Pages Menu
RssFacebook
Categories Menu

Posted on 9 kwietnia, 2014 in Aranżacja wnętrz | 1 comment

Ponadczasowa biel w wykończeniu wnętrz

Ponadczasowa biel w wykończeniu wnętrz

Propozycją tematu na dziś jest wykorzystanie bieli jako tradycyjnego sposobu prezentacji  wykończeń rzeźbiarskich we wnętrzu. Zasada ta dotyczy również sztukaterii zewnętrznej, ale ponieważ temat jest obszerny dzisiaj skupimy się na wybranych przykładach z aranżacji wnętrz.

Dlaczego biel? Z kilku względów – wykończenia rzeźbiarskie, czyli przede wszystkim sztukaterie, listwy przypodłogowe, czy boazerie oparte są przede wszystkim na podziałach, rytmach i dekoracyjnym detalu.  To one mają być na pierwszym planie.  Jak sugerowaliśmy przy okazji elewacji, elementy rzeźbiarskie grają przede wszystkim światłem, które wydobywa rysunek  danej formy. Zastosowanie bieli stanowi optymalne tło dla pokazania tego rysunku. Biel pozwala skupić się na formie, którą chcemy wyeksponować. Ale zaletą bieli jest nie tylko ekspozycja bryły, ma też tą zaletę, że można ją łączyć z dowolnymi kolorami. Biały detal wygląda czysto, świeżo i jest elegancki. W tym miejscu przejdźmy do przykładu.

Minimalistyczna dekoracja jadalni

Źródło: http://www.homebunch.com

Na powyższym zdjęciu zaprezentowana została jadalnia, gdzie wykorzystano dekor w postaci szerokiej listwy przypodłogowej, prostej sztukaterii na łączeniu z sufitem oraz kolumny na granicy jadalni i salonu. Dekoracje bardzo proste w formie, praktycznie bez zdobień, stanowią przykład oszczędności formy i minimalizmu. Jest to współczesne, niemal geometryczne ujęcie tematu, które mimo zredukowanych środków wyrazu, stosowane konsekwentnie w całym pomieszczeniu (kolejne ujęcie poniżej) nadaje mu elegancji i łączy poszczególne strefy w spójną całość. Obok sztukaterii gra tu również podniesiony sufit wykończony boazerią, który również akcentuje podziały geometryczne. Linie boazerii dodatkowo wprowadzają rytm i kierunek.

Białe dekoracje wnętrza salonu

Źródło: http://www.homebunch.com

Tu widać, że zastosowane elementy powtórzone zostały w całym pomieszczeniu. Dzięki takiemu zabiegowi całość zyskuje spójny charakter. W salonie na końcowy efekt składa się również powtórzenie bieli w portalu kominkowym i otaczającej go zabudowie na którą składają się szafki i półki na książki. Podobnie jak w jadalni zwieńczenie całości  stanowi podniesiony sufit, w którym zamontowano oświetlenie. Mimo wykorzystania prostych środków, wszystkie elementy tworzą gustowną, elegancką całość .

Dekoracyjne obramowanie drzwi

Źródło: http://decorchick.com

I kolejny przykład, pokazujący jak prostymi środkami uzyskać ciekawy efekt. Dołożenie jednego elementu w obramieniu drzwi znacząco poprawiło proporcje prezentowanego pomieszczenia. Dodane zwieńczenie  dopełniło dekoracyjny efekt uzyskany poprzez  wyeksponowanie podziałów drzwi i obramienie dekoracyjna listwą. Widać tu jak korzystnie prezentuje się na bieli miękki rysunek tworzony przez załamania światła na profilu i powierzchni drzwi.

Przykład łączenia bieli z kolorem we wnętrzu tradycyjnym i nowoczesnym

Źródło: http://colorfullybehr.com oraz http://www.bhg.com

Powyżej przykład na łączenie bieli z kolorem. Jest to niewątpliwa zaletą, że biel można włączyć praktycznie w każde zestawienie kolorów. Zarówno przy błękicie , jak i zieleni będzie wyglądać równie świeżo. W obu prezentowanych przykładach działa zarówno jako podział, jak i prezentuje formę rzeźbiarskiego detalu. Wprowadzenie koloru przy bieli, dodatkowo akcentuje prezentowany dekor odcinając go od tła i powodując, że dekoracje wychodzą na pierwszy plan. Powyższy przykład pokazuje też, że taki zabieg sprawdzi się zarówno we wnętrzu o tradycyjnym wystroju (po lewo), jak i bardziej nowoczesnym (po prawo).

Przykład białych ścian, które nadają dodatkowego obramowania wokół okien

Źródło: http://www.thistlewoodfarms.com

Kolejny przykład to wnętrze bogatsze, gdzie biel zestawiono z ciemnym kolorem ścian i gęsto drapowaną zasłoną. W tym przykładzie niemałe znaczenie mają proporcje – masywne okna wykończone zostały szerokim, prostym w formie obramieniem. Podobnie masywna jest  listwa przypodłogowa. Takie rozwiązanie podkreśla proporcję okien i rozświetla wnętrze. Tu wręcz mówić można o odwróceniu proporcji, gdzie kolor ścian działa jak kolejne obramienie wokół okna.

Biel występująca w stolarce i profilu pod sufitem

Źródło: http://www.brenthullcompanies.com/

I kolejne ujęcie tematu. Tu biel występuje w stolarce i profilu pod sufitem. Akcentuje podział drzwi, powtórzony dalej w płycinach boazerii. Nie jest to może do końca czytelne na tym ujęciu, ale dekoracje oddziałują tu także poprzez zróżnicowanie wielkości elementów i rytmów. Całość wzbogaca okno łukowe nad drzwiami. Biel harmonijnie wydobywa linearny rysunek boazerii , nic tu się nie gubi, forma jest czytelna i współgra z otoczeniem w postaci żółtej tapety.

Biel w wejście do holu akcentująca perspektywę wnętrza

Źródło: http://www.thisoldhouse.com

I kolejne nieco inne ujęcie. Tu na pierwszy plan wysuwa się perspektywa, odcinające się bielą obramienia wejścia do holu akcentują perspektywę wnętrza. Otoczenie boazerii nadaje kompozycji bardziej złożony bogaty charakter. Dodatkowym elementem, który tu dochodzi do gry jest połysk – bliki na parkiecie i obramieniach łuku dodatkowo modelują bryłę i akcentują kierunek padania światła.

Tym przykładem wyczerpaliśmy temat na dziś. Obiecujemy wrócić wkrótce z nowymi pomysłami.

1 Comment

  1. Biel zawsze wygląda doskonale, sama czy z kolorowymi dodatkami 🙂