Pages Menu
RssFacebook
Categories Menu

Posted on 20 marca, 2014 in Sztukateria elewacyjna | 2 comments

Elewacje z cegły – Jak zmienić fabryczny kurz na brytyjski szyk?

Elewacje z cegły – Jak zmienić fabryczny kurz na brytyjski szyk?

Dzisiaj kolejna garść inspiracji ze świata. Tematem będą elewacje z cegły zdobione detalem architektonicznym. W Polsce takie rozwiązanie jest rzadko spotykane, gdzie indziej z kolei z  funkcjonuje na równi z fasadami z wyprawą tynkarską. Cegła od dawna jest ceniona jako sprawdzony naturalny materiał budowlany, docenia się również jej naturalną kolorystykę i fakturę, rzadko natomiast występuje w wersji ze zdobieniami. Przyjrzyjmy się jak to wygląda u innych.

Źródło: www.decorpad.com

Źródło: www.decorpad.com

Powyżej pierwszy przykład. Zbliżenie na wejście. Ciemnoszare drzwi cofnięte lekko w głąb. Po bokach wysokie okna szprosowe. Okna wraz z obramieniami oraz obramienie drzwi w kolorze jasnoszarym. Kompozycja bardzo prosta, bardzo oszczędna, ale te kilka detali ubogaca i dodaje urody fasadzie z cegły. Całości dopełniają donice z zielenią  i kuta balustrada.

Źródło: www.decorpad.com

Źródło: www.decorpad.com

Powyżej  łączenie wapienia na parterze z cegłą na pierwszym piętrze. Wejście zwieńczone przyczółkiem w formie łuku podpartego dwoma półkolumnami. Powyżej gzymsu na łączeniu kondygnacji, elewacja ceglana. Na narożnikach wstawki z kamienia. Dekoracje w postaci obramienia okien, okna na poddaszu zwieńczone przyczółkami – centralne w formie łuku, okna po bokach z przyczółkiem trójkątnym. Dach mansardowy. Całości dopełnia ogrodzenie w okładzinie wapiennej z kutymi elementami. Elewacja łączona o lekkim naturalnym wykończeniu. W kadrze widoczne również fragmenty sąsiednich budynków, również ceglanych. Świadczy to o tym, że taki trend dotyczy większego fragmentu zabudowy . W wielu miastach europejskich na przykład w Londynie, wygląd budynków w poszczególnych kwaterach miasta jest bardzo szczegółowo określony, tak aby zabudowa miejska stanowiła spójną całość. Nowa zabudowa musi być dopasowana do istniejącej. W tych miastach gdzie prawo w tym zakresie funkcjonuje, daje to bardzo pozytywne efekty. Jest korzystne nie tylko pod względem estetycznym, ale wpływa też na wartość nieruchomości.

Źródło: www.skyscrapercity.com

Źródło: www.skyscrapercity.com

I w tym miejscu przykład ze wspomnianego Londynu, ilustrujący opisany powyżej trend. Jak widać cały rząd kamienic utrzymany jest w jednej stylistyce. Wiele detali w sąsiadujących budynkach jest bardzo zbliżonych. Bonie, zworniki, zadaszenie drzwi w kilku sąsiadujących budynkach są prawie takie same. Niemal identyczne są także okna. Na tym przykładzie widać, że łączenie cegły z detalem architektonicznym jest tu stosowane od dawna i stanowi jeden z elementów lokalnej tradycji.

Źródło: www.skyscrapercity.com

Źródło: www.skyscrapercity.com

Tym razem zbliżenie na inną londyńską kamienicę. Ogólny charakter zbliżony do poprzedniego zdjęcia, naturalna kolorystyka cegły jest skontrastowana  z jasnymi kamiennymi zdobieniami. Na pierwszy plan wysuwa się łuk wraz z rzeźbionymi kolumnami oraz półokrągłe wykusze. W każdym wykuszu po trzy czterodzielne okna. Bogata elewacja, skrywa zapewne równie reprezentacyjne wnętrza. Aż szkoda, że nie można zajrzeć przez to otwarte okno…

Źródło: www.skyscrapercity.com

Źródło: www.skyscrapercity.com

To ujęcie pokazuje, że mimo zastosowania podobnych materiałów, sąsiednie kamienice są zróżnicowane i prezentują bogactwo formy. Środkowa kamienica, jest wyraźnie bogatsza od reszty, mimo to harmonijnie wpisuje się w otoczenie.

Źródło: www.skyscrapercity.com

Źródło: www.skyscrapercity.com

I kolejny przykład na to, że cegła może mieć zastosowanie również w monumentalnej architekturze. Tu zbliżenie na kamienicę z poprzedniego zdjęcia. Pokazany kadr  obejmuje fragment od poziomu pierwszego piętra. Poza monumentalnymi żłobkowanymi kolumnami z bogato rzeźbionymi kapitelami , mamy również gzymsy, balustrady i przyczółki, które nadają całości wyrafinowany charakter. Ta kamienica jest dowodem na to, że w Wielkiej Brytanii  zestawienie cegły z detalem, jest stosowane również w budynkach reprezentacyjnych i jest silnie osadzona w tamtejszej tradycji.

Źródło: www.bbaworld.com

Źródło: www.bbaworld.com

I ostatnie ujęcie dzisiejszego tematu, również z Wielkiej Brytanii. Tym razem dom miejski, gdzie cegła zestawiona została z kamieniem o jasnej ciepłej barwie. Elewacja wykorzystując naturalne kolory materiałów jest rozwiązaniem ponadczasowym, i takim które obroni się zarówno w  przypadku wiekowego budynku, jak i współczesnego domu o nowoczesnej bryle. Kompozycji kolorystycznej dopełnia tu szarość. W całość wpisuje się również zieleń i kwiaty w otoczeniu domu.

Czasami warto przełamywać utarte schematy i poszukać inspiracji u sąsiadów bliższych i dalszych. W końcu dzisiaj, w dobie Internetu, mamy dostęp do wszelkich możliwych źródeł. Czemu więc z nich nie korzystać. Niebawem obiecujemy wrócić z nową dawką inspiracji zachęcających do ulepszania naszego otoczenia. Życzymy wytrwałości w ciągłym dążeniu do doskonałości!

2 komentarze

  1. Ostanio dużo czytam blogów, stron a także bywam na forum dyskusyjnym gazety.pl.
    Ta strona mnie bardzo zaciekawiła, dodałam sobie ją do ulubionych. Pozdrawiam Anita 🙂

  2. Fajna strona, pozdrawiam czytających.