Pages Menu
RssFacebook
Categories Menu

Posted on 18 września, 2014 in Aranżacja wnętrz | 1 comment

Malowanie na wysoki połysk, czyli wnętrza w stylu glamour

Malowanie na wysoki połysk, czyli wnętrza w stylu glamour

Witamy ponownie na naszym blogu. W dniu dzisiejszym zapraszamy do lektury wpisu prezentującego wnętrza malowane na wysoki połysk. Zapowiedź tematu pojawiła się jako jeden z wątków prezentowanych przy okazji wpisu na temat koloru we wnętrzu. Tym z Państwa, którzy nie czytali, polecamy jako źródło dodatkowych informacji związanych z optycznym i psychologicznym oddziaływaniem barw. Dzisiaj, skrótowo, w ramach przypomnienia zaznaczymy tylko, że malowanie na wysoki połysk dadzą wrażenie schłodzenia tonacji wybranego koloru, skupimy się się zaś głównie na walorach dekoracyjnych jakie daje takie wykończenie ścian.

W tym miejscu zatrzymajmy się na chwilę żeby przeanalizować charakterystykę powierzchni malowanych na wysoki połysk. Decydując się na malowanie taką farbą powinniśmy sobie zdawać sprawę z kilku rzeczy, na początek aspekt techniczny – warto mieć świadomość, że wysoki połysk bezlitośnie podkreśla wszystkie nierówności, będzie widać nawet drobne defekty takie jak drobne zadrapania, czy spękania. Zanim więc podejmiemy decyzję o malowaniu, pamiętajmy by dokładnie przygotować powierzchnię. Druga rzecz, nad którą warto się zastanowić to łączenie stylów, wysoki połysk bowiem nie jest wykończeniem uniwersalnym. Dobrze sprawdzi się we wnętrzach nowoczesnych, ale bazujących na stylu tradycyjnym. Niekoniecznie będzie się za to sprawdzał w loftach czy wnętrzach rustykalnych. Jest to na pewno styl dla odważnych, ale umiejętnie stosowany daje znakomite, niebanalne efekty.

Jego zdecydowaną zaletą jest zapamiętywalność, wnętrza na wysoki połysk zawsze stanowią wyróżnik i są doskonałym pomysłem na dodanie dramaturgii czy też tworzenie mocnych akcentów. Chcąc zastosować taką stylistykę, warto podejmować przemyślane decyzje, tak żeby wyróżnić te walory i pomieszczenia, które warte są uwagi. A teraz zapraszamy do przykładów wybranych na dziś.

Jadalnia ze ścianą na wysoki połysk

Źródło: www.elledecor.com

Jako pierwszą prezentujemy dzisiaj jadalnię ze ścianą na wysoki połysk. Zwróćmy uwagę na kilka szczegółów. Jest przemyślana kompozycja łącząca ze sobą kilka zabiegów. Mamy tu przemyślane zestawienia kolorystyczne – ciemny brąz ściany zestawiono z błękitami obić krzeseł, złotem i akcentami bieli. Istotnym elementem jest też gra świateł, która oprócz blików powstających na ścianie pojawia się także w zastosowaniu połyskujących powierzchni szklanego blatu, metalicznych nóg stołu oraz kryształowym żyrandolu, na którym załamuje się światło. Nieprzypadkowe jest także zastosowanie silnych kontrastów w postaci jasnego dywanu i grafiki, które odcinają się od ciemnego tła budując napięcie i dodając całości dramaturgii.

Zabudowa biblioteczna z wystrojem sztukaterskim

Źródło: www.elledecor.com

Dramaturgia to także doskonałe sformułowanie oddające charakter kolejnej aranżacji. Tutaj wysoki połysk zastosowaniu w wykończeniu zabudowy bibliotecznej wraz z wystrojem sztukatorskim. Kolorystykę ograniczono do czerni, bieli i złota. Tych kilka mocnych akcentów, wystarczyło żeby zbudować wnętrze o mocnym charakterze w stylu glamour.

Miejsce do wypoczynku w stylu glamour

Źródło: www.janshowers.com

Kolejne zdjęcie, to nieco łagodniejsza wersja stylu glamour prezentująca miejsce do wypoczynku, gdzie wykorzystano ciepła barwę w tonacji brązu z domieszką pomarańczu. Ta aranżacja opiera się na zabiegu pomalowania sufitu i ściany jednym kolorem, dzięki czemu pomieszczenie nabiera bardziej intymnego charakteru. Efekt ten dopełnia zastosowanie tkanin i złotych dodatków w postaci ramy obrazu i kinkietów za kanapą.

Błękitna jadalnia

Źródło: www.blog.thepinkpagoda.us

I podobny zabieg, tym razem przy zastosowaniu barwy chłodnej. Nieco na przekór teorii barw, która z zasady nie poleca koloru błękitnego do jadalni (uważa się, że kolor błękitny hamuje łaknienie). W tym przypadku widać, jednak że jest to przemyślane działanie podporządkowane wprowadzeniu określonej stylistyki. Może więc czasem warto złamać konwenanse? Trudno stwierdzić, trzeba by zapytać domowników o długotrwałe skutki spożywania posiłków w takim otoczeniu…

Stylistyka wnętrza biało czarna

Źródło: www.thefrencheye.blogspot.com

I po zderzeniu z mocnym kolorem powrót do stylistyki biało czarnej, gdzie czarne tło posłużyło do wyeksponowania kontrastowych elementów w postaci listew przypodłogowych, obramienia drzwi oraz dekoracyjnych krzeseł. Jak pisaliśmy przy okazji koloru we wnętrzu, wysoki połysk będzie dobrą propozycją do hallu, gdzie zadziała dekoracyjnie, ma też tą zaletę że jest łatwo zmywalny dzięki czemu można bez trudu usunąć z niego zabrudzenia.

Stylistyka wnętrza czarno biała

Źródło: www.thefrencheye.blogspot.com

I kolejna graficzna aranżacja, gdzie tak jak poprzednio, czerń posłużyła podkreśleniu białych elementów w postaci pilastrów i listew dekoracyjnych pod sufitem oraz wokół drzwi.

Czarne połyskujące szafki

Źródło: www.thefrencheye.blogspot.com

W kolejnym pomieszczeniu wykorzystano czarne połyskujące szafki, które zestawiono z metalicznie wykończonym sufitem, co dało ciekawy efekt kolorystyczny oraz wyeksponowało załamania światła na suficie.

Czerń wykorzystana na suficie

Źródło: www.desiretodecorate.com

I w ostatnim przykładzie z tej serii, kuchnia, gdzie czerń wykorzystano także na suficie. Ten przewrotny zabieg zamiany kolorystyki podłogi i sufitu to kolejny sposób na dodanie wnętrzu dramaturgii. Taka kuchnia z pewnością jest zapamiętywalna i nikogo nie pozostawi obojętnym.

Wnętrze w odcieni bieli z połyskującą podłogą

Źródło: www.desiretodecorate.com

I ostatni przykład, nieco na przekór z samą bielą dla zrównoważenia przewagi czerni w dzisiejszych przykładach. Jak widzimy na zdjęciu powyżej, połysk sprawdzi się też w bardziej subtelnych aranżacjach. Tu wnętrze w odcieniach bieli, gdzie połysk podłogi wprowadza ciekawą grę światła i różnicuje charakter monochromatycznych powierzchni.

W tym miejscu kończymy dzisiejszy wpis i zapraszamy do ponownych odwiedzin.

1 Comment

  1. Uwielbiam twojego bloga jest rewelacyjny.Pozdrawiam