Pages Menu
RssFacebook
Categories Menu

Posted on 20 lutego, 2014 in Aranżacja wnętrz |

Graficznie i kolorowo – trendy w aranżacji wnętrz

Graficznie i kolorowo – trendy w aranżacji wnętrz

Dzisiaj zapowiadany wcześniej ciąg dalszy o szarościach. Mimo, że  neutralne  szarości stanowią pewien trend uniwersalny, stale obecny we wzornictwie, podlegają też okresowo wpływom. Temat jest na tyle bogaty, że doczekał się dzisiaj osobnego wpisu. Pominiemy dzisiaj jasne, neutralne odcienie,  które przeanalizowaliśmy wcześniej, skupimy się natomiast na bardziej wyrazistych tonach i wariacjach w ich zastosowaniu. Dla porządku, tak jak poprzednio, wykorzystamy fotografię, która posłuży nam jako pewne odniesienie kolorystyczne i pozwoli zdefiniować tony, wokół których oscylować będzie dzisiejszy temat.

Przechodząc d o meritum – pierwszym podtypem naszego trendu jest odmiana graficzna, która oscylować będzie wokół czerni bieli i tonów ciemnoszarych.

Źródło: http://torontodesigners.com

Źródło: http://torontodesigners.com

Przykład pierwszy to wykorzystanie modnej od jakiegoś czasu farby tablicowej. Pomysł, który jest co prawda od jakiegoś czasu w obiegu, ale mimo wszystko ma swoje uzasadnienie w takich pomieszczeniach jak jadalnia czy kuchnia. Na takiej ścianie możemy zrobić listę zakupów, zapisać telefon,  przepis, albo zapisać menu z informacją dla gości proszonych na kolację. Taka ściana to też pole dla twórczych działań naszych dzieci. Ale wracając do kolorystyki – ciemne tony, akcenty metaliczne i typogaficzne to dominanta tego pomieszczenia. Przejdźmy jednak do kolejnych przykładów.

 

Źródło: http://emmas.blogg.se/2011/september/

Źródło: http://emmas.blogg.se/2011/september/

Trend graficzny jest silnie zakorzeniony w designie skandynawskim. Powyżej przykład na minimalistyczne wnętrze skandynawskie oparte na silnych kontrastach. Czerń-biel-szarość to skandynawska prostota w swej oszczędnej formie.

 

Źródło: http://www.decorpad.com

Źródło: http://www.decorpad.com

I kolejny przykład wnętrza o dużej dramaturgii opartej na silnych kontrastach. Od czarnych ścian i sufitu odcinają się dekoracyjne listwy i plafon. Czarna jest też podloga malowana z połyskiem. Szyku dodaje kryształowy żyrandol i fotele z modnym w tym roku turkusowym obiciem.

 

Źródło: http://www.dspacestudio.com/

Źródło: http://www.dspacestudio.com/

I następne wnętrze oparte na kontrastach. Ciemne sciany salonu zderzają się z rzeźbiarską dekoracją sufitu. Padające na profile światło  wydobywa rysunek na ścianach hallu i suficie salonu. Salon bardziej nowczesny w formie z głownym akcentem w postaci geometrycznych sztukaterii na sufice i portalu kominkowego. Klatka schodowa bardziej tradycyjna. Cała w bieli, która podkreśla bryłę. Środek ciężkości położony na formę i rytm podziałów.

 

Źródło: http://www.decorpad.com

Źródło: http://www.decorpad.com

I odmiana geometryczna tego trendu. Tutaj osią kompozycji są podziały wyznaczone przez listwy na ścianach. Efekt potęguje symetryczne rozmieszczenie luster powtarzające wydzielony kształt . Geometria powtarza się też w obiciach foteli. Wnętrze surowe w charakterze pozbawione dodatków.

 

Źródło: http://www.decorpad.com

Źródło: http://www.decorpad.com

Tutaj kolorystyka podobna jak poprzednio. Ten przykład jest silnie osadzony w trendach na ten sezon, szczególną uwagę zwraca stołek na pierwszym planie  i obicie kanapy. Podsumowując – pierwsza odmiana trendu opartego na gamie szarości oparta jest na silnych kontrastach, często nawet czerni i bieli, zazwyczaj z przewagą czerni. Jako akcenty pojawiają się połyskujące powierzchnie, szlachetne tkaniny i metaliczne dodatki.

 

Przejdźmy teraz do drugiej wariacji na temat szarości. Jest nią zestawienie oparte na średnio ciemnymi  i ciemnym  monochromatycznym tle podbitym akcentami kolorystycznymi. Tak jak powyżej, przejdźmy do przykładu graficznego.

Źródło: http://modesthomeplan.com

Źródło: http://modesthomeplan.com

Powyższe zdjęcie jest wręcz modelowym przykładem, w którym silne akcenty kolorystyczne w postaci ławy  i obrazu odcinają się od jednorodnego tła. Kolorowe są też lampy i poduszki, za to grzejnik został zamalowany tak, żeby wtapiał się w otoczenie.

 

 

Źródło: http://www.adwhole.com

Źródło: http://www.adwhole.com

Następny przykład to londyńskie wnętrze w stylu pop art.  Współczesny miszmasz kolorów, wzorów i dodatków.

 

Źródło: http://interiordesignfiles.com

Źródło: http://interiordesignfiles.com

I ponownie apartament z Londynu. Wnętrze bardziej oszczędne. Osią kompozycji grafitowe ściany silnie skontrastowane z ustawioną centralnie żółtą kanapą. Zwraca też uwagę konsekwencja w doborze dodatków. Żółty kolor pojawia się w abażurach, ramkach, wazonach, a nawet kwiatach. Decydując się na takie rozwiązanie, pamiętajmy, że jeśli operujemy kolorem o dużym natężeniu, wystarczy jeden główny kontrapunkt, więcej  może bardziej zaszkodzić niż pomóc…

 

Źródło: http://ateliermliving.blogspot.com

Źródło: http://ateliermliving.blogspot.com

I ostatni przykład na dziś, oparty na tym samym zestawieniu barw. Tutaj akcent w postaci żółtych poduszek. Plusem takiego rozwiązania jest fakt, że kiedy ten trend przeminie, pojawi się nowy, lub kolor nam się zwyczajnie znudzi, możemy bez wysiłku dokonać zmiany. Tyle w temacie na dziś. Zapraszamy serdecznie do czytania kolejnych wpisów.