Pages Menu
RssFacebook
Categories Menu

Posted on 21 lipca, 2014 in Aranżacja wnętrz | 2 comments

Boazeria angielska w łazience

Boazeria angielska w łazience

Dzisiejszy wpis kierujemy do osób, które szukają alternatywy dla płytek ceramicznych w łazience. O łazience warto pomyśleć nie tylko jako o miejscu do codziennej higieny, ale też jako o pomieszczeniu w którym możemy odpocząć i zrelaksować się. Dobrze urządzona łazienka może wprawić nas w dobry nastrój i dać pierwszą dawkę energii podczas porannej toalety. Warto przy tej okazji pomyśleć o jej aranżacji w nieco odmienny sposób.

 

Przez ostatnie dziesięciolecia przyzwyczailiśmy się, że gruntowny remont łazienki oznaczał wymianę starych płytek ceramicznych na nowe. Ich rodzajów i wzorów na rynku jest coraz więcej i nie możemy narzekać na brak wyobraźni w ich projektowaniu. Wybór w ich kolorze, strukturze, rozmiarze jest olbrzymi. Na rynku znajdziemy płytki, które imitują kamień, drewno a nawet i boazerię.

 

Co jednak, gdy czujemy, że chcemy gruntownie odmienić wnętrze naszej łazienki? Współczesny rynek wysuwa do nas pomocną rękę i proponuje wiele materiałów, które mogą zastąpić płytki ceramiczne. Kamień, szkło, drewno, tapeta, tynk, płyta wodoodporna to jedynie kilka z wielu dostępnych na rynku alternatyw.

W aranżacji łazienki, gdy rezygnujemy z płytek ważną decyzją będzie zestawienie materiału podłogi z tym na ścianie. Pierwszym krokiem w podjęciu takiej decyzji będzie odpowiedź na pytanie, jaki efekt końcowy będziemy chcieli uzyskać. Czy oczekujemy ciepłej, przytulnej aranżacji, czy chłodnej i ascetycznej?

 

Jednym z oryginalnych rozwiązań łazienkowych może być boazeria angielska. Zagraniczne przykłady realizacji wnętrz, pokazują, że ta boazeria świetnie odnajduje się i w chłodnej i ciepłej stylistyce. Równie chętnie łączy się ją z zimną, marmurową posadzką, co z naturalną, drewnianą. Boazeria dobrze będzie komponowała się z wodoodporną tapetą i wzorzystą podłogą.

 

Boazeria angielska w Polsce zaczyna być dopiero zauważana. Przeglądając strony internetowe, możemy spotkać się z entuzjastami boazerii którzy zrezygnowali z kupowania jej w gotowej formie, a sami mierzą się z wykonaniem jej konstrukcji przy wykorzystaniu listw sztukateryjnych i płyt mdf.

 

Przed Państwem kilka przygotowanych przez nas przykładów, które mogą Państwo wykorzystać jako małą podpowiedź jak zaadaptować boazerię angielską, płycinową i panelową w swojej łazience.

Łazienka w ciepłej aranżacji z wykorzystaniem boazerii

Źródło: www.79ideas.org

Przykładem od którego dziś zaczynamy jest łazienka w ciepłej, stonowanej kolorystyce. W jej aranżacji wykorzystano boazerię płycinową, wykończoną w górnej części gzymsem. Zapewne uwagę Państwa przyciąga podłoga- nieczęsto bowiem w polskiej łazience odnajdziemy tego typu rozwiązanie. Wykorzystanie drewna na pierwszy rzut może wydawać się ryzykowne, bo struktura drewna w większości polskich gatunków jest mało elastyczna na temperaturę i wilgoć. Dlatego przy wyborze rodzaju drewna na podłogę w łazience warto zainwestować w gatunki egzotyczne. Oprócz dobrej odporności na warunki zewnętrzne, wiele z egzotycznych odmian ma ciekawy rysunek i barwę. Gdy jednak wolimy zakupić polskie gatunki, dąb, jesion czy modrzew mogą sprawdzić się równie dobrze co te zagraniczne.

Boazeria płycinowa w łazience

Źródło: www.theglassbell.com

Druga aranżacja to także wnętrze w którym wykorzystano boazerię płycinową. Ten rodzaj boazerii możemy wykonać z wielu materiałów ogólnie dostępnych na rynku. Ważnym w wykończeniu boazerii będzie pomalowanie jej dobrą jakościowo farbą.

Boazeria angielska połączona z marmurową posadzką

Źródło: http://media-cache-ec0.pinimg.com/originals/4a/dd/f9/4addf95eec88e74560e9159d09869a44.jpg

W tym przykładzie przechodzimy do chłodnego, klasycznego wnętrza. Aranżacja nie zawiera żadnego elementu kojarzonego na co dzień z standardową łazienką. Boazeria angielska została połączona z marmurową posadzką. Ściany pokryto szarą, wodoodporną farbą i dodatkowo dołączono listwę sztukateryjną przy suficie.

Boazeria panelowa w małej łazience

Źródło: www.desiretoinspire.net

Mała przestrzeń łazienkowa równie dobrze przyjmuje niestandardowe materiały. Boazeria angielska- w tym przypadku panelowa- świetnie sprawdza się także w niewielkim metrażu. Powyższy przykład pokazuje nam kolejny, warty uwzględnienia materiał- wodoodporną tapetę. Jest to stosunkowo tanie rozwiązanie, ale może przynieść bardzo dobry efekt, gdy poświęcimy trochę więcej czasu na odnalezienie oryginalnego wzoru.

Połączenie boazerii panelowej z wyjątkowym wzorem tapety

Źródło: www.elledecor.com

I kolejne połączenie boazerii panelowej z wyjątkowym wzorem tapety. Mapy na ścianach łazienki przełamują monotonię płaszczyzny i wprowadzają w dobry nastrój.

Boazeria połączona z ceramiczną posadzką i retro dodatkami

Źródło: www.sfgirlbybay.com/

Ostatnia propozycja łączy boazerię z ceramiczną posadzką i retro dodatkami. Wolnostojąca wanna w centralnym punkcie łazienki to na pewno droższe rozwiązanie od wanny zabudowanej, jednak pamiętajmy, że jest to inwestycja na lata i dla takiego efektu warto czasami poświęcić większą kwotę od zaplanowanej.

 

Tą aranżacją kończymy dzisiejszy artykuł. Zachęcamy do lektury kolejnego wpisu i mamy nadzieję, że przybliżyliśmy Państwu temat boazerii angielskiej w sposób zachęcający do dalszych poszukiwań.

2 komentarze

  1. Łazienki wyglądają tak pałacowo 🙂 A tapeta- fajny pomysł, sama się zastanawiam nad zastosowaniem jej w łazience 🙂

    • Ten efekt „pałacowy” uzyskuje się głównie dzięki prezentowanej boazerii ;). Co do samej tapety w łazience, to wiele osób boi się takiego rozwiązania ze względu na silne działanie wilgoci. Jednak to obecnie nie stanowi problemu. Tapety winylowe są bardzo odpornym materiałem, który bez obaw można stosować w łazienkach. Jednak radziłbym kłaść tapetę od wysokości powyżej kranu do sufitu, a od podłoża do kranu kafelki.