym z subtelnym układem szprosów. Architekt zadbał w tym przypadku o dodatkowe podkreślenie łuku okrągłą opaską i wieńczącym ją zwornikiem. Dwuspadowy dach lukarny został wsparty na gzymsach i wykończony listwami. Bryłę lukarny pokrywa materiał nawiązujący swoim kształtem do kształtu dachówki.

lukarna o prostokątnym planie i dominującej bryle

Źródło: www.bhg.com

Druga inspiracja to lukarna o prostokątnym planie i dominującej bryle. Okno o podłużnym kształcie zapewnia duży dopływ światła do pomieszczeń poddasza. Podobnie jak w pierwszym przykładzie linia dachu została podkreślona białą listwą a okno włożone w geometryczną opaskę. Taki rozmiar lukarny wymaga odważnej decyzji- konstrukcja lukarny to duża ingerencja w więźbę dachową.

lukarna z przeszkonymi ścianami

Źródło: www.kingerlee.co.uk

Prezentowana wyżej lukarna ma przeszkloną każdą ze ścian. Takie rozwiązanie oświetla wnętrze i powiększa je optycznie. Symetryczny układ okien podkreślają ponadto geometryczne listwy i pulpitowy dach. W odróżnieniu od dwóch pierwszych przykładów, ta lukarna jest przykładem facjatki modernistycznej. Mimo użycia innego rodzaju i struktury materiału, lukarna wpisuje się w ceglaną dachówkę.

Trzy lustzane lukarny na jednym dachu

Źródło: http://media-cache-ec0.pinimg.com/originals/f3/80/dc/f380dc6d5c0b1972260450c799569165.jpg

Trzy lustrzane lukarny na jednym dachu? Wybudowane w rytmicznym układzie, mogą wyglądać naprawdę efektownie i nadać charakteru bryle domu. Powyższa aranżacja daje temu przykład. Oczywiście wymaga to niemałej odwagi i inwestycji, ale dla takiego efektu warto się poświęcić. Przyjrzyjmy się detalom inspiracji- trzem lukarnom a w nich: łukowe okna, symetryczne układy listw i gzymsów, dwuspadowe dachy lukarn pokryte tą samą dachówką, która zdobi główny dach. Piękno tutaj tkwi w szczegółach.

 

Wnętrze lukarny

 

Wnęka facjatki z funkcją siedziska

Źródło: http://media-cache-ak0.pinimg.com/originals/92/25/d0/9225d0fc7d90c10331b749ce8cebf833.jpg

Zgodnie z obietnicą, w ostatnich przykładach zajrzymy do wnętrz poddasza. Ten przykład aranżacji to również inwestycja zawierająca trzy lukarny. Facjatki wydzieliły dodatkowe wnęki, którym nadano funkcję siedziska. Trudno nie oprzeć się urokowi geometrycznych skosów sufitu i łukowych okien w centralnych ścianach wnęki. Wolną przestrzeń między wnękami zagospodarowano na małe biblioteczki. Ponadto nie zapomniano o zaletach bieli i od sufitu do listw podłogowych widzimy białe płaszczyzny, które idealnie łączą się z naturalnym odcieniem podłogi.

Poddasze z miejscem na wypoczynek lukarny

Źródło: www.emmas.blogg.se

Ostatnia aranżacja pokazuje poddasze poszerzone o miejsce wypoczynku w miejscu lukarny. Siedzisko wraz z dolną częścią ścian zostało ozdobione boazerią wykonaną z listw sztukateryjnych. Biel poddasza skontrastowano z czarnymi dodatkami. W obu przykładach aranżacji wnętrz, mamy wrażenie, że jednym z najlepszych miejsc do wypoczynku i popołudniowej lektury stanowią właśnie przestrzenie lukarny.

 

Tym przykładem wyczerpaliśmy dzisiejszy temat. Mamy nadzieję, że nasz wpis zachęcił Państwa do pogłębiania wiedzy na temat lukarn. Żegnamy się i zapraszamy do lektury kolejnego wpisu.