Pages Menu
RssFacebook
Categories Menu

Posted on 5 sierpnia, 2014 in Aranżacja wnętrz |

Łuki – klasyka architektury – kilka pomysłów na aranżację

Łuki – klasyka architektury – kilka pomysłów na aranżację

Jak zapowiadaliśmy w poprzednim wpisie, dzisiaj zajmiemy się tematem wykorzystania we wnętrzach klasycznego elementu architektonicznego -łuku. Przedstawimy kilka pomysłów na aranżację z zastosowaniem tego, znanego jest od czasów starożytnego Rzymu rozwiązania. Punktem wyjścia dla dzisiejszego wpisu będzie wątek, na którym zakończyliśmy w minionym tygodniu, czyli podkreślenie podziałów przestrzeni z wykorzystaniem elementów sztukatorskich. Potem przejdziemy do prezentacji pomysłów na powtórzenie łuku w innych elementach wystroju – zabudowie pod wymiar i niszach. Tyle tytułem wstępu. Zachęcamy do przestudiowania ilustracji i opisów poniżej.

Łuk jako subtelne podkreślenie otworu wejściowego

Źródło: www.bhg.com

Zacznijmy od prostego przykładu nawiązującego do wątku omawianego poprzednio. Dekoracyjne listwy zastosowane do wykończenia ościeżnicy w wejściu do salonu nawiązują do elementów wystroju pokoju – listwy pod sufitem, obramienia siedziska we wnęce okiennej i opaski wokół okna. Taki zabieg to dobry przykład na konsekwentne budowanie stylu wnętrza o prostym, a jednocześnie nieprzeładowanym charakterze. Stosując listwy dekoracyjne o podobnych profilach możemy osiągnąć ciekawe efekty unikając zbędnych komplikacji i niepotrzebnych kosztów. Zaletą tego rozwiązania jest również fakt, że taki styl jest uniwersalny – będzie pasował zarówno do mieszkania, jak i rezydencji, ale wracając do tematu zasadniczego… Zwróćmy uwagę na zastosowanie łuku, w tej aranżacji nie jest on dominującym elementem, a subtelnym podkreśleniem otworu wejściowego. W zależności od rangi, jaką chcemy nadać wejściu, możemy ten efekt dowolnie stopniować, czego przykładem będą kolejne zdjęcia ilustrujące dzisiejszy temat.

Łuk ze zwornikiem nad wejściem po schodach

Źródło: www.bhg.com

I jako następny, przykład pokazujący jak można stopniować ilość dekoracji służących podkreśleniu podziałów architektonicznych. Na zdjęciu powyżej, wariant o średnim natężeniu dekoracji. Nieco mocniejszy łuk podkreślono na środku zwornikiem, od góry dołożono listwę gzymsową. Dekoracja dobrze wkomponowuje się w otoczenie. Zastosowanie bieli podkreśla formę architektoniczną, która w zestawieniu z drewnianą podłogą stanowi kolejny przykład dobrze pojętej klasyki.

Łuk wejściowy o charakterze dekoracyjnym

Źródło: www.excellent-woodworking.com

I ostatni przykład z tej serii, o znacznie bardziej dekoracyjnym charakterze. Tutaj wykorzystano dodatkowo płyciny i konsole, które wzbogacają całość i nadają tej aranżacji bardziej złożony charakter. Pamiętajmy jednak, że taka ilość zdobień musi pasować do reszty otoczenia. Tutaj zdecydowanie tak jest – dekoracyjne są nie tylko ościeża, drzwi i balustrada są równie mocne w charakterze, dlatego całość się broni jako jednolita stylowo i spójna aranżacja.

Łuk jako element zabudowy mieszkania

Źródło: www.bhg.com

W tym miejscu przejdźmy do kolejnego wątku, mianowicie wykorzystania łuku jako elementu zabudowy. Powyżej przykład nawiązujący do klasycznych kanonów architektury. Zabudowa, która obejmuje całą ścianę oparta jest na kompozycji wykorzystującej elementy arkadowe, podparte na żłobkowanych półkolumnach z dekoracyjnymi kapitelami i zwornikami w kształcie muszli. Całość uzupełniają płyciny, listwa gzymsowa i okrągłe, masywniejsze półkolumny, które zamykają kompozycje po bokach. Oprócz oczywistych walorów dekoracyjnych taka zabudowa łączy w sobie funkcję biblioteczki i przestrzeni ekspozycyjnej dla dekoracyjnych przedmiotów.

Zastosowanie łuku jako wykońćzenie niszy

Źródło: www.bhg.com

I kolejny przykład z zastosowaniem łuku, który tym razem stanowi wykończenie niszy wkomponowanej w zabudowę jadalni. Nisza, w której znajduje się owalne okno została otoczona zabudową w postaci serwantki z dekoracyjną zastawą i bufetu, który posłużył wyeksponowaniu elementów dekoracyjnych w postaci wazonu, karafek oraz świecznika. Odpowiednia głębokość niszy pozwoliła na wykorzystanie w tej kompozycji pełnych okrągłych kolumn, które dodatkowo podkreślono gzymsem, co stanowi kolejny przykład nawiązania do klasyki architektury.

Nisza jako samodzielna dekoracja

Źródło: www.bhg.com

I przykład, który przeniesie nas do kolejnego wątku – niszy samej w sobie. Nisza, jak widać na załączonym przykładzie, może stanowić samodzielną dekorację. Jest to dobry sposób na wykreowanie przestrzeni, którą możemy wykorzystać na kilka sposobów. Niszę możemy wykończyć przy pomocy elementów sztukatorskich, możemy zamontować w niej dekoracyjne oświetlenie, które podkreśli obraz lub rzeźbę, którą będziemy chcieli wyeksponować, lub jak pokazuje zdjęcie, zastosować malarstwo lub tynk dekoracyjny i wstawić tam jakiś ciekawy mebel. Możliwości jest naprawdę wiele. W zależności od ilości przestrzeni możemy umieścić jedną niszę centralnie na ścianie, lub tak jak tu – dwie. Jest to rozwiązanie, które z powodzeniem funkcjonuje także w parze.

Nisza jako przestrzeń na umieszczenie kominka

Źródło: www.bhg.com

I na zakończenie, przykład wykorzystujący niszę jako przestrzeń na umieszczenie kominka. Taki zabieg pozwala dodatkowo podkreślić przestrzeń powyżej paleniska, tworząc miejsce w którym można zamontować kameralne oświetlenie eksponujące ulubiony obraz, czy grafikę.

W ramach podsumowania, chcielibyśmy dodać jeszcze, ze proponowane pomysły można łączyć. Jeśli powtórzymy łuk w kilku różnych elementach aranżacji, będzie to spójne stylistycznie. Jak zawsze, zachęcamy jednak do zachowania umiaru i przemyślanego działania. Mamy nadzieję, że pokazywane przez nas rozwiązania podsuną Państwu nowe pomysły i zachęcą do działania. Tym przykładem kończymy dzisiejszy wpis i zachęcamy do regularnego czytania naszego bloga.