Pages Menu
RssFacebook
Categories Menu

Posted on 24 października, 2014 in Aranżacja wnętrz, Inspiracje |

Kolaż pomysłów na aranżację wnętrz

Kolaż pomysłów na aranżację wnętrz

Witamy ponownie na naszym blogu i zapraszamy do oglądania i czytania materiałów przygotowanych na ten tydzień. Dzisiaj chcielibyśmy Państwu przybliżyć temat kolażu, jako formy prezentacji wybranych przez siebie motywów. Kolaż kojarzy się zazwyczaj z ekspozycją złożoną ze zdjęć , my tymczasem chcielibyśmy odczarować nieco ten temat i oprócz znanych rozwiązań chcielibyśmy pokazać kilka sposobów, które odbiegają od typowego ujęcia tego tematu. Nie przedłużając przejdźmy do prezentacji przykładów.

Kontrastowy pokój

Źródło: www.bhg.com

Jako pierwszy przykład typowy, wręcz zgeometryzowany. Kiedy powinniśmy sięgnąć po tego typu rozwiązanie? Polecamy szczególnie w przypadkach, kiedy zależy nam na wprowadzeniu rytmu jako elementu wystroju pomieszczenia. W przypadku zdjęcia powyżej, zastosowano silny kontrast, który uczynił z tej kompozycji główny akcent prezentowanego pokoju. Jeśli decydujemy się na tego typu rozwiązanie, pamiętajmy, żeby robić to w przemyślany sposób. Tutaj element kontrastu zrównoważony został harmonijnym zestawieniem ciepłych brązów, a dzięki rytmom podziałów na ścianach i subtelnemu geometrycznemu wzorowi na wykładzinie wpisuje się w otoczenie mimo dużej różnicy walorów.

Kontrastowe zestawienie pokoju - zielona kanapa na białym tle sztukaterii

Źródło: www.elledecor.com

Drugi przykład to przede wszystkim zabawa kolorem. Również silnie kontrastowe zestawienie oparte na połączeniu bieli i zieleni. Sprytnym zabiegiem jest zaprezentowane tutaj naprzemienne łączenie barw – zielona kanapa na białym tle i białe ramki na zielonym tle powodują, że oko się gubi w tej dynamicznej kompozycji i daje się wciągnąć w grę kolorów. Pokazany tutaj kolaż jest przykładem na budowaną w przemyślany sposób kompozycję kolorystyczną, która powtarza akcenty w różnych odcieniach błękitu. Oko podąża za mocnymi plamami, które przyciągają wzrok. Obok koloru kompozycja ta opiera się również na zróżnicowaniu wielkości elementów, która inaczej niż w poprzednim przykładzie służy zmianie rytmu, pojawiającego się na dolnej części ściany.

Schody jako miejsce prezentacji obrazów i grafik

Źródło: www.elledecor.com

Trzeci przykład można by określić mianem kompilacji dwóch poprzednich pomysłów. Ponownie mamy tu rytm, różnej wielkości elementy i kolor. Nowatorskie jest natomiast miejsce – schody są rzadko wykorzystywane jako miejsce prezentacji obrazów czy grafik, na tym przykładzie widzimy jednak, że mając odpowiedni pomysł, nawet ciąg komunikacyjny można wykorzystać do prezentacji prac. Tu skupiono się na określonej tematyce – wchodząc po schodach możemy podziwiać różne modele strojów kąpielowych w stylu retro. Pomysł raczej niszowy, ale sądząc po desce surfingowej stojącej w hallu, dopasowany do właściciela tego domu. Poważnie natomiast rzecz ujmując, można by wysnuć następujące wnioski – każdą przestrzeń można ciekawie zagospodarować, bo tak naprawdę liczy się pomysł i to na szukaniu pomysły należało by się przede wszystkim skupić.

Różnej wielkości talerze i tace metalowe

Źródło: www.refreshrestyle.com

I przykładem na aranżację z pomysłem może być zdjęcie powyżej – zbieranina różnej wielkości talerzy i tac metalowych będzie ciekawym akcentem wnętrza w stylu vintage. Takich skarbów możemy szukać na targach staroci oraz wśród rodzinnych pamiątek.

Różnej wielkości talerze w kolorze ciemniej szarości

Źródło: www.housebeautiful.com

Przykładem wnętrza z pomysłem może być między innymi to zdjęcie – różnej wielkości talerze w kolorze ciemnej szarości są z pewnością, obok nietuzinkowego stołka, jednym z istotnych elementów, które decydują o charakterze tego wnętrza. Na tym przykładzie widzimy, że pomysł może być bardzo prosty, a konsekwentnie zastosowany może być zdecydowanym atutem naszej aranżacji.

Wnętrze prezentujące bogactwo wzorów i kolorów

Źródło: www.onekindesign.com

Tutaj podobne rozwiązanie, z tą różnicą, że zestawione talerze dodatkowo prezentują bogactwo wzorów i kolorów. Nie jest to jednak przypadkowa „składanka” tylko przemyślane nawiązanie do dodatków w postaci poduszek na wiklinowej sofce.

Stonowana aranżacja wnętrza oparta o dobór grafik o jednakowej tematyce i stylistyce

Źródło: www.everythingcoastal.com

Tym razem przykład bardziej stonowanej aranżacji. Pomysł na taką kompozycję to przede wszystkim skrzętny dobór grafik o jednorodnej tematyce i stylistyce. Temat niełatwy, ale dla takiego efektu warto zadać sobie nieco trudu. Poświęcamy trochę czasu, ale zyskać możemy pomieszczenie tematyczne, które doda klasy i charakteru naszemu domowi. W tym konkretnym przypadku postawiono na neutralne kolory w odcieniach beżu i naturalne materiały w postaci drewna, plecionego dywanu. Wybrana tematyka morska dodatkowo wprowadza łagodny nastrój i służy relaksowi przy na przykład książce.

Zieleń w budowaniu kontrastu wnętrza

Źródło: www.eclecticallyvintage.com

I ostatni przykład na dziś – ponownie zieleń i biel, tym razem w innym ujęciu. Tutaj zieleń służy zbudowaniu kontrastu – inaczej niż poprzednio nie występuje w żadnym innym elemencie przez co wyraźnie podkreśla formę zestawionych ze sobą luster.

W tym miejscu zatrzymamy się na dziś. Zachęcamy do szukania własnych pomysłów na kolaż we wnętrzu i dzielenia się na łamach bloga swoimi realizacjami. Pozdrawiamy i zapraszamy do ponownych odwiedzin.