Pages Menu
RssFacebook
Categories Menu

Posted on 15 czerwca, 2015 in Aranżacja wnętrz, Inspiracje |

Łazienka – miejsce dla designerskiego popisu

Łazienka – miejsce dla designerskiego popisu

Dziś zajmiemy się tematem łazienek, a w szczególności wykończeniem ścian i podłóg – postaramy się przedstawić kilka ciekawych rozwiązań i inspiracji. Łazienka to drugie po kuchni miejsce gdzie funkcjonalność i estetyka ma ogromne znaczenie. Choć jest to strefa w której spędzamy stosunkowo dużo czasu w ciągu dnia , to zwykle mamy tu do czynienia z dość ograniczoną powierzchnią. W tym miejscu wszystko powinno być pod ręką by ułatwić domownikom sprawne szykowanie się do pracy lub szkoły, łatwe do utrzymania w czystości. Ważna jest również estetyka -do łazienki wszak może zawitać każdy nasz gość, a i dla nas często jest miejscem relaksu po długim dniu.

Szczęśliwi posiadacze dużych łazienek mają na pewno większe pole do popisu, ale postaramy się pokazać, że i maleńkie łazienki mogą być jednocześnie piękne i funkcjonalne.

Łazienka w ceramicznych kafelkach

Źródło: www.bhg.com

Z racji charakteru pomieszczenia narażonego na stałe działanie wilgoci zwykle decydujemy się na całkowite lub częściowe wykończenie ścian i podłóg ceramicznymi kaflami. Z roku na rok w handlu pojawia się coraz więcej ciekawych wzorów ceramiki utrzymanej w najnowszych światowych trendach, więc z pewnością znajdziemy wśród nich te, które przypadną nam do gustu. Pamiętajmy tylko, że wybierając wzór kafli decydujemy o charakterze całego pomieszczenia a resztę dodatków będzie trzeba do niego dopasować.

Łazienka z różnego rodzaju kafelkami

Źródło: www.agentbauer.com

Postarajmy się wykazać pomysłowością w dobieraniu kafli – niekoniecznie standardowe rozwiązania są zawsze najlepsze. Na powyższym zdjęciu widzimy bardzo ciekawe rozwiązanie – z najróżniejszych resztek i końcówek wzorów kafelków, nie przejmując się ich formatem i rozmiarami stworzono mozaikę. Jedynym wspólnym elementem, który sprawia, że tworzy ona spójną całość jest kolor – wszystkie kafelki, choć różnią się nieco odcieniem są utrzymane w delikatnej pastelowej gamie kości słoniowej. Kierując się tą samą zasadą zadbano także o dodatki- wszystkie buteleczki i flakoniki różniące się kształtem łączy jeden kolor.

Cieniowane kafle w kolorze kości słoniowej

Źródło: www.trendir.com

Projektant tej łazienki również zdecydował się na nietypowy zabieg- delikatnie cieniowane duże kafle w kolorze kości słoniowej zostały pocięte na mniejsze niezbyt równe prostokąty, a do ściany przyklejono je celowo niedbale i nierówno. Ciekawie podkreślono półki utworzone we wnękach układając kafle w opozycji w stosunku do tych na ścianie -poziomo.

Nowoczesna, minimalistyczna toaleta

Źródło: www.archdaily.com

Na powyższym zdjęciu prezentujemy nowoczesną, minimalistyczną wręcz toaletę, w której główną rolę dekoracyjną przejmuje kolorowa mozaika z podłogowych kafli. Reszta sprzętów jest okrojona do niezbędnego minimum, białe, malowane jedynie farbą ściany to dobry pomysł na pomieszczenie bez prysznica czy wanny. Choć toaleta jest dość obszerna i widna dzięki dużemu oknu, zastosowano dodatkowy prosty zabieg powiększający jeszcze optycznie pomieszczenie – ogromne lustro nad umywalką w połączeniu z blatem na całą szerokość ściany.

niekonwencjonalne wykończenie ścian łazienki

Źródło: www.marjonhoogervorst.tumblr.com

Projektując łazienkę możemy też zdecydować się na bardziej niekonwencjonalne wykończenie ścian i skorzystać z innych materiałów niż klasyczna ceramika. Na zdjęciu powyżej króluje ekstremalny wręcz minimalizm, zarówno ściany jak i podłogę, a nawet sufit wykończono za pomocą zaprawy cementowej, jednocześnie zrezygnowano z brodzika i kabiny, a cała armatura prysznicowa to po prostu pospawane mosiężne rurki. Tak surowo potraktowane wnętrze staje się jednak wspaniałym tłem dla lubiących wilgoć roślin, a całość mimo surowości sprawia bardzo szlachetne wrażenie.

Łazienka w stylu rustykalnym

Źródło: www.clipzine.me

Kolejny przykład na wykorzystanie surowych, chropowatych cementowych ścian, tym razem w stylu rustykalnym. Aby korzystanie z łazienki było bardziej praktyczne na podłodze położono gres utrzymany w zbliżonych do cementu szarościach. Kamienne umywalki i blaty z zupełnie surowego drewna podkreślają charakter tej łazienki, natomiast drobne połyskujące srebrzyście akcenty – armatura i lustro nadają tej łazience szlachetne wykończenie.

Łazienka z drewnianymi elementami wykończeniowymi

Źródło: www.katkaesk.tumblr.com

W zasadzie drewno, mimo wilgoci ma również szansę bytu w takim pomieszczeniu jak łazienka i dobrym rozwiązaniem wydaje się być korzystanie z drewna zupełnie surowego, które na przemian moknąc i schnąć będzie tylko nabierać coraz bardziej spatynowanego wyglądu. Niestety drewno lakierowane, zabezpieczane prędzej czy później w takim środowisku ulegnie uszkodzeniu, tu zaś czynimy z wady zaletę, uprzedzając niejako fakty wykorzystując celowo drewno już „zniszczone”. W tej łazience stare drewniane bale ułożono na ceramicznej posadzce, oraz wzdłuż niektórych ścian, traktując je przede wszystkim jako dekorację.

Łazienka w klasycznym stylu

Źródło: www.southshoredecoratingblog.com

Jednak dla tych, którzy cenią sobie bardziej klasyczne i eleganckie rozwiązania mamy taką propozycję. Łazienka – pokój kąpielowy, w której podłoga wyłożona jest częściowo płytami marmurowymi. Aby uzyskać bardziej przytulny i skłaniający do relaksu charakter pomieszczenia zrezygnowano ze ściennej ceramiki na rzecz nawiązującej do drewnianych mebli szarości na ścianach. Piękne i eleganckie wykończenie uzyskano dzięki podkreślonym bielą profilom dekoracyjnym – zaznaczają one łuk przejścia między pomieszczeniami i obramowanie okna . Zastosowano również szeroką sztukaterię podsufitową.

 

W pomieszczeniu narażonym na wilgoć można stosować gotowe styropianowe listwy dekoracyjne, które z łatwością pomalujemy odporną na wilgoć farbą lateksową.
Pamiętajmy, że ciekawie, z pomysłem urządzona nawet najmniejsza łazienka może być perełką w domu i wizytówką stylu dla naszych gości.