Oświetlenie zewnętrzne – jak rozproszyć mrok wokół domu
Bardzo często wymęczeni przedłużającą się budową inwestorzy, zaniedbują tak istotny aspekt wykończenia domu jakim jest odpowiednie zaplanowanie oświetlenia zewnętrznego .
Postaramy się na kilku przykładach pokazać jak istotnie dobrze dobrane oświetlenie wpływa na postrzeganie domu i jego otoczenia, funkcjonalność i bezpieczeństwo.
Planując oświetlenie budynku spróbujmy przeprowadzić analizę – które miejsca wymagają doświetlenia ze względu na poprawę bezpieczeństwa-brama, wejście, wjazd do garażu muszą być dobrze widoczne. Światło powinno odstraszać nieproszonych gości, a nam ułatwiać poruszanie się, otwieranie zamków czy rozpakowywanie samochodu.
W tych strefach dobrze sprawdzą się wysoko zawieszone lampy ścienne ze skupionym strumieniem światła, a także reflektory wyposażone w czujnik ruchu.

Źródło: www.diynetwork.com
Równie istotne pod kontem funkcjonalności i bezpieczeństwa jest oświetlenie ścieżek. Tutaj jednak możemy sobie pozwolić na nieco subtelniejsze środki – ścieżka powinna być widoczna, zapraszająca, ale nie musi być koniecznie zalana światłem. Na powyższym zdjęciu widzimy punktowy reflektor oświetlający z góry bramę garażu, natomiast wzdłuż ścieżki umieszczono latarenki na niskich słupkach. Ich lekko rozproszone światło wprowadza miły, nastrojowy klimat.

Źródło: www.seielettrotecnica.it
Ciekawie prezentuje się też ścieżka oświetlona punktowymi światłami LED – chłodne blaski tworzą intrygujący geometryczny rytm. Umieszczenie reflektorów nisko na poziomie ścieżki podkreśla fakturę starannie ułożonej kostki.

Źródło: www.blog.christmaslightsetc.com
Na zdjęciu powyżej zastosowano prosty zabieg – zrezygnowano z kłopotliwego rozprowadzania instalacji elektrycznej, a do wyznaczenia granicy ścieżki posłużył używany zazwyczaj jako świąteczna dekoracja wąż LED o ciepłym zabarwieniu światła. Rozproszone delikatnie światło roztacza tajemniczą aurę wokół tej wysypanej kamykami ścieżki.
Drugą bardzo ważną funkcją zewnętrznego oświetlenia domu jest wyznaczenie miejsca do odpoczynku i
rekreacji. Zastanówmy się więc nad oprawą miejsca w ogrodzie lub na tarasie gdzie chętnie będziemy spędzać długie wieczory w gronie rodziny i przyjaciół. W części rekreacyjnej oświetlenie powinno przede wszystkim budować nastrój i podkreślać walory otoczenia.

Źródło: www.worthingcourtblog.com
Przyjrzyjmy się powyższej sytuacji- zastosowano kilka rodzajów oświetlenia, jednakże wszystkie dają łagodne ciepłe i rozproszone światło. Wysokie latarenki w dwóch rogach tarasu uzupełniono nastrojowymi lampionami zawieszonymi na drzewie. Dużo uroku dodają również lampki wykorzystywane zwykle do dekoracji świątecznych. Całość w razie potrzeby można jeszcze uzupełnić świecami.

Źródło: www.clipzine.me
Inne ale również bardzo nastrojowe rozwiązanie to oświetlenie umieszczone pod ławkami na tarasie. Tu także postawiono na ciepłe i łagodne światło. Nietypowy kąt pod jakim pada światło nadaje tajemniczości i stwarza nieco czarodziejski klimat.
Trzecią ważną funkcją zewnętrznego oświetlenia domu jest oczywiście funkcja dekoracyjna. Dobrze i pomysłowo rozmieszczone światła pomogą nam wydobyć walory architektoniczne a także zaakcentować piękno otaczającej dom roślinności.

Źródło: www.stephenstimson.com
Reflektory rozmieszczone na poziomie gruntu i skierowane do góry na ścianę podkreślają fakturę muru, ukryte zaś wśród roślin tworzą niesamowicie atrakcyjną dekorację. Ciekawym efektem jest gra świateł i cieni na płaszczyźnie muru.

Źródło: www.popsugar.com
Planując oświetlenie domu rozważmy też zastosowanie nietypowych rozwiązań, jak na przykład całoroczne wykorzystanie lampek świątecznych. Ich niewątpliwą zaletą jest uroda, niskie koszty jak i łatwość montażu – właściwie nie musimy czynić żadnych wielkich inwestycji w rozprowadzenie okablowania, a dekorację można w każdej chwili zmienić na inną.
Na zdjęciu powyżej takie właśnie lampki oświetlają uroczy zakątek w ogrodzie, wydzielając jednocześnie strefę relaksu.
Pamiętajmy, że odpowiednio dobrane oświetlenie ma nierzadko równie duży wpływ na budowanie ostatecznego wyglądu naszego domu co zaprawa murarska i cegły.
Planując oświetlenie w ogrodzie, warto zastanowić się nad doborem odpowiednich żarówek. Wiadomo, że jeśli chcemy świecić przez całą noc, to lepiej dopłacić trochę do żarówek energooszczędnych albo LED-owych. Zdecydowanie będzie to tańsze w eksploatacji.