Pages Menu
RssFacebook
Categories Menu

Posted on 3 lutego, 2014 in Aranżacja wnętrz | 1 comment

Portal kominkowy w pięciu odsłonach

Portal kominkowy w pięciu odsłonach

Dzisiaj temat dla dekoratorów z zamiłowania. Mam nadzieję, że zgodzicie się ze mną, że, dopieszczanie wnętrza dodatkami to chyba najprzyjemniejszy etap  urządzania domu czy mieszkania. Dzisiaj dla odmiany, temat dość wąski – portal kominkowy jako dekoracja wnętrza. Ten wątek w zamyśle, jest dla osób, które nie mają możliwości postawienia kominka i muszą się zadowolić jego imitacją, ale jeśli ktoś z Państwa będzie miał kaprys, żeby wykorzystać prezentowane pomysły w tradycyjnym palenisku, też nie mamy nic przeciwko!

Ale do sedna. Portal kominkowy zazwyczaj kojarzy się z żywym ogniem, tymczasem jest to doskonałe rozwiązanie dekoratorskie również do wnętrz, które nie mają dostępu do przewodów dymowych. Otwiera to drogę dla tych z nas którzy mieszkają w kamienicach lub blokach. Prosty zabieg w postaci postawienia portalu, może być z powodzeniem centralnym punktem aranżacji naszego salonu. Dzisiejsze przykłady skupiają się wokół dekoracyjnego aspektu portalu, ale jeśli ktoś nie dysponuje wystarczająco dużym salonem, może nad portalem powiesić telewizor. W takim wypadku należy pamiętać o tym, żeby portal nie był za wysoki, tak aby nie zaburzyć proporcji wnętrza i żeby telewizor znalazł się na odpowiedniej wysokości.

Źródło: http://www.delachambre.net/2012/02/fireplace-inspirations.html

Źródło: http://www.delachambre.net/2012/02/fireplace-inspirations.html

Planując nasz portal, warto zastanowić się z jakich materiałów  ma być wykonany. Obecnie na rynku znajdziemy całą gamę produktów: od kosztownych marmurów poprzez portale styropianowe, gipsowe aż do drewnianych. Spośród wymienionych powyżej polecałabym na pierwszym miejscu styropianowe, które prezentują dobry stosunek jakości do ceny oraz są łatwe w montażu, ewentualnie gipsowe. Dla tych, którzy lubią majsterkować, alternatywą może być samodzielne wykonanie konstrukcji portalu z płyt i ozdobienie go dekoracyjnymi listwami styropianowymi lub drewnianymi. Takie rozwiązanie będzie co prawda bardziej pracochłonne, ale pozwoli ograniczyć budżet takiej realizacji.

W tym miejscu proponuję przejść do przykładów. Na początek salon, w którym portal stanowi centralny punkt zabudowy wnęki. Stosunkowo prosty w formie, wyniesiony delikatnie ponad linię biblioteczki, stanowi z otaczającymi półkami delikatną, harmonijną całość.

Drugi przykład to samodzielna realizacja umieszczona na zagranicznym blogu. Zainteresowani  pod zdjęciem znajdą link ilustrujący przeróbkę tego portalu, która odsłania kulisy jego konstrukcji i może stanowić podpowiedź, dla tych, którzy będą się chcieli podjąć próbę samodzielnej realizacji tematu. Tu warto zwrócić uwagę na dekoracyjne kafle i lustro zastosowane w imitacji paleniska. Taki zabieg optycznie pogłębi kominek, a przy zapalonych świecach lustro będzie odbijało światło potęgując efekt migotania płomieni. Myślę, że jest to dobry przykład na to jak przy odrobinie samozaparcia można osiągnąć ciekawe efekty.

Źródło: http://acultivatednest.com/2012/01/how-to-make-a-faux-fireplace/

Źródło: http://acultivatednest.com/2012/01/how-to-make-a-faux-fireplace/

 

Kolejny zdjęcie to przykład adaptacji  istniejącego kominka ceglanego. Dołożenie portalu dodaje wnętrzu klasycznej elegancji i pokazuje, że świece równie dobrze mogą przyozdobić także tradycyjne palenisko. Całości dopełnia efektowne lustro i żyrandol.

Źródło: http://www.diynetwork.com/decorating/hot-fireplace-design-ideas/pictures/

Źródło: http://www.diynetwork.com/decorating/hot-fireplace-design-ideas/pictures/

 

Następna odsłona to odwołanie do natury. Tutaj efekt dekoracyjny stanowi palenisko wypełnione polanami. Motyw przyrodniczy powtarza się też na kominku, co stanowi wprowadzenie do kolejnego wątku, który ilustruje jak portal kominkowy może stać się tłem dla dekoracji sezonowych. Zanim jednak przejdziemy do kolejnego przykładu, zwróćmy uwagę,  na puste ramki na poniższym zdjęciu. Są one same w sobie dekoracją, ale przy okazji kadrują kompozycję stojącą obok.

I poniżej klasyczny przykład portalu jako tła dla dekoracji sezonowej. Tu akurat mamy dekorację jesienną, ale jest to pomysł, który sprawdzi się o każdej porze roku. Jesienią mamy kolorowe liście i dynie, zimą girlandy i i ozdoby świąteczne. W okresie Bożego Narodzenia możemy zawiesić drobne upominki, czy słodycze dla najmłodszych. Wiosną i latem sprawdzą się sezonowe wieńce i kwiaty. Możliwości jest wiele. Zachęcam do poświęcenia chwili na wykonanie takiej dekoracji, która doskonale ożywi wnętrze i nada mu bardziej osobisty charakter.

Źródło: http://www.interiorholic.com/decorating/how-to-use-faux-fireplace-in-home-decor/

Źródło: http://www.interiorholic.com/decorating/how-to-use-faux-fireplace-in-home-decor/

 

Źródło: http://sweetsomethingdesign.blogspot.com/search/label/mantle

Źródło: http://sweetsomethingdesign.blogspot.com/search/label/mantle

I niejako kontynuacja poprzedniego wątku. Poniżej dwie aranżacje tego samego kominka. Bazą w tym przypadku są świece i lustra w palenisku i nad kominkiem. Porównując zdjęcia zauważymy, jak przez dodanie kilku świątecznych akcentów wnętrze zyska na atrakcyjności. Dołożenie dwóch latarenek, kilku zielonych gałązek i łańcucha świątecznego przeistoczy nasz kominek z elementu  codziennej poprawności w efektowną dekorację, która może z powodzeniem konkurować z choinką, a najczęściej stanowi jej dopełnienie i tło dla kolorowych pudełek z prezentami. Wrażenia ze Świąt w takiej scenerii – bezcenne!

 

Zapraszamy do dzielenia się zdjęciami z własnych realizacji. Powodzenia!

1 Comment

  1. Piękne kominki, któż nie marzy o takich w swoim salonie. Oczywiście nie każdy może sobie pozwolić na prawdziwy kominek, ale na szczęście istnieją inne rozwiązania, by przynajmniej w jednej części móc poczuć co to znaczy mieć kominek w domu:)