Pages Menu
RssFacebook
Categories Menu

Posted on 16 lipca, 2015 in Aranżacja wnętrz, Inspiracje |

Paryskie apartamenty – inspiracja dla polskich kamienic

Paryskie apartamenty – inspiracja dla polskich kamienic

Tym razem zabierzemy Państwa nad Sekwanę, do Paryża- miasta, które choć ogromne, anonimową miejską dżunglą wcale nie jest . Postaramy się to udowodnić podążając szlakiem klimatycznych paryskich apartamentów.

Zastanowimy się także, czy nieco tej niepowtarzalnej atmosfery da się „podkraść” i zaszczepić w naszych polskich warunkach.

Widok z balkonu na Paryż

Źródło: www.mydomaine.com

Z pewnością trudno w polskim szarym mieście o tak urokliwe otoczenie i próżno wypatrywać wieży Eiffla za oknem, ale na to nie mamy przecież zbyt wielkiego wpływu.

Możemy natomiast spróbować zawrzeć cząstkę paryskich klimatów w murach naszych mieszkań. Miejskie apartamenty Paryża to przede wszystkim mieszkania w wiekowych kamienicach, tak naprawdę bardzo podobnych do tych, które można znaleźć w każdym polskim mieście. Spróbujmy zatem zastanowić się, co czyni apartamenty Paryża tak wyjątkowymi.

Przestronny jasny pokój

Źródło: www.remodelista.com

Tak jak i w naszych mieszkaniach w starym budownictwie, tak i tu uwagę zwraca przede wszystkim spory metraż. Pokoje są przestronne, wysokie, a drzwi i okna proporcjonalnie duże. Takie mieszkanie daje ogromną swobodę aranżacji, choć należy pamiętać, że nawet duże mieszkanie można łatwo zagracić, jeśli urządzając je podejmuje się nie przemyślane decyzje. Wtedy zamiast dużych przestrzeni mamy duży… bałagan.

Tutaj postawiono na proste nowoczesne meble. Jasne barwy i naturalne materiały w połączeniu z bielą ścian podkreślają neutralny charakter tego salonu- dzięki temu wydaje się on idealnym miejscem na odpoczynek.

Elegancka jadalnia

Źródło: www.vogue.com

W tym niezwykle eleganckiej jadalni dominuje ogromny wzorzysty dywan. Razem z centralnie ustawionym prostym stołem stanowi klucz kompozycyjny. Bardzo rozjaśnia przy tym i ożywia całe pomieszczenie, odcinając się mocno od czarnego parkietu. Paryski szyk podkreślają liczne złocone lustra w bogatych ramach, zabytkowy czarny złocony kredens, a także ogromny kryształowy żyrandol nad stołem. Uwagę zwraca wysmakowana kolorystyka- czerń, biel, złoto, czerwienie i oranże w połączeniu z delikatną szarością i szarawym różem. Ten wpadający w beż róż pojawia się na długich do ziemi zasłonach, obiciach krzeseł , celowo dobranej grafice a nawet … kwiatach ustawionych na stole.

Bogato zdobienie sztukateryjne

Źródło: www.traditionalhome.com

Nietrudno zauważyć, że tym, co łączy wszystkie te przykłady są bogate zdobienia sztukateryjne. Niestety polskie kamienice przy okazji generalnych remontów realizowanych za czasów poprzedniego ustroju często były ogałacane z tego typu oryginalnych dekoracji – w tamtych czasach nie chciano wspominać dawnego przepychu i arystokracji. Prace remontowe przypominały wtedy raczej dewastacje … niewiele jest więc takich mieszkań, gdzie mimo remontu zachowały się oryginalne sztukaterie, stolarka czy mosiężne ozdobne klamki.. Zwykle te kamienice, których nie zdewastowano po prostu uniknęły remontu, co z kolei oznacza ich gorszy stan techniczny.

Sztukateryjne zdobienia pokoju

Źródło: www.blog.thedpages.com

Remontując mieszkanie w kamienicy warto zadbać o sztukaterie i zdobienia. Decydując się na ten krok możemy starać się odtworzyć oryginalne dekoracje, ale nie zawsze jest to możliwe, jeśli nie mamy się na czym wzorować. W takiej właśnie sytuacji możemy zainspirować się paryskimi apartamentami…

Na powyższym zdjęciu widzimy nieco bardziej nowoczesne podejście do tematu sztukaterii. Pokój, w którym ściany, sufit i drzwi pomalowano na jednolitą biel zachwyca bogatymi zdobieniami przysufitowymi i obramowaniami drzwi.

Bardzo dekoracyjna jest również stolarka, a jednolity kolor podkreśla bogactwo form. Co nietypowe, oryginalne bogate zdobienia połączono z nowoczesnym, geometrycznym reliefem. Ponieważ on również nie odbiega kolorystycznie od ścian, nawiązuje się ciekawy dialog między tradycją a nowoczesnością. W tej sytuacji proste modernistyczne meble są tu zupełnie uzasadnione.

Ściany i sufit bogato zdobione sztukaterią

Źródło: www.redonline.co.uk

Tutaj także mamy wspaniały przykład bardzo bogatych sztukaterii – zdobione są zarówno ściany jak i sufit. Inspirując się tego typu dekoracjami warto pamiętać, że oprócz tradycyjnych gipsowych elementów są teraz dostępne tanie i łatwe w montażu styropianowe listwy dekoracyjne. Lekkie i trwałe produkowane są bardzo szerokiej gamie wzorów. Można je po prostu przykleić do każdego podłoża i pomalować na dowolny kolor. Zastosowanie ich w tym przypadku jest szczególnie istotne ze względu na dużą ilość dekoracji.

Kominek w paryskim mieszkaniu

Źródło: www.mydomaine.com

Ciekawym elementem paryskich mieszkań, którego raczej na próżno szukać w polskich kamienicach są kominki. Bogato rzeźbione, zwykle marmurowe są centralnym punktem salonu. Nawet jeśli nie są używane zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem i nie trzaska w nich wesoły ogień, to i tak niesamowicie ocieplają atmosferę każdego wnętrza. Często bezpośrednio nad kominkiem umieszcza się ogromne lustro w zdobionej ramie, a na półeczce kominka tradycyjnie znajdują swoje miejsce najróżniejsze dekoracyjne bibeloty.

To, że w polskich kamienicach kominków brak, nie znaczy wcale, że w celach dekoracyjnych nie można takiego kamiennego obramowania kominka zastosować. Warto rozważyć, czy nasze mieszkanie nie zyskało by sporo paryskiej atmosfery dzięki takiej oryginalnej dekoracji.

Drewniana podłogo w paryskim mieszkaniu

Źródło: www.yellowtrace.com.au

Na koniec przyjrzyjmy się podłodze. Właściwie zawsze mamy tu do czynienia ze szlachetnym drewnem, ale w paryskich apartamentach zwraca moją uwagę zupełnie inny od tradycyjnie stosowanego w Polsce kształt parkietowych desek. Stosunkowo duże klepki są tu ścięte pod kątem, co sprawia, że charakterystyczny rysunek jodełki sprawia wrażenie bardziej uporządkowanego . Parkiet często jest też malowany na głęboką czerń, co w dużych i wysokich pomieszczeniach nie sprawia wcale przytłaczającego wrażenia, lecz jest dobrym tłem dla ściennych dekoracji.