Pages Menu
RssFacebook
Categories Menu

Posted on 25 sierpnia, 2015 in Aranżacja wnętrz, Inspiracje |

Jak za pomocą luster zakrzywiać przestrzeń domu

Jak za pomocą luster zakrzywiać przestrzeń domu

Można je znaleźć w każdym domu. Obecne w każdej łazience , często w przedpokojach, nierzadko zdarza im się zawitać nawet do sypialni. O tym, że są tam potrzebne nie trzeba nikogo przekonywać, szczególnie Pań. Doceniamy także ich walory dekoracyjne . Dziś poszukamy więc ciekawych pomysłów na zdobienie domu przy pomocy luster, które nie tylko odbijają rzeczywistość ale potrafią ją też bardzo zmienić . Być może po lekturze tego artykułu zdecydują się Państwo zaprosić lustro do salonu, albo nawet … kuchni.

Duże lustro

Źródło: www.dishfunctionaldesigns.blogspot.com

Lustra same w sobie są dekoracją zupełnie neutralną i uniwersalną. To przede wszystkim wielkość, kształt , rozmieszczenie i sposób oprawienia decydują o ich ostatecznej wymowie. Planując umieszczenie luster we wnętrzu zawsze musimy brać pod uwagę odbicia , czyli to co znajduje się na przeciwległej ścianie. Ma to znaczenie zarówno dla estetyki jak ze względów praktycznych- przemyślmy czy usytuowanie luster nie naruszy na przykład prywatności niektórych domowników.

Lustro na całą wysokość pokoju

Źródło: www.stylelogistics.com

Lustro na całą wysokość pokoju zajmujące wolną przestrzeń pomiędzy ogromnymi oknami powiększa optycznie przestrzeń . Cała szczytowa ściana pokoju została w ten sposób ” otwarta”. Piękna, subtelnie rzeźbiona rama nawiązuje do zdobiącej ściany sztukaterii.

Lustro w pastelowym salonie

Źródło: www.hgtv.com

W tym pastelowym salonie duże lustro powieszono na wprost szprosowanego okna. Zastosowano tu zabawny trick – drewnianą ramę lustra również podzielono za pomocą szprosów imitując dodatkowe okno. Umieszczenie lustra na wprost źródła dziennego światła dodatkowo doświetla pomieszczenie. Warto wykorzystywać tą zaletę luster- każde odbicie na przykład lampy to nawet dwukrotne pomnożenie jej mocy.

Duże lustro na ścianie

Źródło: www.richesforrags.tumblr.com

Jeśli planujemy zawiesić na ścianie duże lustro w okazałej ramie nie musimy wcale narażać się na wysokie koszty. Zamiast kupować gotowe oprawione już lustro możemy zamówić dużą taflę w dowolnym dopasowanym do potrzeb rozmiarze . Po zamocowaniu go do ściany wystarczy obkleić je lekkimi i łatwymi do przycięcia sztukateriami ze specjalnego styropianu. Są one niedrogie i dostępne w najrozmaitszych wzorach. Na koniec można je z łatwością pomalować w kontrastujących barwach lub też tak jak na zdjęciu – tym samym kolorem co ściana . W ten sposób uzyskamy bardzo ciekawy efekt stosunkowo niskim kosztem.

Kafelki lustrzane w kuchni

Źródło: www.thedecorista.tumblr.com

Miejscem gdzie stosunkowo rzadko spotykamy się z lustrami jest kuchnia. W tej zamiast typowej ściennej ceramiki położono kafelki lustrzane. Daje to pole do zabawy refleksami i świetlnymi odbiciami .Efekt dodatkowo wzmocniono ustawiając w rogowym krańcu blatu srebrną połyskliwą zastawę. Gra świateł tańcząca na przedmiotach i rozedrganych ścianach sprawia iż nie mamy pewności, gdzie kończy a gdzie zaczyna się ta iluzoryczna przestrzeń.

Wyspa kuchenna wyłożona lustrami

Źródło: www.remodelista.com

Powyżej prezentujemy inny interesujący pomysł na wykorzystanie w kuchni iluzorycznych właściwości luster. Duża wyspa kuchenna umieszczona w centrum pomieszczenia nie przytłacza, lecz praktycznie „znika’, ponieważ wyłożono ją w całości lustrami. Efekt godny powtórzenia wszędzie tam, gdzie zależy nam na optycznym powiększeniu wnętrza. Zabieg taki sprawdzi się jednak najlepiej w prostych, minimalistycznych wnętrzach. Zbyt wielka ilość odbitych przez lustra szczegółów mogłaby sprawiać wrażenie chaosu i bałaganu.

Lustro postarzane

Źródło: www.thelane.com

Najnowsze trendy w aranżacji wnętrz zachęcają do stosowania bardzo modnych ostatnio luster postarzanych. Jak samemu osiągnąć podobny efekt radzi wiele internetowych poradników. W skrócie uzyskuje się go poprzez mechaniczne lub chemiczne uszkodzenie tylnej powierzchni lustra. Ubytki są później zapełniane za pomocą metalicznych lakierów w różnych odcieniach. Pamiętajmy, że do postarzania możemy użyć najtańszych luster łatwo dostępnych w marketach budowlanych.

Przecierane lustro

Źródło: www.diyready.com

O tym, że efekt jest ciekawy możemy się przekonać spoglądając na to zdjęcie. Przecierane lustro nie ma może wielkich walorów praktycznych ale wprowadza miły klimat retro. Równocześnie możemy tu też zaobserwować zjawisko zdublowanego źródła światła.

Mamy nadzieję, iż udało nam się zainspirować Państwa do twórczej zabawy jaką jest dekorowanie wnętrz za pomocą luster.