Pages Menu
RssFacebook
Categories Menu

Posted on 29 listopada, 2014 in Sztukateria elewacyjna |

Inspirująca architektura paryskich kamienic

Inspirująca architektura paryskich kamienic

Witamy z nową dawką inspiracji. Dzisiaj zajmiemy się tematem architektury Paryża, a dokładniej paryskich kamienic. Paryż ma oczywiście wiele przykładów bogato zdobionej architektury pałacowej, my natomiast skupimy się na zabudowie skromniejszej, bliższej mieszkańcom miasta. Będziemy starali się pokazać, że prosta zabudowa może również tworzyć niepowtarzalną atmosferę i oddać rytm codziennego życia w jednej z najbardziej znanych metropolii Europy. Bez zbędnych wstępów zapraszamy do oglądania przykładów wybranych jako ilustracja dzisiejszego tematu.

Przeciętna paryska kamienica

Źródło: www.souvenirsofagirl.blogspot.com

Pierwsze zdjęcie prezentuje przeciętną paryską kamienicę gdzie obok okien mansardowych pojawiają się bonie (poprzeczne podziały elewacji) oraz skromne dekoracje w postaci sztukaterii elewacyjnej. Przykład ten pokazujemy jako zachętę do przeniesienia paryskich wzorców na grunt rodzimej architektury. Występujące tu rozwiązania można z powodzeniem wykorzystać planując remont elewacji, przy okazji którego można dodać kilka detali. Można też wkomponować elementy sztukatorskie na etapie planowania budowy domu jednorodzinnego. Tym nieskomplikowanym i nie wymagającym wielkich nakładów finansowych sposobem możemy uatrakcyjnić wygląd niemal każdej elewacji.

Prosta i harmonijna architektura paryskiej kamienicy

Źródło: http://media-cache-ak0.pinimg.com/originals/46/b4/ba/46b4ba617bac90d73867a5f0fc728f88.jpg

Kolejne zdjęcie to przykład niewymuszonej elegancji, pokazujący jak bez zbędnego przepychu można osiągnąć harmonię. Prosta architektura ozdobiona gzymsami i opaskami wokół okien w naturalnym oświetleniu daje wrażenie równowagi i pokazuje, że nawet przy pomocy prostych środków można osiągnąć ciekawe efekty. Nie zawsze trzeba dużego nakładu pracy i finansów, żeby się wyróżnić.

Elewacja z cegły zdobiona boniami wokół okien

Źródło: www.blog.modewalk.com

I kolejna, nieco odmienna w stylu kamienica, gdzie elewację z cegły zdobi boniowanie wokół okien. Czerwona cegła zestawiona z boniami w kolorystyce zbliżonej do naturalnego koloru piaskowca łagodnie kontrastuje z brukowaną ulicą. To kolejny przykład prostoty, który możemy wykorzystać na rodzimym gruncie. Polecamy boniowanie jako element zdobienia elewacji z cegły.

Bonie, proste gzymsy i opaski na paryskiej kamienicy

Źródło: www.flickr.com

I jeszcze jeden przykład z wykorzystaniem boni, prostych gzymsów i opasek. Kolejna pochwała prostoty, jedynie panorama miasta z wieżą Eiffla z tle jest nie do podrobienia w naszych warunkach…

Elewacja z wykorzystaniem boni i prostych detali

Źródło: www.pinterest.com

I jeszcze jedno zdjęcie z wieżą Eiffla w tle. Na pierwszym planie narożna kamienica z sympatyczną kawiarnią na parterze. Powyżej fragment elewacji z wykorzystaniem boni i prostych detali zestawionych z kutą balustradą balkonu. Z pewnością jest to jedna z wielu wąskich uliczek centrum Paryża, a każda ma swój niepowtarzalny urok. Mieszkańcom możemy jedynie pozazdrościć.

Paryska kamienica o nietypowych proporcjach

Źródło: www.flickr.com

I jeszcze jedna kamieniczka, tym razem o nietypowych proporcjach. Tu również wykorzystano bonie, a na dwóch najwyższych kondygnacjach pilasty. Urozmaicone są również dekoracje wokół okien, ale nigdzie nie jest przecież napisane że wszędzie musi być tak samo… Jest to oczywiście pewne przełamanie konwencji, ale nie można tej kompozycji odmówić uroku.

Paryska kamienica z prostymi detalami i kutą balustradą

Źródło: www.flickr.com

I następne zdjęcie, tym razem w zimowej aurze. Na pierwszym planie kolejna stonowana kamienica z prostym detalem i kutą balustradą. Pod zaśnieżonym, krytym blachą na rąbek dach kryje się jedno z licznych paryskich poddaszy, w którym z pewnością przyjemnie jest się schronić w tak śnieżny wieczór.

Naprzemienne, pasowe ułożenie cegły paryskiej kamienicy

Źródło: www.ohhappyday.com

I ostatnie zdjęcie z dzisiejszej prezentacji pokazujące kamienice w bezpośrednim sąsiedztwie wieży. Nowym elementem w kamienicy po prawej jest naprzemienne, pasowe ułożenie cegły w dwóch różnych kolorach nawiązujące do podziałów tworzonych przez bonie. Jest to kolejny pomysł godny polecenia przy projektowaniu elewacji z cegły. Mamy nadzieję, że zachęciliśmy Państwa do korzystania z pomysłów przedstawionych w dzisiejszym materiale. tymczasem żegnamy się na dziś i zapraszamy do oglądania kolejnych prezentacji.