Pages Menu
RssFacebook
Categories Menu

Posted on 24 maja, 2014 in Aranżacja wnętrz |

Pomysł na wnętrze – jak kreatywnie wykorzystać listwy dekoracyjne

Pomysł na wnętrze – jak kreatywnie wykorzystać listwy dekoracyjne

Tematem dzisiejszego wpisu, będzie kilka pomysłów na to jak kreatywnie wykorzystać listwy dekoracyjne. Wielokrotnie na łamach naszego bloga pisaliśmy o wnętrzach z wystrojem sztukatorskim, dzisiaj zawęzimy ten temat do listew profilowanych, które mogą stanowić zarówno dopełnienie wystroju sztukatorskiego, jak i samodzielną dekorację.

Zastosowanie listew jako elementu dekoracyjnego ma wiele zalet – po pierwsze można je wykorzystać na kilka różnych sposobów, po drugie są niedrogie, po trzecie są łatwe w obróbce i montażu. Tym z Państwa, którzy są na etapie urządzania swoich domów i mieszkań polecamy dzisiejszy wpis, jako prezentację możliwości aranżacyjnych tego elementu. Mamy nadzieję, że znajdziecie Państwo takie rozwiązania, które będziecie chcieli przenieść pod swój dach.

Zanim przejdziemy do przykładów, jeszcze kilka słów dla tych, którzy będą chcieli realizować prezentowane przykłady w praktyce. Dla czytelników którzy nie śledzili poprzednich wpisów, krótkie podsumowanie w postaci skróconego poradnika aranżacji wnętrz. Przed przystąpieniem do realizacji radzimy dobrze przemyśleć jaki efekt chcemy osiągnąć. Po pierwsze nie spieszmy się, na początku poświęćmy trochę czasu na szukanie inspiracji. Przeglądajmy czasopisma i strony internetowe. Najlepiej będzie jeśli już na etapie poszukiwań będziemy ukierunkowani, najlepiej zacznijmy od wyboru stylu wnętrza. Pamiętajmy, że powinien on współgrać z architekturą. Następnie przeanalizujmy swoje możliwości finansowe i szukajmy rozwiązań adekwatnych do zasobności naszego portfela. Nawet przy skromnych możliwościach, przy odrobinie kreatywności mamy szansę osiągnąć ciekawe efekty. Co istotne- polecamy katalogować zebrane inspiracje, załóżmy sobie teczkę, gdzie będziemy zbierać informacje. Taką teczkę można potem będzie zabrać ze sobą do sklepu na zakupy. Może to banalne, ale taka ściąga może być bardzo pomocna choćby przy wyborze dodatków, będziemy mogli sobie podejrzeć wybrane wcześniej aranżacje i spróbować do nich nawiązać. W nawale towaru na półkach sklepowych można się nieraz pogubić, a pamięć bywa niestety zawodna, zwłaszcza w kwestii szczegółów. Materiały zebrane w sieci możemy przechowywać na komputerze, niemniej, te najciekawsze polecamy wydrukować. Tyle tytułem wstępu, przejdźmy zatem do części zasadniczej…

Wykorzystanie profilii jako podziału geometrycznego na ścianie

Źródło: www.bhg.com

Jednym ze sposobów na wykorzystanie profili jest stworzenie podziałów geometrycznych na ścianie. Tutaj wykorzystano jeden szerszy profil do wyznaczenia poziomego podziału i drugi profil o mniejszym przekroju do wydzielenia prostokątnych ram. Zabieg prosty w wykonaniu, niedrogi, a zarazem efektowny. Przy wykorzystaniu minimalnych środków pozwala stworzyć wyrafinowaną całość. Zwróćmy uwagę, jak spójna jest tutaj stylistyka – białe profile i listwa przypodłogowa, doskonale komponują się z pastelową kolorystyką ścian powtórzoną w dodatkach (kwiaty i abażur). Takie rozwiązanie możemy zastosować zarówno na ścianie gładkiej, malowanej dekoracyjnie, jak i tapecie. Za każdym razem efekt będzie nieco inny, ale ogólna zasada jest niezmienna – przemyślana kompozycja. Tutaj ściana jest delikatna i służy wyeksponowaniu dekoracyjnego stolika, ale równie dobrze można odwrócić te proporcje czego przykładem jest następne zdjęcie…

Ściana jako główny element dekoracyjny wnętrza

Źródło: www.bhg.com

Zbliżenie na detal dekoracyjny ściany

Źródło: www.bhg.com

Tutaj to właśnie ściana jest najmocniejszym elementem , dodatki tylko ją uzupełniają. W tym przypadku wykorzystano proste listwy drewniane do wykonania podziałów poziomych i pionowych, pomiędzy nie wkomponowano listwy idące po okręgu(zbliżenie na zdjęciu poniżej). Całość zwieńczono od góry listwą gzymsową i podkreślono kontrastowym kolorem. Pamiętajmy, ze oprócz drewna możemy równie dobrze wykorzystać listwy styropianowe czy też gipsowe, lub łączyć drewno z innymi wykończeniami. Zwróćmy też uwagę na dodatkową funkcję jaką dało zastosowanie gzymsu – dzięki temu powstała dodatkowa przestrzeń do wyeksponowania dodatków – tutaj mamy zdjęcia i talerze, ale równie dobrze można by postawić świecznik, czy małą latarenkę.

Zastosowanie listew jako podział niesymetryczny ściany

Źródło: www.bhg.com

I kolejny przykład, gdzie listwy zastosowano jako podział niesymetryczny, który wkomponowuje się w otoczenie. Pokazuje on, że takie rozwiązanie można też stosować na mniejszych płaszczyznach dla podkreślenia zastanych proporcji.

Wykorzystanie listew do wykonania dekoracyjnych ramek eksponujących zdjęcia

Źródło: www.bhg.com

I na zakończenie dwa zdjęcia pokazujące, że listwy mogą również zostać wykorzystane do wykonania dekoracyjnych ramek eksponujących zdjęcia, czy też innych dowolnych dekoracji. Tu konkretnie wykorzystano motywy roślinne, które są ciekawym pomysłem na dekorację sezonową – w ten sposób możemy wyeksponować zebrane w ogrodzie zasuszone kwiaty, czy jesienne liście. Zimą mogą to być dekoracje świąteczne, jemioła lub niezależnie od pory roku rysunki dzieci.

Dekoracyjne ramki z listew

Źródło: www.bhg.com

I ostatni przykład, również na dekoracyjne ramki, które tym razem przewrotnie eksponują kwiaty na tapecie. Zaletą tego pomysłu jest bardzo mała ilość materiału potrzebna do realizacji. Tak naprawdę możemy do tego wykorzystać ścinki listew pozostałe z innych realizacji.

Tym zamykamy temat na dziś. Sygnalizujemy jednocześnie, że temat nie został wyczerpany. Dzisiaj skupiliśmy się na prostych aranżacjach, Przy innej okazji wrócimy do tematu bardziej złożonych kompozycji. Pozdrawiamy i życzymy udanych poszukiwań stylistycznych.