Pages Menu
RssFacebook
Categories Menu

Posted on 30 czerwca, 2015 in Aranżacja wnętrz, Inspiracje, Porady |

Jak optycznie i praktycznie powiększyć przestrzeń domu lub mieszkania

Jak optycznie i praktycznie powiększyć przestrzeń domu lub mieszkania

Dziś zajmiemy się kwestią powiększania przestrzeni – zastanowimy się jak sprawić, żeby nasze niewielkie często mieszkania robiły wrażenie większych niż w rzeczywistości. Zagadnienie to możemy rozważać w dwóch aspektach – jakie zastosować zabiegi by optycznie powiększyć daną przestrzeń, oraz co zrobić, aby jak najekonomiczniej wykorzystać niewielką przestrzeń którą dysponujemy w praktyce.

Mała kuchnia

Źródło: www.designsponge.com

Aby niewielkie pomieszczenie nie przytłaczało i nie sprawiało przygnębiającego wrażenia możemy zastosować kilka sztuczek aby je optycznie powiększyć.

Jednym z takich najprostszych sposobów jest pomalowanie niewielkiego pokoju na jasne kolory- najlepiej biel. Powyżej widzimy maleńką kuchnię, w której zdecydowano się właśnie użyć bieli jako koloru przewodniego, białe są zarówno ściany, listwy dekoracyjne przy podłodze i wokół okna, jak i szafki kuchenne. Takie ujednolicenie koloru ścian i mebli sprawia wrażenie większej przestrzenności. Jednocześnie kuchnia nie jest mdła dzięki ciemnym czarno srebrnym akcentom i kontrastowemu chodnikowi na podłodze.

Wnętrze kuchni

Źródło: www.centsationalgirl.com

Jeśli zaś zdecydujemy się na delikatne pastelowe barwy na ścianach, to postarajmy się sufity pomalować na biało – pozwoli to rozjaśnić pomieszczenie i nie tracić tak cennego na małych przestrzeniach światła.

Jasna sypialnia

Źródło: www.madebygirl.blogspot.com

Na powyższym zdjęciu widzimy stosunkowo niskie mieszkanie, gdzie ściany również pomalowano na szary kolor. Mimo to całość sprawia przyjemne wrażenie właśnie dzięki białemu sufitowi i białym sięgającym do ziemi zasłonom. Powieszenie ich tuż pod samym sufitem dodatkowo wydłuża optycznie pomieszczenie. W sprytny sposób ulokowano regał na książki i czasopisma – stanął w niewykorzystywanym zwykle miejscu w nogach łóżka.

Mikro sypialnia

Źródło: www.homedit.com

Małe mieszkanko zwykłe oznacza również kłopot z niewielką ilością wolnych ścian, przy których można poustawiać meble. Możemy sami rozwiązać ten problem, jeśli nie boimy się zastosować takiego rozwiązania jak dodatkowe ścianki – wbrew pozorom, choć mocniej dzielą przestrzeń to odpowiednio dobrane ukryją te strefy mieszkania, które zwykle są źródłem optycznego chaosu. Powyżej widzimy rozwiniętą wersję wykorzystania miejsca w nogach łóżka- dobudowano drewnianą ściankę, która zasłania i oddziela łóżko od reszty pokoju tworząc rodzaj mikro sypialni.

Na tle ścianki zaś zyskano dodatkowe miejsce na ustawienie dekoracyjnych mebli a nawet powieszenie obrazka.

Sypialnia przedzielona ścianą z desek

Źródło: www.centsationalgirl.com

Posobne rozwiązanie zastosowano w tym mieszkaniu. Wyraźnie widzimy, że ścianka choć dodatkowo dzieli pomieszczenie, to jednocześnie porządkuje optycznie przestrzeń, jest doskonałym tłem na wyróżnienie mebli, czy jak tu -kryształowego żyrandola. Łatwo można sobie wyobrażać jak odmienne wrażenie robiłoby takie nagromadzenie mebli, gdyby nie zostawano tego podziału. Dodatkowo piękne drewno pełni tu istotną rolę dekoracyjną.

Sprytne sposoby na zagospodarowanie miejsca

Źródło: www.zillow.com

Powiększanie przestrzeni to często zadanie nie tylko estetyczne ale i czysto praktyczne- właściciele niewielkich domów lub mieszkań wciąż poszukują sprytnych sposobów na dobre zagospodarowanie miejsca jakim dysponują. Ciekawym i wygodnym rozwiązaniem są różnego rodzaju zabudowane wnęki i wbudowane szafy. Na zdjęciu powyżej widzimy mini pralnię umieszczoną w zwykle niewykorzystywanym miejscu jakim jest korytarz. Maleńkie pomieszczenie schowano za przesuwanymi drzwiami, co pozwala zachować reprezentacyjny charakter tej części domu.

Wykorzystanie miejsca pod schodami na shcowki

Źródło: www.babble.com

Oto kolejny przykład na mądre wykorzystanie przestrzeni w domu – wiele cennego miejsca zyskano zabudowując zwykle „martwą” przestrzeń pod schodami. Dzięki systemowi specjalnie dopasowanych szuflad i wysuwanych regałów przechowywane rzeczy są łatwo dostępne a zarazem nie pozostają na widoku. Takie rozwiązanie pomaga porządkować nasze mieszkanie nie tylko w praktycznym ale i w estetycznym wymiarze.

Pomieszczenie przedzielone przesuwaną ścianą

Źródło: www.buzzfeed.com

W tym mieszkaniu zrezygnowano z tradycyjnych drzwi między pokojem dziennym a sypialnią. Pomieszczenia dzieli przesuwana ścianka – daje to możliwość dowolnego operowania przestrzenią i dostosowania jej do aktualnych potrzeb. Zasuwając ją zyskujemy dwa niezależne pokoje, które w każdej chwili możemy połączyć w jedną bardziej „oddychająca” przestrzeń.