Pages Menu
RssFacebook
Categories Menu

Posted on 6 stycznia, 2014 in Sztukateria elewacyjna |

Ganek, sień, czy może zadaszenie?

Ganek, sień, czy może zadaszenie?

Dzisiaj chciałabym się bliżej przyjrzeć  roli jaką spełnia wejście do domu. Gdy weźmiemy do ręki pierwszy z brzegu katalog z projektami domów, można zauważyć, że projektanci często rezygnują z rozwiązań, które akcentują rolę wejścia. Tymczasem, w moim przekonaniu, tak naprawdę to właśnie wejście jest wizytówką naszego domostwa. To ono decyduje o pierwszym wrażeniu, zachęca nas do wejścia lub wręcz przeciwnie, ale rzadko pozostawia obojętnym. Może nie jest to świadomy temat przemyśleń naszych gości, ale z pewnością wpływa na atmosferę i samopoczucie osób, które przekraczają próg naszego domu po raz pierwszy.

Tyle słowem wstępu, przejdźmy zatem do konkretów. Jest kilka sposobów, aby uczynić nasz dom bardziej atrakcyjnym. Oczywiście warto pomyśleć o tym już na etapie projektu, ale nie zawsze przecież mieszkamy w budowanym przez siebie domu. Na szczęście, jest kilka sposobów, żeby rozwiązać tą kwestię również  na etapie remontu. W zależności od zasobności naszego portfela możemy dobudować sień, co jest bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem. Zyskamy dzięki temu przestrzeń, gdzie goście mogą swobodnie zdjąć okrycia wierzchnie, dodatkowym atutem będzie też więcej miejsca do przechowywania. Przy dobrym rozplanowaniu,  możemy na przykład zyskać miejsce dla zimowych kurtek i butów, które zamiast powędrować na strych znajdą się w nowej szafie. Kolejną zaletą sieni, jest fakt, że dzięki takiemu rozwiązaniu część mieszkalna domu będzie się mniej wychładzać. Sień, lub jak kto woli, przedsionek, zatrzyma znaczną część zimnego powietrza wpadającego z zewnątrz wraz z otwarciem drzwi. Minusem takiego rozwiązania są jednak spore koszty.  

Źródło: http://4.bp.blogspot.com/-Y1mJ3RU29Ow/Um9zc6YBd6I/AAAAAAAA1mA/Nr5-uV6J6Cg/s1600/2++interiors+-+dustjacket.jpg

Źródło: http://4.bp.blogspot.com/-Y1mJ3RU29Ow/Um9zc6YBd6I/AAAAAAAA1mA/Nr5-uV6J6Cg/s1600/2++interiors+-+dustjacket.jpg

Ganek w klasycznej odsłonie

Teraz proponuję żebyśmy przeszli do przykładów omawianych rozwiązań. Zacznijmy więc od sieni. Poniżej przykład sieni, jako reprezentacyjnego wejścia do domu dodanego przez obecnego właściciela w czasie ostatniego remontu.

Poprzednio płaska fasada zyskała na atrakcyjności. Wychodzące poza obrys budynku wejście, uatrakcyjnia bryłę budynku i  zachęca do przejścia przez próg. Kolejną zaletą jest wrażenie lekkości, uzyskane dzięki licznym przeszkleniom. Z perspektywy wnętrza ma się wrażenie, że zapraszamy ogród do środka. Atutem jest również  doskonałe doświetlenie wnętrza. Minusem takiego rozwiązania jest brak możliwości zabudowy przestrzeni, ale w wypadku tego budynku, który mieści cztery niezależne mieszkania, takie rozwiązanie się broni i ma głównie charakter reprezentacyjny. Poza rezygnacją z przestrzeni do przechowywania zachowuje jednak pozostałe, wymienione powyżej walory użytkowe.

Kolejnym pomysłem na aranżację wejścia może być dostawienie dekoracyjnego ganku. Takie rozwiązanie, pozwoli  rozsądnym nakładem środków uatrakcyjnić wygląd naszego domu. Obok walorów dekoracyjnych zyskamy też na funkcjonalności. Dzięki powstałemu zadaszeniu nie będziemy mokli na deszczu w oczekiwaniu na otwarcie drzwi. Uchronimy też okolice drzwi wejściowych przed śniegiem i  błotem, dzięki czemu mniej zanieczyszczeń będzie się dostawać do środka. Jeśli wystarczy miejsca na postawienie fotela czy ławki, zyskamy miejsce, gdzie latem będzie można przysiąść z dobrą książką czy poranną kawą.

Poniżej przykład klasycznej elegancji uzyskany poprzez zastosowanie gzymsów i kolumn, które oprócz walorów estetycznych są też elementem konstrukcyjnym. Jest to dobry przykład połączenia funkcjonalności i klasycznego piękna. Jest to kolejny przykład wejścia reprezentacyjnego, gdzie całości efektu dopełniają przeszklone drzwi, które jednocześnie dekorują i doświetlają wnętrze.

Poniżej, ten sam pomysł, w  dwóch nieco innych odsłonach. Pierwsza propozycja to połączenie dwóch rzędów smukłych kolumn  i geometrycznego fryzu. Całość w połączeniu z kolebkowym sklepieniem nabiera lekkości i wdzięku.

Źródło: http://www.teakwoodbuilders.com/portfolio-item/going-out-in-style

Źródło: http://www.teakwoodbuilders.com/portfolio-item/going-out-in-style

Druga propozycja to zestawienie bardziej masywnych kolumn z cięższym gzymsem. Tu zabawa polega na skontrastowaniu masy z teksturą. Mocnych elementów z drobnymi i grze światłocieniem:

Źródło: http://3.bp.blogspot.com/-7WraiJZJ_Kg/Ur1NxwfWYZI/AAAAAAAA3d4/TZUbRyn0cmg/s1600/Aerin-Lauder-house-entrance.png

Źródło: http://3.bp.blogspot.com/-7WraiJZJ_Kg/Ur1NxwfWYZI/AAAAAAAA3d4/TZUbRyn0cmg/s1600/Aerin-Lauder-house-entrance.png

Kolejnej stylizacji dopełnia fotel i donice z kwiatami.

Źródło: http://www.teakwoodbuilders.com/what-we-do/exteriors-entries

Źródło: http://www.teakwoodbuilders.com/what-we-do/exteriors-entries

Urokliwy ganek – inspiracje

Po prezentacji ganku, który uważam za najbardziej niedoceniany ze wszystkich pomysłów na prezentowany dzisiaj temat, pora na coś dla tych z nas z nieco skromniejszym budżetem. Kolejnym  pomysłem może być  wystawienie chociaż samego daszku podpartego o ścianę, który zapewni minimum schronienia przed złą pogodą i symbolicznie zaznaczy reprezentacyjny charakter  wejścia.

Poniżej przykład na to, jak mając skromny budżet można zadbać o estetykę. W tym wypadku efekt współtworzy dekoracyjna opaska wokół drzwi i dekoracje sezonowe w postaci donic i wiszącej kompozycji kwiatowej.

Źródło: http://www.teakwoodbuilders.com/what-we-do/exteriors-entries

Źródło: http://www.teakwoodbuilders.com/what-we-do/exteriors-entries

I ostatnia propozycja. Miejsce do siedzenia we dwoje.

ganek inspiracje

Źródło: http://www.myelevations.com/wp-content/gallery/exterior-accents/accent_1.jpg

Zachęcam do przemyśleń i szukania własnych inspiracji!