Pages Menu
RssFacebook
Categories Menu

Posted on 5 grudnia, 2014 in Aranżacja wnętrz | 1 comment

Pomysły na aranżację siedziska jako miejsca odpoczynku

Pomysły na aranżację siedziska jako miejsca odpoczynku

Witamy czytelników bloga i zapraszamy do lektury nowego materiału. Dzisiaj zajmiemy się tematem siedziska jako miejsca odpoczynku, ale nie tylko. Będziemy się starali pokazać rożne przykłady mebli w zabudowie pod wymiar, z nadzieją że zainspirują Państwa do własnych realizacji. Myśląc siedzisko, najbardziej powszechnym skojarzeniem jest zabudowa w wykuszu, gdzie siedzisko umieszczone jest pod oknem. Takie przykłady oczywiście znajdą się w dzisiejszym materiale, ale nie tylko. Będziemy się też starali pokazać pomysły , jak zaaranżować tego typu przestrzeń w mniej oczywistych zakątkach domu. Zapraszamy do oglądania.

Siedzisko pod oknem

Źródło: www.ernestogarciadesign.com

Pierwszy przykład jest klasyczny, prezentuje aranżację z siedziskiem umieszczonym pod oknem. Jak wspomnieliśmy we wstępie, jest to najbardziej powszechne skojarzenie z dzisiejszym tematem. Dzieje się tak nie bez przyczyny – w ten sposób wykorzystujemy atut w postaci źródła światła dziennego. Sytuując miejsce do lektury przy oknie dodatkową korzyścią jest też wrażenie otwarcia na przestrzeń – jeśli przy tym mamy za oknem przyjemny widok, na przykład na ogród, z pewnością umili nam to czas spędzony z lekturą. Tyle w kwestii ogólnej. Teraz przyjrzyjmy się przykładowi ze zdjęcia. Na czym polega jego oryginalność? Zwróćmy uwagę na układ zabudowy. Na podeście, który stanowi podstawę siedziska pobudowano dwie ukośne ścianki, w których wygospodarowano miejsce na książki. Dodatkowo w podwieszonym suficie umieszczono oświetlenie. Jeśli mamy tak jak tu wąski pokój, możemy przy wykorzystaniu takich środków jak pokazano na zdjęciu, stworzyć wrażenie fałszywego wykusza markując jego formę układem zabudowy. Tu w tym celu wykorzystano panele boazeryjne, ale równie dobrze możemy wykorzystać do tego inne elementy dekoracyjne. Wszystko zależy od pomysłu.

Siedzisko wykończone listwą przypodłogową

Źródło: www.sweet-southern-charm.tumblr.com

Drugi przykład również bazuje na wykorzystaniu okna. Prosty biały podest wykończony ozdobną listwą przypodłogową wystarczył do zaaranżowania siedziska przy którym stanął stół kuchenny. W ten sposób jadalnia zyskała nie tylko wygodne miejsce do spożywania wspólnych posiłków, ale też miejsce relaksu poza porami jedzenia. Tak zaaranżowana przestrzeń ma też walor dekoracyjny, jest na pewno przyjemniejsza dla oka i daje większe poczucie komfortu niż zwyczajowo ustawiony stół i cztery krzesła. A to wszystko dzięki prostej konstrukcji, na którą wystarczyło rzucić kilka poduszek. Polecamy wszystkim tym, którzy lubią spędzać czas przy kuchennym stole.

Wyizolowane siedzisko pod oknem

Źródło: www.contentinacottage.blogspot.com

Trzecia aranżacja ma nieco inny charakter. I tu wykorzystano okno, ale tym razem powstała tu przestrzeń została wyizolowana z reszty pomieszczenia. Światło dzienne w otoczeniu prostych materiałów i kolorów służy odcięciu się od bodźców i skupieniu na lekturze lub zwykłej obserwacji widoku za oknem. Takie miejsce w domu z pewnością pozwoli się zregenerować po całym dniu wytężonej pracy. Można tu ukoić zmysły i poddać się refleksji.

Siedzisko wydzielone z przestrzeni

Źródło: www.homebunch.com

I następny przykład, również wydzielony z przestrzeni. Tu wyodrębniono miejsce do odpoczynku poprzez wykorzystanie łuku, który symbolicznie odcina niszę okienną od ciągu komunikacyjnego. Ulokowanie siedziska przy schodach jest mniej typowe dla strefy wypoczynkowej w domu, jest jednak godne rozważenia, jeśli sprzyja temu układ architektoniczny budynku. Przestrzeń w ciągach komunikacyjnych pozostaje zazwyczaj niewykorzystana, tym sposobem natomiast zyskujemy dodatkowy zakątek do relaksu, a takich przecież nigdy za wiele.

Siedzisko w holu przy schodach

Źródło: www.bseid.com

A skoro jesteśmy przy temacie ciągów komunikacyjnych, zachęcamy do obejrzenia powyższego zdjęcia. Tu siedzisko ulokowano w hallu pod skosem tworzonym przez schody. Ten przykład pokazuje, jak zwykły fragment ściany można wykorzystać do stworzenia wygodnego miejsca, w którym można przysiąść na przykład szykując się do wyjścia. Zwróćmy ponownie uwagę na walor dekoracyjny tej konstrukcji – dokładając kilka ozdobnych detali możemy zdecydowanie podnieść atrakcyjność naszej strefy wejściowej, co z pewnością zostanie zauważone przez naszych gości, pozytywnie wpłynie też na nastrój panujący w domu. Polecamy jako pomysł, tym z Państwa, którzy dysponują obszernym hallem.

Siedzisko we wnęce

Źródło: www.pinterest.com

I kolejny pomysł na siedzisko, tym razem w specjalnie wygospodarowanej w tym celu wnęce. Takie rozwiązanie to dobry sposób na wykreowanie dającej poczucie komfortu przestrzeni, która jednocześnie nie izoluje od życia toczącego się w domu. W takim miejscu można usiąść z książką, zdrzemnąć się po posiłku lub oddać się konwersacji w luźnej atmosferze.

Siedzisko w domowej bibliotece

Źródło: www.pinterest.com

I ostatni z przykładów wybranych na dziś. W tym przypadku, siedzisko, czy nawet leżanka znalazły się w domowej bibliotece, gdzie wkomponowane zostały w zabudowę z książkami. Jest to pomysł praktyczny i estetyczny zarazem. Takie miejsce będzie na pewno służyło domownikom, ale może też spełnić funkcję dodatkowego miejsca do spania. Atutem będą też z pewnością szuflady zbudowane w ramę łóżka, które mogą służyć jako miejsce do przechowywania.

Mamy nadzieję, że zachęciliśmy Państwa do szukania pomysłów na wygospodarowania miejsca do wypoczynku w Państwa domach. Tymczasem żegnamy się na dziś i zapraszamy do odwiedzin w nieodległym czasie.

1 Comment

  1. Trzeba przyznać, że bardzo sympatyczne są te aranżacje. Tak się tylko zastanawiam nad drugim zdjęciem, czy aby na pewno oparcie poduszek o okna to dobry pomysł?