Pages Menu
RssFacebook
Categories Menu

Posted on 27 stycznia, 2014 in Aranżacja wnętrz |

Pomysł na wykusz

Pomysł na wykusz

Witajcie, tematem dzisiejszego wpisu będzie kilka pomysłów na aranżację  wykusza . Wykusz jest wdzięcznym elementem architektonicznym, który można wykorzystać na różne sposoby. Łączy w sobie funkcjonalność z cechami dekoracyjnymi. Podnosi  walor architektoniczny naszego domu, ale też jest ciekawym elementem wystroju. Ma kilka niewątpliwych zalet – urozmaica bryłę budynku, jest także sposobem na doświetlenie i powiększenie przestrzeni wewnątrz. Często wykusz projektowany jest w reprezentacyjnej części domu, najczęściej jest to salon lub jadalnia.

Idąc tym tropem chciałabym przejść do pierwszego przykładu ilustrującego dzisiejszy temat. Na poniższym zdjęciu widzimy jadalnię, w której stół znajduje się na tle trójdzielnego okna, które wychodzi poza obrys budynku. Dzięki temu zabiegowi wnętrze jest dobrze doświetlone, niebagatelne znaczenie ma też widok za oknem, który staje się tłem dla naszego wnętrza. Dzięki wysunięciu okna zyskujemy na szerokości parapetu, który w tym przypadku posłużył jako miejsce ekspozycji zieleni. Całości dopełnia dekoracyjna opaska wokół okna, która podkreśla reprezentacyjny charakter pomieszczenia.

Źródło:  http://www.houzz.com/stucco-window

Źródło: http://www.houzz.com/stucco-window

 

Drugi przykład także dotyczy jadalni, tutaj jednak szeroki parapet wykorzystany został jako siedzisko. Jest to dobry przykład na to jak  niewielkim nakładem środków można stworzyć wrażenie przytulności. Taki kącik zaprasza do krótkiego odpoczynku po posiłku. Tutaj możemy przysiąść z gościem na lampkę wina i chwilę rozmowy, a kiedy jesteśmy sami, możemy położyć się z książką, albo po prostu kontemplować widok za oknem.

Ale wracając do meritum…. w tym pomieszczeniu  warto też zwrócić uwagę, na  inne aspekty tego wnętrza. Tutaj nieformalny, bardziej prywatny charakter aranżacji wykusza, równoważy zastosowanie boazerii i listew przypodłogowych, które wraz z opaskami wokół okien i drzwi nadają całości bardziej formalny charakter. Trochę zbaczając z tematu, chciałabym też zwrócić uwagę, na sposób prezentacji zdjęć – ramki oparte są na boazerii, taki zabieg pozwala na częstą zmianę w układzie i poszerzanie naszej kompozycji. Drobna rzecz, ale często to właśnie szczegóły dopełniają nasze aranżacje i nadają im bardziej osobisty charakter.

Źródło: http://www.insigniahomesmi.com/Browse-by-Area/AlbumID/468-19

Źródło: http://www.insigniahomesmi.com/Browse-by-Area/AlbumID/468-19

 

I kolejny przykład, tym razem z sypialni, zabieg podobny jak poprzednio. Tutaj jednak chciałabym zwrócić uwagę na konstrukcję siedziska. O ile dwa pierwsze zdjęcia ilustrują przykłady wykusza, który obejmuje samą wnękę okienną od poziomu parapetu, tutaj mamy przykład konstrukcji prowadzonej od poziomu podłogi.  Dzięki tej dodatkowej przestrzeni  powstała zabudowa  może pełnić dodatkową funkcję – wnętrze możemy wykorzystać jako miejsce do przechowywania, ponadto obniżenie siedziska w stosunku do okna daje miejsce na podparcie dla poduszek , co poprawia funkcjonalność takiej leżanki.

Źródło: http://www.windowfrills.com/tag/bay-window/

Źródło: http://www.windowfrills.com/tag/bay-window/

 

Poniżej kolejna stylizacja, w bardziej rustykalnym charakterze. Jeżeli mamy do dyspozycji większą przestrzeń, nasz kącik może być wieloosobowy. Tutaj znajdzie się miejsce dla całej rodziny. Przy okazji zwracam uwagę na kolejny szczegół – wbudowane szuflady, jako przykład na wygospodarowanie dodatkowej przestrzeni do przechowywania.

Źródło: http://freshome.com/2011/11/29/36-cozy-window-seats-and-bay-windows-with-a-view/

Źródło: http://freshome.com/2011/11/29/36-cozy-window-seats-and-bay-windows-with-a-view/

 

I jeden z moich ulubionych przykładów – wykusz w kuchni. Bardzo proste, stosunkowo niedrogie (możemy wykorzystać taki  blat, jaki mamy w kuchni) rozwiązanie na wygospodarowanie dodatkowego miejsca do pracy i nie tylko. Taki blat jest doskonałą propozycją dla osób które chcą poczytać  przy kawie, czy przejrzeć gazetę przy śniadaniu. Myślę, że taka propozycja jest ciekawa dla osób lubiących gotować, które będą mogły przysiąść na chwilę żeby przejrzeć książkę kucharską. Znajdzie się też miejsce na laptopa, odrabianie lekcji przez dzieci, które można doglądać w przerwach między mieszaniem w garnkach.

Źródło: http://www.prentissarchitects.com/queen-anne-slope.html

Źródło: http://www.prentissarchitects.com/queen-anne-slope.html

 

Źródło: http://www.prentissarchitects.com/queen-anne-slope.html

Źródło: http://www.prentissarchitects.com/queen-anne-slope.html

 

Wszystkim czytającym, życzę udanych aranżacji , wielu inspiracji i możliwości finansowych pozwalających spełniać marzenia takie jak ta ostatnia łazienka!