Pages Menu
RssFacebook
Categories Menu

Posted on 11 września, 2014 in Aranżacja wnętrz, Inspiracje |

Mariaż klasyki i nowoczesności

Mariaż klasyki i nowoczesności

Witamy ponownie na naszym blogu i zachęcamy do lektury dzisiejszego wpisu, w którym zajmiemy się tematem wnętrz eklektycznych. Eklektyzm, który definiuje się jako połączenie elementów z różnych stylów jest od wielu sezonów obecny w trendach wnętrzarskich i jest chętnie wykorzystywany przez współczesnych projektantów. Ma on szereg zalet, przed wszystkim jest pojęciem bardzo pojemnym i dzięki temu stanowi wdzięczny temat, który w swobodny sposób pozwala budować otoczenie dając szeroką gamę możliwości aranżacyjnych. Nie rządzi się ściśle określonymi regułami, tylko jest otwarty i pozwala tworzyć aranżacje oparte na wyczuciu stylistycznym projektanta. Dzięki temu stwarza pole do budowania wnętrz, w których można wyrazić swoje preferencje. Powstałe w ten sposób aranżacje nie są powtarzalne i mają indywidualny charakter. Jest odpowiedni zarówno dla osób, które chcą skorzystać z porady profesjonalisty w urządzaniu wnętrz, ale równie dobrze mogą go wykorzystać osoby, które chcą same urządzać się same w oparciu o własne wyczucie stylistyczne i indywidualny gust. Na podstawie wybranych na dzisiaj przykładów postaramy się prześledzić pomysły, które pojawiają się w różnych publikacjach. Mamy nadzieję, że wybrane przez nas inspiracje ukierunkują Państwa poszukiwania i zilustrują najczęściej pojawiające się trendy w ramach tego nurtu. Zapraszamy zatem do oglądania wybranych na dzisiaj zdjęć.

Maskowanie zabudowy kuchennej przesuwanymi drzwiami

Źródło: www.dailytonic.com

Maskowanie zabudowy kuchennej przesuwanymi drzwiami

Źródło: www.dailytonic.com

W pierwszym przykładzie na dziś prezentujemy „niewidzialna kuchnię”, w której wykorzystano sprytny zabieg maskowania zabudowy kuchennej przesuwanymi drzwiami. Na frontach, za którymi kryje się wyposażenie kuchni powtórzono profilowanie listwami sztukatorskimi z przyległej ściany, dzięki czemu jedynym widocznym elementem kuchennym jest minimalistyczna wyspa kuchenna, która pełni funkcje blatu roboczego i baru. Zauważmy, że dzięki „odchudzeniu” wyspy, tzn. zredukowaniu jej formy jedynie do cienkiego blatu, który zawija się na boki dające podparcie, w widoku en face wyspa praktycznie gubi się w otoczeniu odcinając się jedynie cienką kreską od tła. Przez zastosowanie czarnego koloru działa jednak graficznie, co budzi skojarzenia z linearnym rysunkiem. Jest to przykład odważnego zderzenia klasycznych form architektonicznych w postaci sztukaterii z nowoczesną, minimalistyczną formą w ograniczonej kolorystyce zredukowanej do czerni i bieli, przełamanej jedynie podłogą i stolarką w naturalnym kolorze drewna.

Klasyczny wystrój sztukatorski z nowoczesnymi meblami

Źródło: www.dailytonic.com

Drugi przykład to wnętrze, w którym klasyczny wystrój sztukatorki skontrastowany został z nowoczesnymi meblami i geometryczną formą malowanych na czarno półek na książki. Motyw geometryczny obecny jest także w wykładzinie, którą wyłożone jest całe pomieszczenie. Zwróćmy uwagę, że tak jak w poprzedniej aranżacji, nie ma tu dodatków. Przestrzeń jest czysta, nieprzeładowana. Na tle białych ścian wyeksponowano jedynie kilka prostych w formie mebli. Akcenty kolorystyczne przejawiają się we wzorze tkaniny i grafikach wiszących na ścianie.

Grafika wisząca nad kominkiem

Źródło: www.domainehome.com

I tu, podobnie jak poprzednio, zredukowano ilość dodatków. Głównym akcentem jest grafika wisząca nad kominkiem. Taki zabieg często pojawia się we współcześnie urządzanych wnętrzach, gdzie uwagę skupia często sztuka nowoczesna. Cechą charakterystyczną takich aranżacji jest rezygnacja z różnej maści bibelotów, które mogłyby rozpraszać uwagę. Połączenie sztuki nowoczesnej z tradycyjnym wystrojem, które kiedyś mogło wydawać się ryzykownym połączeniem, dzisiaj na dobre zagościło na salonach i jest chętnie wykorzystywane w eklektycznych wnętrzach.

Przestrzeń jadalna zaaranżowana na tle pastelowej ściany

Źródło: www.blissfulbblog.com

Kolejna aranżacja, to przestrzeń jadalna zaaranżowana na tle pastelowej ściany. Na tym przykładzie możemy zaobserwować, że podobny schemat przewija się niezależnie od funkcji pomieszczenia. Czy jest to kuchnia, salon, czy jadalnia sprzęty są zredukowane do minimum. Meble są proste w formie, zróżnicowane jest natomiast natężenie koloru – tutaj pomarańczowe krzesła są zdecydowanie najmocniejszym akcentem w całym pomieszczeniu.

Jadalnia oparta na kontraście czerni i bieli

Źródło: www.sulia.com

Kolejna jadalnia oparta jest na kontraście czerni i bieli ponownie przełamanej akcentami drewna w ciepłym odcieniu. Na tle białej ściany wykończonej dekoracyjną listwą, wyeksponowano ciemną w tonacji fotografię.

Ciemne rzeźbione ramy luster kontrastują z  bielą ścian

Źródło: www.lineklein.blogspot.se

I na koniec wnętrze o nieco większej dramaturgii, gdzie ciemne rzeźbione ramy luster skontrastowano z bielą ścian. Kontrast potęguje dodatkowo czarny, wykończony z połyskiem stół, ażurowe krzesła i ciemny żyrandol. Ponownie, przykład minimalistycznej kompozycji na tle klasycznego wystroju.

Podsumowując, we wszystkich prezentowanych dzisiaj przykładach wykorzystano nowoczesny design okraszony akcentami sztuki nowoczesnej. Sprzęty i dodatki zredukowano do minimum. Schemat kolorystyczny oparto na kontraście czerni i bieli, podbity akcentami koloru. Tak w największym skrócie można by przedstawić receptę na nowoczesne wnętrze w klasycznej oprawie. I tak od kilku lat… czy projektanci od sezonów mogą być w błędzie? Raczej przychylamy się do tezy, że takie rozwiązania na stałe znajdą się w kanonie architektury wnętrz, więc polecamy i namawiamy do podejmowania własnych prób aranżacji. Tymczasem na dzisiaj kończymy i zapraszamy wkrótce ponownie.