Pages Menu
RssFacebook
Categories Menu

Posted on 29 lipca, 2014 in Aranżacja wnętrz |

Podział przestrzeni we wnętrzu

Podział przestrzeni we wnętrzu

W dzisiejszym wpisie chcielibyśmy poruszyć temat wykorzystania elementów sztukatorskich przy podziałach przestrzeni na strefy. Ostatnimi czasy spotykamy coraz więcej aranżacji typu open space, gdzie otwarta przestrzeń łączy w sobie kilka funkcji. Takie rozwiązania wykorzystuje się przede wszystkim w salonie, który najczęściej łączy w sobie funkcję wypoczynkową i jadalną. Często dochodzi do tego również aneks kuchenny na mniejszych przestrzeniach oraz otwarcie na kuchnię w przypadku wnętrz o większym metrażu.

To są najbardziej oczywiste przykłady, ale na nich temat się nie wyczerpuje. Zwrócimy też uwagę na wykorzystanie tego typu rozwiązań w łazience oraz korytarzach. Spektrum możliwości w tym temacie jest naprawdę szerokie.

Zanim przejdziemy do części graficznej, chcielibyśmy zwrócić jeszcze uwagę na jeden aspekt dzisiejszego tematu. Wśród dzisiejszych przykładów będzie można wyróżnić zastosowanie elementów sztukatorskich na kilka różnych sposobów – pierwszy, na większych przestrzeniach będzie wynikał ze względów konstrukcyjnych, gdzie wprowadzenie form takich jak kolumny jest niezbędne dla poparcia stropu, innym razem podziały będą miały charakter lżejszy, bardziej umowny, służący podkreśleniu funkcji wnętrza oraz nadaniu mu bardziej dekoracyjnego charakteru. Jeszcze kiedy indziej wystrój sztukatorski podkreśla podziały wynikające z architektury budynku. Tyle tytułem wprowadzenia, przejdźmy zatem do przykładów wybranych na dziś.

Podział mieszkania między strefą wypoczynkową, kuchenną i jadalną

Źródło: www.bhg.com

Jako pierwszy przykład wnętrze, w którym zaznaczono podział między strefą wypoczynkową a kuchnią ze strefą jadalną. Podział zaznaczony został poprzez postawienie niskiej ścianki nawiązującej formą do zabudowy kuchennej. Powyżej ścianki wykorzystano belkę i listwy dekoracyjne, które w nowoczesny sposób nawiązują do klasycznej formy architektonicznej jaką jest kolumna posadowiona na cokole. Jest to przykład na to jak przy pomocy prostych środków można uzyskać elegancką, klasyczną formę. Podobny zabieg powtórzono nad blatem kuchennym, gdzie zwieńczenie stanowi listwa gzymsowa w połączeniu z delikatnym łukiem. Całość jest elegancka i spójna dzięki nawiązaniu przez formę i kolor do zabudowy kuchennej oraz elementów sztukatorskich wnętrza. Wykorzystując opisane powyżej zabiegi możemy uzyskać wnętrze, które będzie przestronne i dobrze doświetlone, a jednocześnie zachowa wyraźny podział na strefy.

Dwie kolumny oddzielające strefę jadalną i kuchenną

Źródło: www.bhg.com

W kolejnym przykładzie nieco inne ujęcie tego samego tematu. Uzyskane przy pomocy prostszych środków – dwie kolumny oddzielają symbolicznie strefę jadalną i kuchenną. Lekki, nienachlany akcent w klasycznej bieli dobrze wpisuje się w otoczenie nawiązując, jak w poprzednim przykładzie do listew podsufitowych oraz zabudowy kuchennej.

Połączenie strefy wypoczynkowej z jadalną

Źródło: www.houzz.com

I jeszcze jedna odsłona tematu, zbliżona do pierwszego przykładu, z tą różnicą, że tu ścianki wykorzystano do stworzenia zabudowanych półek na książki. Okrągłe, zwężające się ku górze trzony kolumn wykończono z połyskiem, co dodatkowo dodaje uroku i szyku tej aranżacji. Kolejna ponadczasowa aranżacja gdzie biel zestawiono z naturalnym drewnem i kamiennym blatem. Taki zestaw nie zestarzeje się nigdy!

Podział stref obok kolumn

Źródło: www.bhg.com

I ostatni przykład z tej serii. Tutaj wykorzystano kolumny w delikatnym pastelowym odcieniu nawiązującym do kamiennego blatu na pierwszym planie. Pomiędzy kolumnami delikatny łuk w neutralnej szarości. Ponownie naturalne materiały – drewniana podłoga w części jadalnej przechodzi w kamienną posadzkę. Uwagę zwraca też drewniane wykończenie sufitu. Całość przestronna i jasna, dzięki niebagatelnych rozmiarów oknom, które dają piękny widok na ogród. Podział na strefy obok kolumn podkreśla dodatkowo łączenie posadzki. Dodatkowym walorem tej aranżacji jest gra świateł na delikatnie połyskujących powierzchniach.

Podział na strefy w łazience

Źródło: www.jcb-inc.com

Podział na strefy w łazience

Źródło: www.jcb-inc.com

I jak zapowiadaliśmy we wstępie, przykład wprowadzenia podziału w łazience. Wprowadzenie kolumn podpierających delikatny łuk, ma tu charakter dekoracyjny i umownie dzieli przestrzeń wydzielając z niej strefę kąpielową. Na ujęciu powyżej widać również wbudowane w ścianę palenisko. Łazienka z kominkiem i takim widokiem… pozazdrościć. Poniżej zbliżenie na wannę.

Basen, za którym są monumentalne żłobkowane kolumny

Źródło: trendland.com

Skoro już się tak rozmarzyliśmy, to puśćmy całkiem wodze fantazji. Powyżej ujęcie basenu, za którym prezentują się monumentalne żłobkowane kolumny. To ujęcie może być przykładem na zilustrowanie funkcji konstrukcyjnej, jaką mogą pełnić kolumny.

Elementy sztukatorskie jako wykończenie zastanych podziałów architektonicznych

Źródło: www.bhg.com

I powyżej ostatni z omawianych dzisiaj wątków – wykorzystanie elementów sztukatorskich jako wykończenie zastanych podziałów architektonicznych. W nowoczesnych wnętrzach coraz częściej odchodzi się od wydzielania pomieszczeń drzwiami. Zamiast drzwi można wykorzystać elementy sztukatorskie. Tutaj wykorzystano elementy typowe dla dekoracji fasad. Jest to ciekawe rozwiązanie, które można wykorzystać w wysokich, monumentalnych pomieszczeniach. jeśli nie dysponujemy taką przestrzenią, też z powodzeniem możemy wykorzystać takie rozwiązanie, pamiętajmy jednak o zachowaniu umiaru.

Wykorzystanie sztukaterii we wnętrzu

Źródło: www.bhg.com

I ostatni przykład na dziś, będący jednocześnie zapowiedzią kolejnego wpisu. Kolejny przykład na wykorzystanie elementów typowych dla sztukaterii we wnętrzu. Żłobkowane pilastry w kombinacji z dekoracyjnie wykończonymi łukami podkreślają podziały architektoniczne przydając wnętrzu klasycznego szyku. W kolejnym wpisie rozwiniemy wątek wykorzystania elementów półkolistych we wnętrzu. Już teraz zapraszamy do czytania.