Pages Menu
RssFacebook
Categories Menu

Posted on 12 czerwca, 2014 in Aranżacja wnętrz |

Lofty – poprzemysłowe aranżacje czterech kątów

Lofty – poprzemysłowe aranżacje czterech kątów

Dzisiejszy wpis chcemy poświęcić niecodziennym przestrzeniom – industrialnym, poprzemysłowym czterem kątom jakimi są lofty.

Lofty w Polsce są jeszcze tematem świeżym i ich propozycje aranżacji dopiero pojawiają się na rynku architektury wnętrz. Z najbardziej znanymi ich przykładami spotkamy się w największych miastach Polski: Łodzi, Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu ale też i w mniejszym Żyrardowie czy Bytomiu.

Żeby lepiej poznać aranżację tego typu wnętrz odpowiedzmy sobie najpierw na pytania: czym są lofty, skąd moda na ich zagospodarowanie i czym różnią się od tradycyjnych czterech kątów?

Historia loftów rozpoczyna się w latach 60, XX w. w Stanach Zjednoczonych. Kryzys ekonomiczny pozostawił w Nowym Jorku wiele pustych fabryk, hut i magazynów. Wolne przestrzenie stały się w oczach wielu artystów- nawet takich jak Andy Warhol, atrakcyjnym miejscem zamieszkania i pracy twórczej. W ten też sposób lofty rozpoczęły swoją karierę jako atelier i wolne przestrzenie do spotkań artystycznej bohemy.

Początkowo lofty były tanim miejscem wynajmu, jednak moda na nie, którą wprowadzili malarze, rzeźbiarze a potem muzycy światowej sławy doprowadziła do boomu na rynku i w rezultacie stały się ekskluzywną formą mieszkaniową.

Dziś lofty w Stanach Zjednoczonych i na zachodzie Europy są symbolem luksusu i wyszukanego, nowoczesnego gustu. Oswoiły stylistykę industrialną, pozwoliły kojarzyć ją nie tylko z przemysłem ale i z przestrzenią godną wysmakowanej aranżacji.

Wiemy, że pierwotnie lofty nie miały służyć mieszkaniu, a dopiero ludzka wyobraźnia pozwoliła na ich odpowiednie przystosowanie do takich warunków. Muszą więc zdecydowanie różnić się od tradycyjnej jednostki mieszkalnej. Na czym polegają owe różnice? Przede wszystkim lofty to duże, jasne przestrzenie, wysokie sufity, fabryczne okna, przemysłowe elementy, surowe faktury ścian i podłóg.

Przygotowaliśmy w dzisiejszym wpisie garść inspiracji pochodzących głównie zza granicy. Chcielibyśmy przedstawić Państwu ciekawe aranżacje przemysłowych przestrzeni, które dzięki dodatkom i nowoczesnemu designowi stały się atrakcyjnym i pożądanym wnętrzem.

Surowe faktury

Industrailny klimat wnętrz loftów

Źródło: www.silver-blonde.tumblr.com

Powyższy przykład idealnie oddaje to, co najbardziej podkreśla industrialny klimat wnętrz loftów- surowe, ceglane ściany. Struktura cegły została oprawiona w szarą boazerię i listwy. Wnętrze uzupełniają geometryczne meble i neutralne dodatki.

 

Wnętrze z wyeksponowaną cegłą

Źródło: www.elledecor.it

Kolejna aranżacja to również wnętrze z wyeksponowaną cegłą, ale tym razem podkreśloną klasycznymi liniami listw i pilastrów. Drzwi balkonowe podzielone szprosami, wzmacniają geometryczne podziały. Dodatki w postaci zielonych, długich zasłon, drewnianych i skórzanych mebli nadają spokojny, harmonijny nastrój wnętrzu.

 

Biel przemysłowa

Wysoki sufit z nietypowym przeszkleniem

Źródło: www.bloodandchampagne.com

Ten przykład budzi wielkie emocje- wysoki sufit o zakończeniu kolebkowym, z nietypowym przeszkleniem o imponujących rozmiarach. Szeroka, solidna listwa sztukateryjna, która pozwala postawić granicę między ścianą a sufitem. Retro dodatki, obrazy o asymetrycznym układzie, piękne meble. Mamy wrażenie, że patrzymy na atelier artysty z początku kariery loftów.

Aranżacja pokoju o ascetycznym i wysublimowanym charakterze

Źródło: www.elledecor.it

Mamy tu przykład aranżacji o ascetycznym, wysublimowanym charakterze. Nie ma tutaj nadmiaru. Jedyny kontrast stanowi biel ściany z czernią podłogi. Ciekawym zabiegiem jest wprowadzenie we wnętrze dwóch klasycznych kolumn w przeciwnych barwach.

Biel ścian z roślinną ornamentyką sztukaterii z czarną oprawą okien fabrycznych

Źródło: www.thecoolhunter.net

Powyższe wnętrze to gra czerni i bieli. Połączenie bieli ścian z misterną roślinną ornamentyką sztukaterii i czarna oprawą okien fabrycznych i przeszklonej ściany. Mamy wrażenie, że reszta wnętrza- dodatki i meble- stara się nie przeważać i nie przysłaniać industrialnego wnętrza loftu. Stół i ława wykonane z drewna wtapiają się w parkiet, biurko i designerskie krzesła z drugiej części wnętrza kamuflują się z czarnymi oprawami szklanej ściany.

aranżacja loftu z wykorzystaniem wysokości wnętrza do wykonanai antresoli

Źródło: www.stylecarrot.com

Warto również przytoczyć przykład aranżacji loftu w której wykorzystano wysokość wnętrza i wykonano antresolę. Jest to zabieg, który wprowadził dodatkową, otwartą przestrzeń a jego mieszkańcy zyskali dzięki temu nowy punkt wypoczynkowy i widokowy. Oprócz rzeczywistego powiększenia powierzchni mieszkalnej, użyto tutaj również trik wizualny- w centralnym punkcie ściany umieszczono duże lustro i otoczono go delikatną sztukaterią, co optycznie nadało salonowi przestrzeni. Kolejnym atrakcyjnym zabiegiem w powyższej aranżacji jest wbudowana biblioteczka- sięgająca od sufitu po poziom boazerii.

 

Tym przykładem chcielibyśmy zamknąć dzisiejszy wpis. Mamy nadzieję, że udało nam się przybliżyć Państwu temat aranżacji loftów i zachęcić tym samym do pogłębiania tematu. Żegnamy się i zachęcamy do lektury kolejnego artykułu.