Pages Menu
RssFacebook
Categories Menu

Posted on 21 listopada, 2014 in Aranżacja wnętrz |

Domowa biblioteka – estetyczne i funkcjonalne aranżacje

Domowa biblioteka – estetyczne i funkcjonalne aranżacje

Witamy z nową dawką inspiracji wnętrzarskich i zapraszamy zapoznania się z dzisiejszym tematem, który dotyczyć będzie domowej biblioteki. W poniższym materiale będziemy się starali Państwa przekonać, że przestrzenie tego typu dają szerokie możliwości aranżacyjne zarówno pod względem estetycznym jak też pod względem pełnionej funkcji. W kwestii estetyki będziemy chcieli zaprezentować różne rozwiązania stylistyczne, zarówno w charakterze klasycznym, jak również nowoczesnym. Jeśli zaś chodzi o funkcjonalność, będziemy chcieli pokazać, jak wprowadzić do przestrzeni bibliotecznej funkcję wypoczynkową oraz jak połączyć ją z funkcją domowego biura. Nie przedłużając, zapraszamy do oglądania przygotowanego materiału zdjęciowego.

Biblioteka na całą ścianę

Źródło: www.bloglovin.com

Pierwsze zdjęcie prezentuje klasyczną w charakterze, obejmującą całą ścianę bibliotekę. Znakomitą większość tej zabudowy zajmuje przestrzeń przeznaczona na książki, znalazło się jednak również miejsce na kominek oraz szafkę z drzwiczkami. Oba te elementy mają tu swoją funkcję – szafka pozwoli ukryć elementy, które pasują tematycznie do tego pomieszczenia, ale nie są na tyle dekoracyjne, żeby eksponować je na otwartych półkach – na przykład czasopisma, czy rachunki do zapłacenia; kominek zaś spełni funkcję dekoracyjną i stworzy przyjemną atmosferę sprzyjającą relaksowi w zaaranżowanej tu przestrzeni wypoczynkowej.

Biblioteka na antresoli

Źródło: www.flickr.com

Drugi przykład, ma charakter nieco bardziej romantyczny. Doskonale wykorzystano tu naturalne walory architektoniczne w postaci niestandardowej wysokości pomieszczenia, która pozwoliła na wygospodarowanie antresoli. Zwróćmy uwagę w jak pomysłowy sposób wykorzystano każdy z możliwych zakamarków – książki znalazły się również w zdobionej balustradzie, do której dostęp gwarantuje drabina w stylu retro. Pod antresolą zaś wygospodarowano strefę relaksu oddzieloną od reszty pomieszczenia kotarą. Do prac wymagających większego skupienia można zaś usiąść przy stole.

Biblioteka w klasycznym i eleganckim stylu

Źródło: www.domino.com

Powyżej kolejna stylizacja utrzymana w klasycznym, eleganckim stylu. Biało czarna kolorystyka dopełniona metalicznymi dodatkami w postaci ramy lustra i oświetlenia nad półkami wystarczyła do stworzenia lekkiej, niewymuszonej kompozycji łączącej funkcję przechowywania z miejscem do relaksu. Zwróćmy uwagę jak zabudowa półek płynnie łączy się z płaszczyzną sufitu, dzięki czemu całość ma lekki i spójny charakter. Dodatkowym walorem dekoracyjnym, jest również marmurowy portal kominkowy, który dodaje smaku tej aranżacji.

Zabudowa biblioteczna wokół kominka

Źródło: www.adornedabode.blogspot.com

Kolejne zdjęcie to przykład, w którym zabudowę biblioteczną zaaranżowano wokół kominka wykorzystując obok półek profile dekoracyjne i gzymsy. Dodanie tych elementów pozwoliło przy pomocy prostych środków stworzyć tradycyjne wnętrze, w którym zaakcentowano strefy pracy i wypoczynku. Zwróćmy uwagę na ustawienie mebli – można by powiedzieć, że nie ma tu nic odkrywczego, czasami jednak proste rozwiązania bywają najlepsze. Biurko zazwyczaj ustawia się pod oknem, tutaj natomiast zdecydowano się na ustawienie wolnostojące gdzie biurko zwrócone jest w stronę kominka. Takie ustawienie ma kilka zalet – po pierwsze mamy bibliotekę w zasięgu ręki, po drugie możemy cieszyć się ciepłem kominka i po trzecie mając gościa możemy prowadzić z nim rozmowę związaną z pracą, jednocześnie ciesząc się urokiem płonącego w kominku ognia.

Biblioteka na tle ciemnej ściany

Źródło: www.ladolcevitablog.com

Powyżej przykład udanej mieszanki stylistycznej, gdzie klasyczną w formie zabudowę przełamano nowoczesnym akcentem w postaci ciemnego koloru, którym pomalowano bibliotekę nadając jej kameralny charakter. W takim pomieszczeniu w udany sposób udało się połączyć takie elementy jak klasyczny żyrandol, nowoczesny obraz i orientalne akcenty.

Klasyczna i nowoczesna aranżacja domowej biblioteki

Źródło: www.thedecorista.com

Powyżej najodważniejsza z dzisiejszych stylizacji, jednocześnie klasyczna i nowoczesna. Klasyczne dekoracje portalu kominkowego w połączeniu z masywnym żyrandolem na pierwszym planie i złotem w postaci rzeźbionej ramy i książek na półkach dają wrażenie przepychu. Tutaj w kwestii funkcji postawiono zdecydowanie na relaks i to w nie byle jakim stylu.

Nowoczesna stylistyka domowej biblioteki

Źródło: www.parisapartment.wordpress.com

I kolejna stylizacja, bardziej nowoczesna w formie. Tu geometryczną zabudowę na wysoki połysk wieńczy dekoracyjna listwa sztukatorska. Ponownie pojawia się biurko wolnostojące. Tradycyjne krzesło biurowe zastąpił tym razem fotel. Jest to również rozwiązanie, które można wziąć pod uwagę, szczególnie jeśli nie dysponujemy wystarczającą przestrzenią żeby dodatkowo wydzielić strefę wypoczynkową. Tym sposobem możemy się relaksować przy biurku, lub jeśli chcemy na przykład poczytać możemy do fotela dostawić podnóżek i w wygodnej pozycji oddać się lekturze.

Biblioteka w postaci półek zwieńczonych dekoracją sztukatorską

Źródło: www.remodelista.com

I ostatni już przykład na dziś prezentujący kolejny sposób na wykonanie zabudowy – na szarej ścianie zamontowano półki zwieńczone białą dekoracją sztukatorską, krawędzie półek i drabinę również podkreślono bielą dzięki czemu delikatnie odcinają się od tła. ciekawym rozwiązaniem jest też drabina montowana na relingu, która gwarantuje dostęp do wyższych partii zabudowy. Na pierwszym planie dwie wolnostojące kanapy ustawione naprzeciw siebie – takie rozwiązanie pozwoli zarówno na relaks we dwoje z książką lub prowadzenie rozmowy przy kawie.

Mamy nadzieję, że zebrane przez nas materiały będą przydatne jako poszukiwanie inspiracji przy urządzanych przez Państwa wnętrzach. W tym miejscu żegnamy się z Państwem i zapraszamy do ponownych odwiedzin.