Pages Menu
RssFacebook
Categories Menu

Posted on 30 marca, 2015 in Porady |

Dom z duszą

Dom z duszą

Wielu z nas marzy się dom z duszą, o unikatowym klimacie i własnej historii. Takich zalet nie posiada nawet najlepiej zaprojektowany i dostosowany do naszych potrzeb dom nowoczesny. Ten, kto przedkłada piękno i klimat domu nad nowoczesność i ergonomię będzie raczej szukał okazji do kupna nieruchomości niż zdecyduje się na jej budowę.

Dom z duszą

Źródło: www.freshlygrated.tumblr.com

 

Czy jednak decydując się na kupno starego domu musimy pogodzić się z pewnymi niedogodnościami?

Budując dom kierujemy się zwykle przede wszystkim względami ekonomicznymi, staramy się zastosować takie rozwiązania, które zapewnią nam jak największe oszczędności w późniejszym użytkowaniu domu. Walory estetyczne często schodzą na drugi plan i stają się wartością podrzędną.

Kupując stary dom z charakterem musimy się liczyć z tym, że być może będziemy zmuszeni do pewnych kompromisów i nie wszystkie nowoczesne rozwiązania czyniące dom oszczędnym będą możliwe do zastosowania.

Dom ceglany z profilami elewacyjymi

Źródło: www.sensationalcolor.com

Przyjrzyjmy się zatem istotnej kwestii ocieplenia budynku. Często zdarza się, że kupując stary dom nie bierzemy w ogóle pod uwagę możliwości wykonania ocieplenia . Wynika to z obawy przed zgubieniem unikatowych dekoracji fasady -gzymsów, czy obramień okiennych.

Dom przed remeontem i po

Źródło: www.prginc.org

Jeśli budynek jest wpisany do rejestru zabytków to po ewentualnym ociepleniu (jeśli konserwator wyrazi na nie zgodę) rzeczywiście nie pozostaje nam nic innego jak żmudny i kosztowny proces odtwarzania elewacji zewnętrznej tradycyjnymi metodami , przy użyciu specjalnych mieszanek tynkarskich odpornych na warunki atmosferyczne.

Na szczęście nie są to sytuacje zbyt częste i wiele pięknych starych willi i dworków możemy remontować na własną rękę.

Odświeżony stary dom

Źródło: www.trzebinia.pl

Jeśli dom jest stary i wymaga ocieplenia a jedyne co powstrzymuje nas przed taką decyzją to obawa, że piękne dekoracje na zawsze znikną pod warstwą styropianu lub wełny mineralnej , być może dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie gotowych profili elewacyjnych.

 

Lekkie i bardzo łatwe w montażu wykonane są ze specjalnie utwardzanego styropianu i pokryte

zaprawą klejową odporną na zewnętrzne czynniki atmosferyczne. Te najlepsze i najtrwalsze są wzmacniane specjalną siatką z włókna szklanego. Można je przyklejać na najróżniejsze powierzchnie, także na nowoczesne tynki cienkowarstwowe. Dostępne są najróżniejsze wzory – od bogato zdobionych ornamentów po dyskretne i delikatne. Mając tak duży wybór listew prostych jak i w formie łuku, gzymsów, podparapetników zworników a nawet boni z pewnością znajdziemy takie, które swym charakterem nawiążą do oryginalnych dekoracji fasady remontowanego domu i pozwolą nie zgubić jego duszy.

Dom po odświeżeniu elewacji i przebudowie wejścia

Źródło: www.glazerconstruction.com

 

Stary drewniany dom przed i po remoncie

Źródło: www.capitalplusonline.com