Podwieszane sufity – pełna gama możliwości aranżacyjnych
Dzisiaj przyjrzyjmy się tematowi sufitów podwieszanych, które od jakiegoś czasu cieszą się coraz większą popularnością. Dzieje się tak nie bez przyczyny. Otóż sufit podwieszany ma kilka niebagatelnych zalet i daje szerokie możliwości aranżacyjne.
Taki sufit jest nie tylko dekoracyjny, stwarza również możliwości do tworzenia ciekawych efektów z zastosowaniem oświetlenia. Dodatkową zaletą, jest fakt, że daje się zastosować nie tylko w nowych pomieszczeniach, ale można go z powodzeniem wykorzystać we wnętrzach remontowanych, oczywiście pod warunkiem, że pozwala na to wysokość pomieszczenia. Jest też pod wieloma względami uniwersalny, będzie pasować do wnętrz w reprezentacyjnej willi, ale z powodzeniem można go użyć w kamienicy, a nawet w bloku.

Źródło: jeffreykinginteriors.com/verona-lane
W zależności od dobranej stylistyki będzie pasował zarówno do bogatego zabytkowego wnętrza, ale może też znaleźć zastosowanie we wnętrzach eklektycznych, romantycznych, a nawet całkiem nowoczesnych. Decydując się na sufit podwieszany są trzy czynniki, którymi możemy budować zamierzony efekt: bryła, światło i kolor. Dla osób, które rozważają takie rozwiązanie, polecałabym podejść do tematu w następujący sposób. W pierwszej kolejności powinniśmy się zdecydować na styl, który będzie pasował do naszego wnętrza.
Zastanówmy się jaki charakter ma nasz dom, czy mieszkanie. Jeśli mamy reprezentacyjne wnętrza, polecam zastosowanie sztukaterii o odpowiednio dobranym profilu. Dobrym rozwiązaniem będzie na przykład zastosowanie wysokiej jakości sztukaterii styropianowej, która jest wytrzymała i znacznie lżejsza od na przykład sztukaterii gipsowej. Jeśli stawiamy na nowoczesność, wystarczy prosta konstrukcja geometryczna. Ponieważ temat jest obszerny, na tą chwilę skupmy się na tym pierwszym. W tym miejscu chciałabym przejść do pierwszego przykładu graficznego.
Wnętrze pokazane poniżej jest przykładem, gdzie postawiono na kompozycję kolorystyczną. Motyw przewodni stanowi szarość przeplatana akcentami bieli i czerni. Dzięki takiemu zabiegowi podkreślone są elementy dekoracyjne w postaci sztukaterii sufitowej i portalu kominkowego oraz żyrandol i lustro w metalowej oprawie. Całość ma spójny, graficzny charakter.
Kolejny przykład to wnętrze, gdzie silnie zaakcentowana jest bryła. Zastosowane tu podziały podbite są tak jak poprzednio kolorem, tu jednak dochodzi oświetlenie, które dodatkowo modeluje bryłę nadając jej głębię. Całość ma monumentalny, reprezentacyjny charakter, gdzie aranżacja sufitu ma dominującą rolę.

Źródło: http://padstyle.com/benefits-of-a-tray-ceiling
Kolejny przykład dotyczy bardziej nowoczesnego wnętrza, ale mimo zastosowania prostszych środków, udało się uzyskać ciekawy efekt. Prosta bryła, minimalistyczna kolorystyka i listwa oświetleniowa wystarczą, żeby nadać naszemu wnętrzu ciepły i zachęcający klimat.

Źródło: http://themaisonette.net/build-a-tray-ceiling-ceiling-systems
Kolejna propozycja, to stonowana geometria. Tutaj zrezygnowano z akcentów kolorystycznych na rzecz geometrii i światła. Całość ma lekki charakter, miękkie ciepłe oświetlenie zdaję się otulać geometryczne kształty i sprawia, że nie czujemy ich ciężaru.

Źródło: http://lantzwoodworking.com/custom/multi-faceted-cherry-kitchen-cabinets-bath-vanity/img_0409/
Inne podejście do tematu prezentuje poniższe zdjęcie. Znajdziemy tu wszystkie elementy naszej układanki, czyli bryłę, światło i kolor, z tym że środek ciężkości położony jest na bryłę. Tutaj subtelne światło tworzy piękny rysunek na bogato zdobionym profilu tworząc bardzo dekoracyjny efekt. Takie oświetlenie jest wystarczające jako tło dla oglądania filmu czy słuchania muzyki, dodatkowo pozwoli nam stworzyć niepowtarzalną atmosferę.

Źródło: http://myblessedlife.net/2010/08/the-beauties-of-lamp-light.html
Dalej geometryczna odsłona sufitu. Podziału na kasetony z poprzecznymi żłobieniami dopełniają okrągłe oprawki, które na białym tle dają neutralne rozproszone światło. Propozycja która jest sama w sobie dekoracyjna, ale może stanowić tło dla innych elementów wystroju. Dekoruje, ale nie dominuje.

Źródło: http://www.yelp.com/biz_photos/gaudet-electric-company-burlington
I przykład zastosowania sufitu podwieszanego w kuchni. Rozwiązanie rzadziej stosowane, ale warte przemyślenia jeśli mamy wystarczająco dużo przestrzeni. Tutaj jako przykład klasycznej elegancji, ale nie bez funkcji. Halogeny w suficie oświetlają powierzchnie robocze kuchni, a podział geometryczny powtarza podział przestrzeni powstały przez zastosowanie wyspy.

Źródło: http://divinekitchens.com/index.php/newton-victorian-painted-kitchen.html
I ostatni przykład, przestronna sypialnia ze stosunkowo silnym oświetleniem , jak na tą formę aranżacji. Całość ma zdecydowany i gustowny charakter.

Źródło: http://www.akherkalamshow.com/wonderful-tray-ceiling-paint-ideas/wonderful-tray-ceiling-paint-ideas-177/
To jedynie kilka z wielu propozycji. Zachęcamy do zostawiania komentarzy i dzielenia się swoimi inspiracjami.