Pages Menu
RssFacebook
Categories Menu

Posted on 8 maja, 2014 in Sztukateria elewacyjna |

Gustownie i estetycznie, czyli na temat drzwi wejściowych słów kilka…

Gustownie i estetycznie, czyli na temat drzwi wejściowych słów kilka…

Jeden z pierwszych wpisów na naszym blogu dotyczył roli jaką pełni w naszych domach strefa wejściowa. Dzisiaj chcielibyśmy powrócić do tego tematu, skupiając się tym razem nie na formie architektonicznej, ale na sposobach na aranżację wejścia. Jak poprzednio zwracaliśmy uwagę, wejście jest wizytówką naszego domu i ma duży wpływ na to jak odwiedzający goście odbiorą nas w roli gospodarzy.

Zaproponowane dzisiaj rozwiązania skierowane będą przede wszystkim na podniesienie estetyki naszego otoczenia. Chcielibyśmy zachęcić do rozejrzenia się wokół siebie z nastawieniem na to, jakie zmiany możemy wprowadzić, żeby nasz dom stał się przyjemniejszy w odbiorze. Na początek proponujemy spojrzeć na swój dom z perspektywy gościa – przy najbliższej okazji powrotu do domu przyjrzyjmy się krytycznie naszej strefie wejściowej i zanotujmy sobie w pamięci, co mamy do poprawki. Ustalmy sobie hierachię celów i zacznijmy od wyeliminowania rzeczy, które pierwsze rzucą się w oczy. Czasami może się okazać, że zwykła wymiana wycieraczki, czy dodanie kilku wyszukanych dodatków może załatwić sprawę. Mamy nadzieję, że będziemy w stanie Państwa przekonać, że niewielkim nakładem pracy i prostymi środkami, można znacząco poprawić pierwsze wrażenie jakie wywrze nasz dom na odwiedzających gościach. Żeby nie zabrnąć w niepotrzebne szczegóły w tym miejscu zapraszamy do zapoznania się z kilkoma praktycznymi wskazówkami, które mamy nadzieję pomogą odświeżyć Państwa domy na wiosnę.

Prosty i estetyczny wygląd wejścia do domu

Źródło: http://www.bhg.com

Powyżej pierwszy z przykładów na dziś, który można by tak naprawdę opisać w dwóch słowach – prosto i estetycznie. Jeśli strefa wejściowa jest wydzielona architektonicznie z bryły domy, polecamy malowanie, jako jedno z rozwiązań na odświeżenie wyglądu wejścia. Przy tej okazji można rozważyć, wprowadzenie mocniejszego akcentu kolorystycznego w obrębie drzwi, które mogą mieć odrębną kolorystyka niż reszta stolarki. Pamiętajmy jednak, że jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, powinno ono pasować do ogólnego charakteru otoczenia, tak żeby nie wydawało się oderwane od całości. Takie rozwiązanie będzie pasowało przede wszystkim do domów nowoczesnych, ale może się tez sprawdzić w rozwiązaniach klasycznych, jako kontrastowy akcent. Decydując się na wprowadzenie nowego koloru, dobrym zabiegiem jest powtórzenie go w dodatkach, które nadadzą naszej aranżacji bardziej spójny charakter, tak jak pokazano na stylizacji powyżej. Całość pokazuje, że przy zastosowaniu prostych rozwiązań możemy osiągnąć naprawdę dobre efekty. Zwróćmy też uwagę na detale – numer posesji, oświetlenie, czy skrzynkę na listy – to wszystko składa się na końcowy efekt.

Odrębny kolor drzwi wejściowych

Źródło: http://www.bhg.com

I jako drugi, przykład opisany powyżej, czyli klasyczna architektura, gdzie zastosowano zabieg poruszony w pierwszym przykładzie, ale w nowej odsłonie. Wprowadzenie odrębnego koloru na drzwi przykuwa uwagę, ale nie jest krzykliwe dzięki zastosowaniu stonowanej barwy – wprowadzona tu pastelowa zieleń jest stonowana, odróżnia wejście od reszty fasady, ale jednocześnie wpisuje się w otoczenie harmonizując kolorystycznie z otaczającą dom przyrodą. Jak wspomnieliśmy powyżej, stylizacja wejścia powinna nawiązywać do stylu budynku, i tu ta zasada została zachowana, czego przejawem jest miedzy innymi złagodzenie kontrastu.

Wyeksponowanie walorów drzwi wejściowych

Źródło: http://www.bhg.com

Innym sprawdzonym sposobem na wyróżnienie danego elementu jest wyeksponowanie jego naturalnych walorów – w przypadku przykładu powyżej, pozostawienie naturalnej kolorystyki drewna na drzwiach ustawia całą aranżację, w której zderzono naturalnie szlachetne materiały – cegłę, kamień i drewno, eksponując je na tle dekoracyjnych okien doświetlających wnętrze i elementów architektonicznych w postaci gzymsu i kolumn. W tej kompozycji opartej na kontraście materiałów, kolorów i form udało się oddać reprezentacyjny charakter domu przy prawie całkowitym wyeliminowaniu dodatków.

Aranżacja strefy wejścowej wydzielonej architektonicznie z budynku

Źródło: http://www.bhg.com

I przykład na aranżację strefy wejściowej wydzielonej architektonicznie z budynku, jak pisaliśmy powyżej, w takiej sytuacji możemy pozwolić sobie na wprowadzenie innej kolorystyki niż na pozostałej części elewacji. W tym przypadku zdecydowano się na biel, która podkreśla formę architektoniczną poszczególnych elementów i nadaje tej strefie spójny wygląd.

Wyróżnione kolorem drzwi i stolarka

Źródło: http://www.bhg.com

I ostatni przykład na dziś, który pokazuje jak kolorem można zaakcentować wybrane formy. Tu wyróżniono drzwi i stolarkę, które podkreślono mocnym kolorem. Aranżacji dopełniają donice z zielenią i dodatki sezonowe w postaci wieńca na drzwiach i latarenek.

To już wszystkie przykłady na dziś. Zachęcamy do odwiedzania naszego bloga oraz życzymy udanych metamorfoz na wiosnę.