Pages Menu
RssFacebook
Categories Menu

Posted on 24 kwietnia, 2015 in Porady | 1 comment

Malowanie elewacji – sposób na poprawę proporcji domu

Malowanie elewacji – sposób na poprawę proporcji domu

Jednym z przyjemniejszych ale niekoniecznie łatwych zadań przy budowie lub renowacji domu jest kolorystyczne zaprojektowanie elewacji .

Umiejętnie dobrany kolor fasady może dodać uroku nowo wybudowanemu domowi albo diametralnie odmienić charakter starszego budynku. Może także pomóc nam w korygowaniu pewnych niedociągnięć, które trudno byłoby zmienić w inny sposób. Chodzi tu przede wszystkim o takie sytuacje kiedy zależy nam na poprawie proporcji bryły architektonicznej całego budynku, a przebudowa nie wchodzi w rachubę.

Jak dobrać kolory elewacji budynków?

Wybierając kolorystykę elewacji musimy oczywiście wziąć pod uwagę charakter naszego domu oraz jego otoczenia , czyli np. sąsiedniej zabudowy. Ważne by nasz dom harmonijnie komponował się z kolorami elewacji budynków w najbliższym otoczeniu.

Zastanówmy się również, jaki efekt chcielibyśmy osiągnąć – czy nasz dom ma wyróżniać się na tle innych zabudowań, czy raczej chcielibyśmy go nieco wtopić w otoczenie ? Jeśli mamy ochotę wyeksponować fasadę na tle sąsiedztwa postarajmy się to zrobić ciekawie ale niekoniecznie krzykliwie.

Kolory elewacji budynków - Różne kolory fasad domów

Źródło: www.kreocen.pl

W tym konkretnym otoczeniu żywe kolory fasady są jak najbardziej uzasadnione, co więcej wręcz oczekiwane.

 

Pamiętajmy jednak, że dom wyróżniony kolorem powinien mieć atrakcyjną, proporcjonalną bryłę, i przyjemne dla oka wykończenie, tak aby korespondował ze swoim sąsiedztwem a nie stał się jego koszmarem…

Zielony dom

Źródło: www.bumelant.net

Powyższy dom z pewnością wyróżnia się kolorem, ale czy urodą także..?

 

Nie tylko sąsiednie zabudowania powinniśmy brać pod uwagę dobierając kolor elewacji. Okoliczna roślinność także powinna harmonizować z bryłą architektoniczną domu. Możemy tu też zastosować pewne triki – np. duży przysadzisty dom położony wśród drzew i krzewów możemy lekko ukryć dobierając elewację w naturalnych odcieniach zieleni (ale nie zapominajmy, że zimą będzie on bardziej widoczny).

Duży zielony dom wśród zieleni

Źródło: www.naturallivingmag.com

Jasne elewacje w zielonym otoczeniu

Mały zgrabny domek o ładnych proporcjach ukryty na leśnej działce będzie się za to lepiej prezentował w odcieniach bieli-wyróżni się na tle otaczającej go zieleni i będzie doskonałym tłem dla nasadzeń, które nie będą już niknąć w plątaninie innych roślin.

Jasne elewacje możemy spokojnie zastosować w domach położonych na uboczu – nie ryzykujemy wtedy, że ruch uliczny pokryje fasadę warstwą szarego pyłu już w pierwszym roku po malowaniu.

Mały domek na leśnej działce

Źródło: www.jonka.flog.pl

 

Poniżej kilka przykładów, jak wykorzystać kolorystykę elewacji do skorygowania sylwetki domu.

Stosunkowo wysokie domy dwupiętrowe zyskują lepsze proporcje jeśli zastosujemy dwukolorową fasadę z poprzecznym podziałem. Ciemniejszy dół pomaga wyeksponować ciekawe rozwiązania architektoniczne górnych partii budynku, dodając jednocześnie lekkości całej budowli. Nie tylko kolor elewacji może mieć znaczenie- w optycznym poszerzeniu sylwetki budynku bardzo pomaga zastosowanie boniowania.

Jasne elewacje - Piętra domu w różnych kolorach

Źródło: www.dom.wp.pl

Optycznie poszerza bryłę budynku także zastosowanie poprzecznego podziału w formie rysunku ciemnych linii na elewacji. Ich kolor koresponduje z ciemniejszym dachem , który również skraca nieco sylwetkę domu. Podobny efekt można uzyskać ozdabiając elewację gzymsem. Jeśli dom jest już otynkowany możemy użyć do tego celu łatwych do przyklejenia gotowych listew styropianowych.

Jasny dom z zaakcentowanym kolorystycznie podziałem pięter

Źródło: www.dom.pl

Podobna sytuacja ma miejsce w tym przypadku – stosunkowo wysoki dom nie wydaje się zbyt przysadzisty dzięki poprzecznym podziałom powstałym z kontrastowych powierzchni daszków, całość zaś zyskuje wiele lekkości po pomalowaniu stolarki bielą.

Wysoki dom

Źródło: www.e-sciany.pl

Niekiedy dom wymaga optycznego wysmuklenia, wtedy pomoże wydzielenie na elewacji pionowego podziału, na przykład w postaci ciemniejszego pasa, może on być wykonany z drewnianego szalunku, możemy też pokusić się o boniowanie gotowymi listwami styropianowymi.

Dom elewacje - Pionowy pidział kolorystyczny domu

Źródło: www.ladnydom.pl

Kolejny problem, który możemy spróbować rozwiązać za pomocą umiejętnego rozplanowania kolorów i płaszczyzn to zbyt małe lub chaotycznie rozmieszczone okna.

Optycznie powiększy okna wydzielenie strefy innego koloru wokół nich, tak jak w tym przypadku, gdzie okna zostały dodatkowo pogrupowane i uporządkowane za pomocą białej płaszczyzny.

Duży dom z zazanczeniem okien innym kolorem

Źródło: www.ladnydom.pl

Podobnie uporządkowano rozmieszczenie okien w tym przypadku – odpowiednie podziały zniwelowały różnice w ich wielkości.

Zniwelowana różnica w wielkości okien za pomocą odmiennego koloru elewacji

Źródło: www.forum.muratordom.pl

Pamiętajmy, że odpowiednio dobrana kolorystyka elewacji ma ogromny wpływ na charakter domu i może nam znacząco pomóc w skorygowaniu pewnych błędów popełnionych na wcześniejszych etapach budowy.

1 Comment

  1. Pamiętajcie że ważna jest jeszcze ekologia. Trzeba dobrać farbę dobrze kryjącą, ale też taką żeby była przyjazna dla środowiska. Firmy zajmujące się malowaniem powoli przekonują się do tego bo poza środowiskiem, ważny jest też ten człowiek na dachu, który maluje i wdycha te wszystkie szkodliwe opary. Wchodzi nowa linia produktów BekerFarb, która nie posiada w składzie agresywnej chemii. Jak dla mnie to właśnie jest przyszłość!