Pages Menu
RssFacebook
Categories Menu

Posted on 14 sierpnia, 2014 in Aranżacja wnętrz | 1 comment

Listwy ozdobne – bogactwo możliwości w aranżacji mieszkania

Listwy ozdobne – bogactwo możliwości w aranżacji mieszkania

Tematem dzisiejszego wpisu będzie zastosowanie listew dekoracyjnych w wystroju wnętrza. Zanim przejdziemy do omówienia typów listew i ich zastosowania we współczesnej aranżacji wnętrz, chcielibyśmy przedstawić krótki rys historyczny wykorzystania tego elementu.

Pierwsze przykłady zastosowania listew pojawiają się w czasach renesansu, wtedy to, zgodnie z duchem epoki, pojawiło się dążenie do piękna, które realizowano wykorzystując zapożyczenia z kultur starożytnej Grecji i Rzymu. Przejawy tego dążenia pojawiły się również w budownictwie, w tym także w urządzaniu wnętrz. Architekci z epoki zaczęli wykorzystywać wzory znane od starożytności w nowy sposób. Zaczęto używać listew na łączeniu ściany i sufitu. Zabieg ten miał na celu zamaskowanie niedoskonałości w miejscu łączenia płaszczyzn, ale poza aspektem praktycznym służył też nadaniu pomieszczeniom waloru dekoracyjnego i w tu pojawiło się pole do włączenia wzorów antycznych.

Przez długi okres czasu, mniej więcej do roku 1850, wystrój tego typu wykonywano na miejscu, co było pracochłonne, a co za tym idzie także kosztowne. Od połowy XIX wieku zaczęto wykorzystywać maszyny do produkcji profili, co spowodowało znaczne obniżenie kosztów. Dzięki temu listwy stały bardziej dostępne i zaczęto je stosować na szerszą skalę.

Od tego momentu, ta forma dekoracji przeżywa ponowny rozkwit. Dzięki nowym technologiom zaczęły się pojawiać bardziej wyrafinowane wzory, które dzisiaj można już liczyć w setkach, nie wspominając o nieskończonej liczbie kombinacji jaką można uzyskać zestawiając ze sobą różne elementy. Rewolucja dokonała się również w kwestii wykorzystania materiałów. Tradycyjnie listwy rzeźbiono w drewnie lub odlewano w gipsie, dzisiaj spotkamy je również wersji poliuretanowej.

Ewoluowało również zastosowanie listew. Dzisiaj obok dekoracji podsufitowych spotkamy je także jako wykończenie nisz, półek, mebli w zabudowie oraz wykończenie otworów okiennych i drzwiowych.

W tym miejscu zapraszamy do oglądania wybranych zdjęć. Z uwagi na fakt, że temat jest obszerny oraz, że część wątków pojawiła w niedawnych wpisach, dzisiaj skupimy się przede wszystkim na przykładach związanych z listwami podsufitowymi. Zapraszamy do oglądania.

Klasyczna, prosta listwa podsufitowa

Źródło: www.thisoldhouse.com

Jako pierwszy przykład klasycznej, prostej listwy podsufitowej, która w dyskretny sposób dodaje wnętrzu elegancji. Ten subtelny akcent dodaje temu współczesnemu wnętrzu szyku i pokazuje, że sztukateria może znaleźć zastosowanie nie tylko w bogato zdobionych rezydencjach, ale doskonale podkreśli wnętrze także w tradycyjnym, nieprzeładowanym salonie.

Prosta listwa dekoracyjna

Źródło: www.bhg.com

W drugim wnętrzu, ponownie przykład na wykorzystanie prostej listwy. Tutaj atutem będzie spójny dobór elementów, gdzie listwa dopełnia elementy wykorzystane w dekoracji kominka, boazerii i obramieniach okien.

Listwa zmiękczająca przejście między sufitem a ścianą

Źródło: www.bhg.com

Kolejny przykład to zastosowanie listwy w celu zmiękczenia przejścia między belkowanym sufitem, a płaszczyzną ściany. Taki zabieg dodatkowo poprawia proporcje oraz łagodzi geometrię sufitu.

Delikatna listwa maskująca stalowe belki konstrukcyjne

Źródło: www.thisoldhouse.com

I zbliżony przykład, gdzie delikatna listwa posłużyła zamaskowaniu stalowych belek konstrukcyjnych. Ten niedrogi zabieg zakamuflował surowość stali i dodał elegancji. Jest to również dobry przykład na zilustrowanie gry światła i cienia, jaką wnosi sztukateria. Nawet na tak prostym przykładzie możemy zaobserwować, jak bez różnicowania kolorem, światłocień miękko podkreśla podziały i uwypukla bryłę.

Klasyczne listwy podsufitowe i gzymsowe

Źródło: www.thisoldhouse.com

Kolejny przykład to zestawienie klasycznej listwy podsufitowej i listwy gzymsowej wykorzystanej nad oknem. Kilka dekoracyjnych elementów to udana recepta, która zbuduje tło dla prawie każdej aranżacji. Dzięki takim elementom możemy stworzyć uniwersalne i nieprzeładowane wnętrze w prawie każdym stylu.

Zestawienie listwy gzymsowej pod sufitem z płaską listwą poniżej

Źródło: www.thisoldhouse.com

Zdjęcie powyżej ilustruje zestawienie listwy gzymsowej umieszczonej pod sufitem z płaską listwą poniżej. To połączenie pokazuje jak stworzyć bardziej rozbudowaną i dekoracyjną kompozycję. Jest sprawdzone zestawienie, od dawna funkcjonujące w architekturze. Takie rozwiązanie jest szczególnie polecane do wysokich pomieszczeń, gdyż optycznie przybliża sufit. Pasuje do wnętrz bardziej reprezentacyjnych. W tym przypadku wykorzystano delikatne zdobienia roślinne, poniżej podobne zestawienie z wykorzystaniem motywów geometrycznych.

Dekoracja kominka w tradycyjnym stylu

Źródło: www.thisoldhouse.com

I jako ostatni przykład, zapowiadane powyżej zestawienie z motywem geometrycznym, które stanowi zwieńczenie dekoracji kominka w tradycyjnym stylu. W tym miejscu żegnamy się na dziś i zapraszamy w przyszłym tygodniu. Pozdrawiamy i zachęcamy do lektury naszych wpisów.

1 Comment

  1. Znakomita blog naprawde – duzo sie dowiedziałem