Pages Menu
RssFacebook
Categories Menu

Posted on 17 kwietnia, 2015 in Porady, Sztukateria elewacyjna |

Okna w domu tradycyjnym  – piękno i funkcjonalność

Okna w domu tradycyjnym – piękno i funkcjonalność

Budując dom w tradycyjnym stylu szczególną uwagę poświęcamy estetycznym walorom elewacji. To ona wraz z architekturą budynku oraz jego bezpośrednim otoczeniem ma największy wpływ na kształtowanie charakteru naszego domu. W tym miejscu szczególną uwagę powinniśmy poświęcić oknom i ich wykończeniu – okna i drzwi tworzą na fasadzie budynku swoisty rysunek, którego rytmika, forma i proporcje powinny współgrać z całością bryły architektonicznej, a zastosowane ozdoby i detale będą budować zewnętrzny charakter naszego domu.

Okna dekorowane sztukaterią elewacyjną

Źródło: www.houzz.com

Pierwszym krokiem powinno być ustalenie wielkości i rozmieszczenia okien i drzwi – ważne jest tu odpowiednie wyważenie proporcji – okna zbyt małe sprawią iż budynek będzie sprawiał raczej przytłaczające wrażenie, zbyt duże mogą zagubić tradycyjny, klasyczny charakter elewacji.

Sztukateria elewacyjna w stylu klasycznym

Źródło: www.pinterest.com

Ilość i rozmieszczenie okien trzeba precyzyjnie zaprojektować tak, aby całość nie sprawiała wrażenia chaosu – w tym miejscu należy zwrócić uwagę na wysokość drzwi , które po uwzględnieniu wieńczących ich dekoracji powinny kończyć się mniej więcej na tym samym poziomie co górne krawędzie okien.

Sztukateria elewacyjna z widocznymi boniami i opaskami okiennymi

Źródło: www.profilefasadowe.pl

W architekturze inspirowanej budownictwem klasycznym pomocne może być sięgnięcie do źródeł historycznych – odnajdziemy tam gotowe już i tradycyjnie stosowane podziały i proporcje poszczególnych fragmentów elewacji. Do ich wydzielania stosuje się kolumny, gzymsy i pilastry a okna wpisuje się w tak właśnie obrysowane podziały. Prostym i stosunkowo niedrogim sposobem na wykonanie takich dekoracyjnych podziałów jest zastosowanie gotowych profili elewacyjnych z lekkiego ale trwałego styropianu. Zwróćmy tylko uwagę, aby profile które będziemy przyklejać na gotowy już tynk miały warstwę specjalnej wzmacniającej siatki – są one dużo trwalsze w użytkowaniu.

Budynek z klasycznym wykorzystaniem sztukaterii elewacyjnej

Źródło: www.profilefasadowe.pl

Okna z widocznymi opaskami sztukateryjnymi

Źródło: www.artech-okna.pl

Mając już plan rozmieszczenia okien i drzwi zastanówmy się nad materiałem z którego powinny być

wykonane. Zarówno rama okienna jak i parapety powinny być trwałe i odporne na warunki atmosferyczne. Z pewnością najszlachetniejsze są tradycyjne ramy okienne wykonane z drewna, można jednak pokusić się o zastosowanie trwalszego, i oszczędniejszego w użytkowaniu PCV. Na tym etapie zwróćmy jednak uwagę na estetykę takich okien- jeśli planujemy bogatsze dekorowanie okna na elewacji , to ramy mogą być zupełnie proste. Możemy również rozważyć zastosowanie dodatkowych optycznych podziałów jakimi są szprosy okienne. Odpowiednio dobrane i harmonizujące z całością elewacji wzbogacą i uszlachetnią fasadę budynku. Można tu zastosować szprosy konstrukcyjne – takie, w które wkłada się mniejsze szyby lub też naklejane, które jedynie markują podziały.

Widoczne okna z opaskami i parapetami sztukateryjnymi

Źródło: www.profilefasadowe.pl

Jeśli chodzi o wybór parapetów należy pamiętać, iż te drewniane, choć piękne są na pewno mniej odporne na polskie zmienne warunki atmosferyczne niż te wykonane z kamienia lub konglomeratów.

Nowoczesna zabudowa z wyraźnymi elemantami sztukaterii elewacyjnej

Źródło: www.gulfwindhomes.com

Projektując kształt okien powinniśmy dostosować go do charakteru budynku – tu również możemy sięgnąć do inspiracji z przeszłości i nawiązać do stylu konkretnej epoki. Okna półokrągłe nawiązują do stylu romańskiego , zaś smukłe wertykalne formy do gotyku. Z kolei decydując się na inspirację barokiem możemy pozwolić sobie na bogatsze zdobienia wokół okien i tu warto pokusić się o zastosowanie gotowych profili elewacyjnych. Wykonane ze wzmacnianego styropianu są bardzo łatwe w montażu (wystarczy przykleić je na gotowy już tynk) , a ogromna różnorodność dostępnych form i stylów pozwoli nam na swobodne projektowanie dekoracji wokół okien.

Obramowania okienne wykonane z takich lekkich profili można potem pomalować na inny kolor niż reszta fasady, co stworzy dodatkowy efekt dekoracyjny.

Fasada domu z klasyczną sztukaterią elewacyjną

Źródło: www.warringhomes.com

Fasada z klasyczą sztukaterią elewacyjną

Źródło: www.warringhomes.com

Pamiętajmy więc, że zaprojektowane z rozwagą okna i drzwi są właściwie „twarzą ” budynku i mają decydujący wpływ na jego zewnętrzny charakter.