Pages Menu
RssFacebook
Categories Menu

Posted on 18 kwietnia, 2014 in Sztukateria elewacyjna |

Elewacja – jaki kolor wybrać?

Elewacja – jaki kolor wybrać?

Tematem  na dziś będą rozważania nad doborem kolorystyki elewacji.  Jak już wcześniej sygnalizowaliśmy przy okazji  analizowania roli wejścia do domu, wygląd zewnętrzny stanowi wizytówkę naszego domostwa, dlatego warto poświęcić chwilę i dobrze się zastanowić nad doborem kolorystyki, która ma duże znaczenie w odbiorze całości. Pierwszym czynnikiem, który powinniśmy wziąć pod uwagę jest charakter naszego domu i jego otoczenie. Zastanówmy się zatem jaki jest nasz dom? Punktem wyjścia będzie tutaj projekt – dla domów tradycyjnych polecamy sprawdzone rozwiązania w postaci kolorów neutralnych, najczęściej spotykana paleta jasnych, neutralnych kolorów jest rozwiązaniem ponadczasowym, stale obecnym w trendach jako synonim klasycznej elegancji. Taki wybór sprawdzi się świetnie zarówno w domu podmiejskim w typie dworku, jak też w willi miejskiej o klasycznej architekturze. Dobrą propozycją będzie też zastosowanie ciemniejszej gamy z tej samej palety – cimniejsze tony beżów, brązów, czy szarości będą odpowiednie dla tych z nas którzy będą chcieli pójść w stronę bardziej współczesnej aranzacji. Ci zaś, którzy postawią na nowoczesność mogą pozwolić sobie na odważniejsze rozwiązania.

Nie bez znaczenia jest tu tez wspomniane wcześniej otoczenie naszego domu, pamiętajmy, że nasz przysłowiowy ogródek jest zawsze częścią większej całości i powinien harmonijnie współgrać z sąsiadującą zabudową lub krajobrazem. Przy scisłej zabudowie miejskiej, gdzie wzrokiem odejmujemy kilka budynków postawmy na zestawienie, które w harmonijny sposób nawiąże do sąsiada. Jeśli mamy dom w zabudowie rozproszonej to nawiązanie może być bardziej umowne, wystarczy że zachowamy ogólny charakter dzielnicy. O ile nawiążemy do ogólnej stylistyki otoczenia, możemy pozwolić sobie  na wprowadzenie własnej kompozycji barw. Największą dowolność będziemy mieli w przypadku posiadania domu  za miastem. Tu nie musimy sugerować się sąsiedztwem. W takim przypadku jako jeden z przykładów polecamy nawiązanie do natury, ale zanim wdamy się w szczegóły zapraszamy do obejrzenia przykładów na dziś, które mam nadzieję zobrazują dzisiejszy temat.

Dom o klasycznej architekturze

Źródło: http://www.homebunch.com/empty-nesters-dream-home/

Na początek przykład ilustrujący pierwsze z proponowanych rozwiązań. Dom o klasycznej architekturze. Elewacja w jasnych neutralnych kolorach. Jasne tony beżowej cegły uzupełniono okiennicami w podobnym, delikatnie ciemniejszym odcieniu. Brązowy dach stanowi dopełnienie tej samej gamy. Na neutralnym tle wyeksponowano białą ścianę z dekoracyjnymi obramieniami okien oraz kolumny podpierające ganek. Całość utrzymana w klasycznym ponadczasowym stylu.

Wyeksponowany detal dekoracyjny elewacji

Źródło: http://artissima.files.wordpress.com/2012/02/

Drugi podobny przykład. To zbliżenie pokazuje podobny zabieg stylistyczny. Jasny neutralny odcień stanowi tło dla wyeksponowania dekoracyjnych detali. Detal często występuje w bieli, która nie zakłóca odbioru i stanowi idealne tło, na którym światło poprzez modelunek podkreśla rysunek detalu i wydobywa jego bryłę.

Klasyczna architektura w kolorystyce opartej na kontraście

Źródło: http://www.claffisica.org/

I przykład z gatunku klasyki z domieszką współczesności. Klasyczna architektura ujęta w kolorystyce opartej na kontraście. Punktem wyjścia dla tego zestawienia jest neutralna paleta, ale podbicie kontrastu nadaje elewacji bardziej graficzny, współczesny charakter.

Neutralne kolory domu zastosowane w ciemniejszej tonacji

Źródło: http://www.claffisica.org/

I nieco złagodzona odsłona poprzedniej propozycji. Neutralne kolory zastosowane w ciemniejszej tonacji. Tu kolor fasady w walorze zbliżonym do dachu. Taki zabieg podbija białe wykończenia, które akcentują podziały i rytmy elementów. Czerwień na okiennicach, poprzez zastosowanie podobnego natężenia barw nie odcina się od tła, ale wprowadza delikatną grę koloru.

Akwarelowe kolory kamienicy

Źródło: http://www.worldcrunch.com

I tu przykład dla miłośników mocniejszych kolorów. Na zdjęciu fragment ukazujący kamienice w Danii. Dlaczego akurat taki przykład? Z prostego względu – otóż Dania, obok Holandii ma bogatą tradycję umiejętnego operowania żywym kolorem. W Danii można niekiedy napotkać fasady, których kolory mają jakby akwarelowy, rozmyty charakter. Dla osób, które chcą iść w tą stronę mogą poszukać farb złożonych z samych pigmentów i spoiwa (bez białej bazy), które dadzą podobny efekt. To może być dobre rozwiązanie dla szczęśliwych posiadaczy domów nowoczesnych, ale również takich o charakterze rustykalnym czy sielskim.

Dom za miastem, który harmonizuje z krajobrazem

Źródło: http://www.countryliving.com

I ostatni już przykład na dziś – zapowiedziany we wstępie przykład domu za miastem, który harmonizuje z otaczającym krajobrazem. Pastelowy odcień zieleni skontrastowany z  bielą i brązem stodoły w tle w stonowany sposób wpisuje się w otoczenie.

Żegnamy się na dziś i życzymy udanych wyborów kolorystycznych. Podzielcie się z nami swoimi wyborami 😉