Pages Menu
RssFacebook
Categories Menu

Posted on 8 maja, 2015 in Aranżacja wnętrz, Inspiracje |

Pomysły na wykorzystanie listew dekoracyjnych w nowoczesnych wnętrzach

Pomysły na wykorzystanie listew dekoracyjnych w nowoczesnych wnętrzach

Zastosowanie sztukaterii do aranżacji wnętrz ma kilkusetletnią tradycję, nie znaczy to jednak że wnętrze zaopatrzone w tego typu dekoracje nie może być nowoczesne. We współczesnym designie często czerpiemy inspiracje z historii sztuki i architektury tłumacząc je na język współczesnego projektowania. Poniżej zaprezentujemy kilka przykładów takiego właśnie użycia sztukaterii w modernistycznych aranżacjach.

Geometrycznie ułożone listwy ścienne

Źródło: www.indulgy.com

To wnętrze z bogato zdobionym sufitem zyskało nowoczesny charakter dzięki geometrycznemu rytmowi listew ściennych, oraz szerokiej przypodłogowej listwie pomalowanej na ostry żółty kolor. Całości dopełniają proste nowoczesne meble z jednym małym wyjątkiem- zabytkowa sofa to swobodne nawiązanie do ozdobnego sufitu.

Geometryczny wzór z listew dekoracyjnych

Źródło: www.6thstreetdesignschool.blogspot.com

Na zdjęciu powyżej wykorzystano podobny wzór. Z łatwością możemy osiągnąć taki efekt korzystając ze styropianowych listew dekoracyjnych – można je swobodnie docinać, przyklejać na wszystkie powierzchnie i dowolnie malować.

Ozdobne sztukaterie w połączeniu ze ścianą z surowych cegieł

Źródło: www.mollociraptor.com

Szalenie interesując a jest również próba pogodzenia tak odmiennych środków jak ozdobne sztukaterie i ściany z surowych cegieł – efekt naprawdę godny uwagi.

Ceglana ściana pomalowana na biało

Źródło: www.cocokelley.com

Ceglane ściany pięknie prezentują się również w białej wersji, wtedy do głosu dochodzą jedynie różnice faktur poszczególnych powierzchni. Na zdjęciu powyżej ozdobne sztukaterie połączono dodatkowo z drewnianym odeskowaniem sufitu. Całość łączy wszechobecna biel.

Biel ścian w geometrycznej kuchni

Źródło: www.restylinghomebykellyblog.com

Biel na ścianach dominuje także w powyższej minimalistycznej i geometrycznej kuchni. Ciekawym sposobem na podkreślenie dekoracyjnych wypukłości ściany jest zamontowanie dodatkowego oświetlenia.

Nowoczesny wygląd ściany z wykorzystaniem listew dekoracyjnych

Źródło: www.houzz.com

Nowoczesny sposób traktowania listew dekoracyjnych warto podkreślić dodatkowo odważnym kolorem, tak jak w tym przypadku.

Listwy dekoracyjne w ciemniejszym kolorze

Źródło: www.ideas.thenest.com

Lub nietypowym zastosowaniem barw, podkreślając rysunek listew ciemniejszym kolorem. Ten sposób choć niewątpliwie ciekawy jest jednak dość ryzykowny- mocno ingeruje w charakter wnętrza, co nie zawsze może być korzystne.

Białe listwy dekoracyjne na granatowej ścianie

Źródło: www.restylinghomebykellyblog.com

Bezpieczniejsza wydaje się być wersja z ciemnym kolorem ścian i kontrastującymi jasnymi listwami, zostaje tu więcej pola do popisu jeśli chodzi o meble, a tak ozdobiona ściana choć dominuje w całym pomieszczeniu, to jednak wciąż jest „tylko” ścianą i dobrym tłem dla innych elementów. Szczególnie ciekawie prezentują się tutaj symetrycznie rozmieszczone lampy, które działają jedynie swoją wyrazistą formą.

modernistyczna geometryczna forma rozety

Źródło: www.apartmenttherapy.com

Na koniec jeszcze zupełnie swobodne nawiązanie do tradycyjnej sztukaterii – ta niezwykle modna modernistyczna geometryczna forma rozety przyciągnie uwagę w każdym wnętrzu … stopniowanie koloru podkreśla kubistyczny charakter tej dekoracji, a jej asymetryczność pozwala by „rozpełzła się ‘’ po różnych zakamarkach domu…

 

Mamy nadzieję, że kilka zaprezentowanych przez nas przykładów zachęcą Państwa do odważniejszego posługiwania się takim środkiem wyrazu jakim jest sztukateria. Łatwość montażu listew styropianowych nie skazuje nas na pomoc i krytyczne uwagi ze strony „fachowców”, możemy więc swobodnie popuścić wodzy naszej fantazji i niewielkim kosztem poeksperymentować…