Pages Menu
RssFacebook
Categories Menu

Posted on 20 sierpnia, 2014 in Aranżacja wnętrz, Inspiracje |

Kolor we wnętrzu – aranżacje w odcieniach błękitu

Kolor we wnętrzu – aranżacje w odcieniach błękitu

Dzisiaj zajmiemy się tematem koloru we wnętrzu. Dotychczas prezentowaliśmy przede wszystkim aranżacje, w których dominowała stonowana kolorystyka, a mocniejsze akcenty pojawiały się w dodatkach. W dzisiejszym, wpisie zajmiemy się wnętrzami, w których mocne kolory pojawiają się także na ścianach i sufitach. Takie aranżacje polecamy osobom o zdecydowanym guście, które w świadomy sposób chcą budować swoje otoczenie. Trafiony kolor może bowiem w ciekawy sposób podkreślić walory pomieszczenia i nadać mu nietuzinkowy charakter. Tym z Państwa, którzy są na etapie doboru kolorystyki polecamy uważne przeanalizowanie dostępnych rozwiązań, by w przemyślany sposób osiągnąć zamierzony efekt.

Zanim przejdziemy do części graficznej przedstawimy kilka praktycznych wskazówek, które mamy nadzieję będą pomocne przy dobieraniu kolorystyki. Co zatem powinniśmy wiedzieć o oddziaływaniu koloru we wnętrzu? Przede wszystkim powinniśmy zdać sobie sprawę, że kolor oddziałuje na nas zarówno optycznie, jak i psychologicznie. Ujmując rzecz w największym skrócie, możemy powiedzieć, że zastosowanie chłodnych kolorów uspokaja i optycznie zwiększa przestrzeń, natomiast kolory ciepłe na odwrót – pobudzają i sprawiają, że pomieszczenia wydają się mniejsze. To są podstawowe wpływy omawiane zazwyczaj przy okazji teorii oddziaływania barw, warto jednak poszerzyć wiedzę na ten temat biorąc pod uwagę także dodatkowe czynniki takie jak oświetlenie czy rodzaj malowanej powierzchni. Nie każdy bowiem wie, że natężenie oświetlenia ma również istotny wpływ na postrzeganie koloru. Co to oznacza w praktyce? Bezpośrednio rzecz ujmując, oznacza to tyle, że przy malowaniu danego pomieszczenia warto wziąć pod uwagę natężenie światła dziennego – w pomieszczeniach usytuowanych od południa i wschodu, gdzie natężenie światła jest duże możemy użyć kolorów bardziej nasyconych, które pochłaniają dużo światła, w pomieszczeniach położonych od strony zachodu i północy, lepiej zastosować barwy mniej nasycone, które odbijają światło.

Jeśli chodzi zaś o rodzaj malowanej powierzchni, powinniśmy wiedzieć, że kolory na powierzchniach gładkich będą wydawały się jaśniejsze, natomiast na fakturowanych ciemniejsze. Znaczenie ma też połysk – na matowych powierzchniach kolor wygląda na cieplejszy, na połyskujących zaś wydaje się być bardziej chłodny. Tyle tytułem wstępu, przejdźmy zatem do omówienia konkretnych przykładów, w których zaprezentujemy omawiane zagadnienia w praktyce.

Błękitne ściany i sufit

Źródło: www.myplumdesign.com

Z uwagi na fakt, że poruszony temat jest niezwykle obszerny skupimy się dzisiaj na jednym kolorze i szczegółowo omówimy parę aranżacji w odcieniach niebieskiego. Zanim opowiemy o zastosowanych zabiegach wpływających na optyczne postrzeganie przestrzeni, kilka słów o psychologicznym oddziaływaniu barwy niebieskiej. Jako kolor chłodny ma działanie uspokajające, odprężające, przez co często jest polecany do przestrzeni wypoczynkowych. Nie poleca się go do jadalni, gdyż uważa się że niebieski hamuje łaknienie. Z zasady jako kolor chłodny nadaje wnętrzu przestronności, ale to dotyczy przede wszystkim jasnych odcieni. Ciemne odcienie błękitnego, będą oddziaływały przede wszystkim walorem i natężeniem koloru dając wrażenie intymności i budując atmosferę wnętrza, czego przykładem jest między innymi powyższe wnętrze. Tutaj wrażenie dodatkowo potęguje pomalowanie sufitu na ten sam kolor. Jednolita kolorystyka wydobywa też elegancje dekoracji sztukatorskiej i stanowi ciekawe tło dla złotego lustra.

Przestrzeń wypoczynkowa w ciemnej tonacji błękitu

Źródło: www.rejuvenation.com

I kolejny, podobny przykład pokazujący fragment przestrzeni wypoczynkowej w ciemnej tonacji. Tutaj ponownie sufit w tym samym odcieniu, so sprzyja budowaniu atmosfery i nadaję wnętrzu buduarowy charakter. Chłodny odcień równoważy wprowadzenie drewnianej podłogi w ciepłym odcieniu i zastosowanie szlachetnych tkanin obiciowych, które pojawiają się także w dodatkach. Tonację łagodzi też matowe wykończenie ścian.

Jasno błękitny pokój

Źródło: blog.thepinkpagoda.us

I kolejna aranżacja, o nieco lżejszym charakterze. Tutaj zastosowano jaśniejszy odcień błękitu, który optycznie powiększa to nieduże wnętrze o dużym zagęszczeniu detalu. Wprowadzenie białego sufitu i jasnych dodatków dodatkowo odbija światło zwiększając wrażenie przestronności. Jasne beże zastosowane w meblach i wykładzinie harmonijnie komponują się z odcieniem ścian przełamując jego chłód.

Kontrast błękitu z innymi kolorami w aranżacji wnętrza

Źródło: www.elledecor.com

I kolejny przykład zestawienia o większej dramaturgii. W przeciwieństwie do poprzedniej aranżacji tutaj postawiono na zdecydowany kontrast. Pokazuje to jak szeroką gamę możliwości daje nam zestawienie błękitu z różnymi kolorami. O ile poprzednie zestawienie oparte było na łagodnej harmonii służącej odprężeniu, tutaj zestawienie z ostrą czerwienią buduje silny kontrast. Wrażenie to potęguje dodatkowo biało czarna posadzka i pomalowanie ścian z mocnym połyskiem, który poprzez   grę świateł dodatkowo podbija kontrasty.

Wykończenie holu na wysoki połysk

Źródło: www.vogue.com

I ostatni przykład na dziś, ponownie w wykończeniu na wysoki połysk. Nieprzypadkowo rozwiązanie takie zastosowano w hallu, który jest dobrym miejscem dla odważnych rozwiązań. Jako przystanek, który jest niejako zapowiedzią naszego domu, może służyć „olśnieniu” odwiedzających nas gości. Jednocześnie jest przestrzenią, w której nie spędzamy dużo czasu, można więc sobie pozwolić na nutę szaleństwa. W tym przypadku postawiono ponownie na grę świateł na połyskującej ścianie. tworzące się załamania światła dają wrażenie ruchu, przywołując na myśl płynącą wodę. Ciekawe jest też zestawienie z metalicznym sufitem, który nawiązuje charakterem do całości, ale także ociepla kolorystycznie całość.

Mamy nadzieję, że udało się nam Państwa zaciekawić i zainspirować do poszukiwań kolorystycznych. Na tym temat oczywiście temat koloru się nie kończy, więc zainteresowanych zachęcamy do czytania kolejnych wątków, być może temat powróci w nowej odsłonie.