Nowatorskie spojrzenie na starą boazerię
W dzisiejszym wpisie zajmiemy się tematem, który niejednemu właścicielowi czterech kątów spędza sen z powiek od lat- starymi boazeriami. Drewniane boazerie przeżywały szczyt popularności w latach 80 i to właśnie z tamto dziesięciolecie pozostawiło najwięcej tego rodzaju kunsztownych aranżacji w Polsce. Problem z boazeriami mają nie tylko ci, którzy pokusili się o taką inwestycję kilkanaście lat temu – także osoby, które obecnie kupują mieszkania czy domy z tamtego okresu, stając się ich nabywcami. Dlaczego boazerie mimo upływających lat i przemijających trendów nadal zdobią polskie ściany? Powodów można wymienić kilka- począwszy od tych sentymentalnych, po techniczne, kończąc na tych ekonomicznych. Znajdziemy też wśród nas osoby, które nadal są wiernymi fanami takich rozwiązań.
Jak odnowić boazerię w mieszkaniu?
Pytanie więc co zrobić z starymi boazeriami? Demontować czy je przearanżować? Jak efektownie odnowić boazerię w mieszkaniu niedrogim kosztem? Doskonale przecież pamiętamy etapy montażu boazerii „na obce piórko”, bądź na metalowe czy drewniane złącza. Wszystkie te techniki wymagały sporej ilości pracy, wprawy i cierpliwości. Poza tym musimy zdawać sobie sprawę ze stanu ścian po zerwaniu boazerii.
Warto przemyśleć decyzję o usunięciu boazerii, szczególnie gdy z punktu ekonomicznego nie zawsze nas stać na duży remont. Sama moda lat 80 na drewniane boazerie miała przecież ciekawe źródło – proekologiczne i w fascynacji skandynawskimi wnętrzami. Gdy zastanowimy się nad tymi motywacjami, jesteśmy skłonni przymknąć oko nawet na te mniej gustowne realizacje.
Zebraliśmy dziś dla Państwa garść inspiracji, w których można odnaleźć kilka sposobów na odświeżenie starej, drewnianej boazerii. Poszukując ich, można było zauważyć niemałą popularność nowoczesnych odsłon boazerii lub nowatorskiego podejścia w ich renowacji na zachodzie Europy.
Chcielibyśmy więc zachęcić do spojrzenia na nowo na ten rodzaj boazerii i eksperymentowania przy nadawaniu jej nowego wymiaru.
Kuchnia „bogatsza o boazerię”

Źródło: http://moderncountrystyle.blogspot.co.uk

Źródło: www.houserevivals.blogspot.com
Polska kuchnia była jednym z najbardziej popularnych miejsc w którym montowano boazerię. W kuchni też najbardziej drewno było podatne na zniszczenie z powodu częstej zmiany temperatury i wilgoci. Z tego względu boazeria w kuchni bardzo szybko ciemniała i nabierała mało atrakcyjnego wyglądu. Ciemna kolorystyka często pomniejsza wizualnie pomieszczenie, więc najprostszym zabiegiem i najefektowniejszym jednocześnie jest pomalowanie jej na kryjącą jasną barwę. W przytoczonych powyżej przykładach panele pomalowano na biały i pastelowy błękit. Kuchnia w ten sposób nabrała świeżości i powiększyła się optycznie. Ciekawym dodatkiem w wykończeniu boazerii jest prosta, klasyczna listwa sztukateryjna kryjąca łączenie boazerii z sufitem. Zauważmy też dobór dodatków w kuchni – ich stylistyka jest szeroka, nie ogranicza się tylko do klasycznych wzorów i materiałów.
Jak pomalować boazerię w przedpokoju?

Źródło: www.annedeckerarchitects.com
Przedpokój to często największy przepych jeśli chodzi o boazerię. Niekiedy wchodząc do starszych domów czy mieszkań zderzamy się z ścianami i sufitami szczelnie wypełnionymi drewnianymi układami paneli i kasetonów. Zatem jak pomalować boazerię w przedpokoju by pozbyć się przytłaczającego efektu? Upływająca dekada zazwyczaj zostawia na nich ślad w postaci pociemniałego drewna i lakieru, więc pierwszą czynnością do jakiej warto się przymierzyć jest dokładne czyszczenie boazerii – całej powierzchni drewna i przygotowanie jej do kolejnych etapów renowacji. W tej aranżacji boazeria w przedpokoju sięga do blisko 3/4 wysokości ściany. Drewno pokryto oliwkowym kolorem i połączono z cytrynową kolorystyką ściany. Przedpokój jest przestronny i jasny. Drzwi i górną krawędź boazerii wzbogacono o sztukateryjne listwy – gzymsowe i płaskie.
Z przedpokoju do salonu i biblioteki

Źródło: www.moderncountrystyle.blogspot.co.uk
Ta aranżacja pozwoli nam się zainspirować w sytuacji, gdy kupiliśmy dom czy mieszkanie z salonem ozdobionym od ścian po sufit drewnianymi panelami. Nie bójmy się w takim momencie zakupu białej, kryjącej farby i kilku prostych listw gzymsowych do przełamania rytmicznego układu boazerii. W powyższym przykładzie obserwujemy kontrast ascetycznej bieli ścian z naturalnym kolorem podłogi. W doborze dodatków i mebli zadbano tutaj o wachlarz naturalnych materiałów.

Źródło: www.painttheusa.com
W tym przykładzie spotykamy się z odważnym doborem kolorystyki ścian- ciemnym błękitem.
Taki wybór jest uzasadniony zestawieniem dodatków – ściany zdobią starannie oprawione, stare mapy, fotele zostały obite tkaniną o unikalnym wzorze róży wiatrów. Ta biblioteka skierowana jest do pasjonata podróży. W ścianie zamontowano regały na książki a linie krawędzi boazerii i drzwi wykończono prostymi, płaskimi listwami.
Czym pomalować starą boazerię w sypialni?

Źródło: www.klikk.no/bolig/
W ostatnim podpunkcie wpisu zajmiemy się sypialnią. Główną rolę w wybranej przez nas sypialni odgrywa szarość ściany i biel paneli sufitu. Z powodu niewielkiego metrażu, postarano się o proste dodatki. Uwagę przyciąga drewniany zagłówek łóżka, który możemy samodzielnie wykonać z przemysłowych palet. Będzie to tani i efektowny zabieg. Na wnętrze patrzymy z perspektywy geometrycznej listy okalającej drzwi, w kolorystyce nawiązującej do sypialni.
Skrupulatne czyszczenie boazerii – klucz do sukcesu
Mamy nadzieję, że przygotowany przez nas artykuł, pozwoli Państwu zmierzyć się z starymi boazeriami. Zachęcamy do podzielenia się nim ze znajomymi, którzy od lat zadają sobie pytanie: jak odnowić boazerię? Stara boazeria nie musi być problemem – czasami wystarczy zainwestować w papier ścierny, kilka litrów dobrej farby i proste listwy sztukateryjne by z starej boazerii uczynić atut w naszych czterech kątach.
W sypialni chyba najbardziej podoba mi się zastosowanie boazerii. Malowana kojarzy mi się z aranżacją folkową, może trochę staroangielską. Ale ogólnie ok 🙂
Pozdrawiam!