Pages Menu
RssFacebook
Categories Menu

Posted on 6 czerwca, 2014 in Aranżacja wnętrz | 2 comments

Pokój dziecka – harmonia w przestrzeni dziecięcej

Pokój dziecka – harmonia w przestrzeni dziecięcej

Dzisiejszy wpis postanowiliśmy poświęcić aranżacji przestrzeni dla najmłodszych.

W dobie powszechnego konsumpcjonizmu i zalania rynku plastikowymi, masowo produkowanymi zabawkami dla dzieci warto się zastanowić czy owy nadmiar służy małemu odbiorcy. Czy dziecko w przestrzeni przepełnionej przedmiotami i intensywnymi kolorami ma szansę na skupienie się i rozwijanie swojej wyobraźni? Choć Dzień Dziecka mamy już za nami, chcemy przedstawić garść inspiracji w których znajda Państwo spokój, harmonię i naturalność w przestrzeni dla najmłodszych.

Róż dla dziewczynek, błękit dla chłopców – utarta od lat zasada co do kolorystyki wnętrza czy dodatków wcale nie musi nadal kierować naszymi wyborami. Dlaczego nie potraktować dziecka nieco poważniej i nie zaproponować bieli, szarości, stłumionych, surowych kolorów? Może warto postawić na neutralną przestrzeń dla późniejszej zabawy w dobór dodatków? Przede wszystkim musimy się zastanowić czy wybieramy kolor we wnętrzu, czy w dodatkach. Neutralność otoczenia jest na pewno zdecydowanie bezpieczniejsza i daje szerokie pole do popisu przy kupnie mebli i elementów dopełniających przestrzeń. A co gdy jednak decydujemy się na kolor czy dominujący akcent na ścianie? Tutaj potrzebna będzie chwila zastanowienia i ostrożne dobranie reszty aranżacji.

Dzisiejszy wpis mogą Państwo potraktować jako małą podpowiedź co można zrobić w obu przypadkach. Przed nami krótki przegląd gotowych już aranżacji, które mogą pomóc w wyborze drogi do urządzenia idealnej przestrzeni dla dziecka.

Neutralna przestrzeń – barwne dodatki

Wyważona aranżacja dziecięcego pokoju

Źródło: http://pinimg.com/

Powyższa aranżacja zwróciła naszą uwagę z kilku powodów. Po pierwsze widzimy tu białe, surowe ściany, które nigdy nie stracą na swojej aktualności, nawet gdy po kilku latach gdy dziecko wejdzie w okres dorastania. Takie wnętrze nie będzie wymagało gruntownych zmian ze względu na zmianę upodobań dziecka. Szeroka, solidna listwa sztukateryjna łącząca ścianę z sufitem dodaję temu wnętrzu klasycznego charakteru. Delikatna boazeria rysuje geometryczne podziały, jednak nie stara się dominować nad resztą wnętrza. Kilim z etnicznymi wzorami jednakowo przyciąga uwagę co daje wspaniałe tło pod kolejne barwne dodatki. Wszystko wydaję się tutaj dokładnie wyważone. Pięknym i dodającym uroku elementem jest baldachim, wykonany z białego tiulu.

Biel z barwnym wystrojem dziecięcego pokoju

Źródło: http://artandchic.blogspot.com

Kolejna aranżacja to znów gra bieli z barwnym wystrojem dziecięcego pokoju. Surowa ściana wykończona została w górnych partiach roślinnym ornamentem osadzonym między listwami sztukateryjnymi. Na pierwszy rzut sztukateria jest niedostrzegalna, jednak gra tutaj bardzo ważną rolę. W powyższej aranżacji ważnym składnikiem jest również naturalny materiał- wspaniała drewniana podłoga o mocnym rysunku i wysublimowane delikatne meble.

Symbioza bieli i szlachetnych materiałów w aranżacji dziecięcego pokoju

Źródło: www.styleathome.com/

Kolejny przykład to symbioza bieli i szlachetnych materiałów. Ścianę zdobią 3 prostokątne podziały listwami, a w centralnym z nich umieszczono nietypowy jak na pokój dziecięcy element oświetleniowy – neon. Zauważamy tu również niecodzienne zestawienie 3 typów oświetlenia – lampa sufitowa o podstawie mosiężnej i zwieńczonej przy suficie sztukaterią, dwie bliźniacze lampy o modernistycznym charakterze i lekki neon. Każde z nich jest jakby z innej epoki, jednak to wnętrze nie ma w sobie żadnej przypadkowości. Miękkości nadaje puszysty dywan otulający meble.

Wnętrze białego dziecięcego pokoju

Źródło : www.flickr.com

Powyższy przykład to propozycja białego wnętrza przełamanego subtelną grą układu kolorowych kropek na ścianach i suficie. Listwa sztukateryjna w miejscu łączenia ścian z sufitem dodaje klasycznego charakteru. Uwagę przyciąga barwna dziecięca grafika w centralnym punkcie ściany.

Barwna przestrzeń – naturalne dodatki

 

Kolorowe tapety w aranżacji dziecięcego pokoju

Źródło: mokkasin.blogspot.nl

 

Kolorowe tapety w aranżacji dziecięcego pokoju

Źródło: www.thebooandtheboy.com

W powyższych przykładach aranżacji dziecięcego pokoju uwagę przyciągają odważne kolorowe tapety.

W pierwszym przypadku widzimy kwiatowy deseń, który mimo rozbudowanej formy nie wprowadza dysharmonii w dziecięcej przestrzeni. Biel reszty ścian i podłogi wprowadza ład, listwy subtelnie wykańczają krawędzie tapety. Znajdziemy tu miejsce na stylizowane drewniane łóżka i barwne zabawki.

W drugim przykładzie spotkamy rzadki wybór kolorystyczny jeśli chodzi o wystrój pokoju dziecka -tapeta, łóżko i dywan w znacznej mierze zawierają czerń. W pokoju znajdziemy też odważne skontrastowane elementy- morską zieleń sufitu, białe listwy i drzwi, czarną retro tapetę oraz drewnianą podłogę o ciepłej barwie. Zestawienie w pierwszej chwili może zaskakiwać, jednak trudno zaprzeczyć, że w całości tworzy elegancki niecodzienny wystrój, który można skierować dla młodszej i starszej grupy wiekowej.

Tym przykładem chcielibyśmy zakończyć dzisiejszy temat. Mamy nadzieję, że wybrane przez nas przykłady pozwolą Państwu zainspirować się i spojrzeć na nowo na aranżacje skierowane dla najmłodszych. Żegnamy się z Państwem i zachęcamy do lektury kolejnych wpisów.

2 komentarze

  1. Podoba mi się bardzo opcja łagodnej kolorystyki ścian i kolorowych dodatków- w tym tapet. Na pewno takie rozwiązanie spodoba się każdemu maluchowi.

  2. Ostatnie zdjęcie – przepiękna tapeta. Jak dla baletnicy 😀