Pages Menu
RssFacebook
Categories Menu

Posted on 29 sierpnia, 2014 in Aranżacja wnętrz, Inspiracje |

Lustra w aranżacji wnętrz

Lustra w aranżacji wnętrz

Dzisiaj chcielibyśmy przybliżyć Państwu temat wykorzystania luster w aranżacji wnętrz. Użycie luster ma wiele zalet – nie tylko stanowią element dekoracyjny, ale również doświetlają wnętrze i powiększają je optycznie. Sięgając po ten element wyposażenia, powinniśmy pamiętać o kilku prostych zasadach, które pozwolą nam w świadomy sposób wykorzystać wszystkie jego walory.

Aranżując wnętrze pamiętajmy, że lustro działa na trzy wymienione wyżej sposoby. Na początek omówimy jego walory dekoracyjne. Najbardziej powszechne skojarzenie w tym aspekcie dotyczy ramy lustra, i słusznie. Stara złocona rama jest niewątpliwie dekoracyjna i doda splendoru każdemu wnętrzu, ale na tym możliwości aranżacyjne się nie kończą. Obok gotowych luster możemy też tworzyć lustra na wymiar, które można wkomponować w ścianę oprawiając je w dekoracyjne listwy. Wykorzystując ten zabieg można posłużyć się jedną dużą taflą lub tworzyć złożone kompozycje z różnej wielkości elementów, ale o tym w szczegółowo powiemy w dalszej części wpisu. Zachęcamy również do tworzenia własnych kompozycji kolażowych, w których w kreatywny sposób możemy zestawiać lustra w różnych stylach.

Drugi aspekt na jaki chcielibyśmy zwrócić uwagę, to możliwość doświetlenia wnętrza przy wykorzystaniu lustra. Powszechnie wiadomo, że lustro odbija światło, fakt ten najlepiej wykorzystamy umieszczając je w pobliżu źródła światła. Światło dzienne najlepiej wykorzystamy sytuując lustro naprzeciw okna, lub na ścianie do jego przyległej. Nie lekceważmy jednak możliwości, jakie stwarza sztuczne oświetlenie, jego walory również możemy z powodzeniem wykorzystać . Jeśli zależy nam na budowaniu atmosfery we wnętrzu, możemy w ten sam sposób wykorzystać światło świec, czy poświatę dochodzącą z kominka.

Trzecia możliwość wykorzystania lustra, to działanie optyczne, które największe znaczenie będzie miało w przypadku małych wnętrz. Tu możemy wykorzystać takie zabiegi jak na przykład przeszklenie całej ściany. Jeśli nie ma takiej możliwości starajmy się przynajmniej użyć możliwie wysokiego lustra. Oba te zabiegi pozwolą optycznie zwiększyć wnętrze. Możemy też skorygować proporcje przestrzeni na przykład poprzez umieszczenie lustra na całą szerokość ściany w wąskim przedpokoju, który dzięki temu wyda się szerszy.

Zanim przejdziemy do części graficznej, zatrzymajmy się jeszcze na moment. Zanim podejmiemy decyzje o rozmieszczeniu luster upewnijmy się, że wykorzystujemy je świadomie. Pamiętajmy, że znaczenie ma co się będzie odbijało, możemy wykorzystać na przykład ciekawy obraz. Unikajmy zaś rozwiązań, w których domownicy lub goście będą czuli dyskomfort widząc własne odbicie w kuchni lub sypialni. W tym miejscu zapraszamy do obejrzenia przykładów wybranych na dziś.

Lustra jako element nawiązujacy do płyciny boazerii

Źródło: http://pattijohnsoninteriors.wordpress.com/2012/11

Jako pierwsze wnętrze, w którym lustra wkomponowane zostały jako element nawiązujący forma do płyciny boazerii. Jest to sprytny zabieg, który z łatwością możemy zaadaptować na własne potrzeby. Jego wykonanie jest nieskomplikowane, nada wnętrzu oryginalny charakter. Wystarczy kilka dociętych pod wymiar tafli i listew, żeby wykonać aranżację, która doświetli wnętrze i wprowadzi ciekawą grę świateł.

Lustra jako element nadający większą głębię wnętrzu

Źródło: www.veranda.com

I podobny przykład, gdzie podziały są bardziej zróżnicowane. Tutaj na pierwszy rzut oka, wydaje się jakby ściana była ażurowa. Oko gubi się w zmiennych rytmach i poddaje się iluzji odbitej przestrzeni. Jest to dobry zabieg na powiększenie wnętrza i nadanie mu większej głębi. Do wykonania takiej ściany, tak jak poprzednio, wystarczy kilka tafli lustra i dobrze dobrany profil. Jest to prosty zabieg, który można wykonać na etapie urządzania wnętrza, ale z powodzeniem można go również wykorzystać w trakcie zmiany aranżacji na etapie remontu.

Lustro na całej wysokości pomieszczenia

Źródło: www.apartmenttherapy.com

Kolejny przykład to wykorzystanie lustra na całą wysokość pomieszczenia. Rozwiązanie takie jest szczególnie polecane w przedpokojach i hallach o niedużym metrażu. Jak wspominaliśmy wcześniej, jest to jeden z polecanych zabiegów na optyczne powiększenie wnętrza, który dodatkowo je doświetli. Przypominamy również, że lustro na wysokość od sufitu do podłogi sprawi, że nasze mieszkanie wyda się wyższe niż w rzeczywistości.

Lustrzana ściana złożona z gotowych płytek

Źródło: www.sistersagency.com

Kolejna propozycja o pomysł na wykonanie lustrzanej ściany złożonej z gotowych płytek. Jest to pomysł, który ułatwia montaż, jest bardzo dekoracyjny i dobrze komponuje się z wystrojem sztukatorskim. Polecamy jako przykład jak przy pomocy prostych środków można uzyskać wyrafinowany efekt.

Kilka luster oprawionych w dekoracyjne listwy

Źródło: www.apartmenttherapy.com

I kolejny pomysł, gdzie kilka tafli oprawionych w dekoracyjne listwy wykorzystano do wykonania ściany eksponującej obraz. Zabieg sam w sobie jest dekoracyjny, ale może też stanowić tło dla eksponowania sztuki, czy ciekawego mebla. Zwróćmy uwagę, jak niedoskonały charakter tafli dodaje wyrazu tej aranżacji. Jest to dobry pomysł na wykorzystanie starych luster do nowych celów.

Kreatywne wykorzystanie zbieraninę staruch luster

Źródło: www.houseofbliss.blogspot.ca

I w tym samym duchu, pomysł jak kreatywnie wykorzystać zbieraninę starych luster. Jeśli nie chcemy angażować się w przeróbki, możemy stworzyć kolaż, w którym połączymy lustra w różnych stylach i wielkościach.

Dwa lustra, jedno w złoconej ramie drugie współczesne

Źródło: www.stephenshubel.com

I ostatni przykład, w którym wykorzystano dwa lustra. Jedno w klasycznej złoconej ramie i mniejsze, bardziej współczesne. Pokazuje to, jak pojemne stylistycznie mogą być aranżacje z udziałem luster. Widać tu również przemyślaną kompozycję, gdzie lustra odbijają ciekawe elementy pokoju, prawie jak kadr z filmu, czy fotografii.

W tym miejscu żegnamy się z Państwem na dziś i zapraszamy do częstych wizyt na naszym blogu.