Pages Menu
RssFacebook
Categories Menu

Posted on 4 września, 2014 in Aranżacja wnętrz, Inspiracje | 1 comment

Biel w kuchni

Biel w kuchni

Dzisiejszy artykuł chcemy poświęcić szczególnemu miejscu w naszym domu- kuchni. Kuchnia w naszej kulturze to nie tylko przestrzeń do przyrządzania i spożywania posiłków- w jej obrębie dochodzi tak samo często do rodzinnych spotkań czy długich rozmów w gronie znajomych.

Kuchnia pełni wiele funkcji w naszym życiu, warto więc zadbać o jej aranżację. Jej projektowanie to bardzo trudne zadanie- trzeba wziąć tu pod uwagę rodzaj urządzeń AGD, odległości między nimi, wysokość blatów, wybór otwartej lub zamkniętej budowy mebli. Jeśli dobrze przemyślimy te wszystkie aspekty- zyskujemy na jej funkcjonalności, poruszamy się sprawniej i w krótszym czasie przebywamy odległości między urządzeniami w trakcie gotowania.

 

Głównym jednak tematem którym chcielibyśmy się zająć jest kolorystyka wnętrza. Skupiliśmy się przede wszystkim na bieli w aranżacji kuchni. Dlaczego? Biel okazuje się być bardzo trafnym wyborem w tym przypadku: rozjaśnia jej wnętrze, daje wrażenie świeżości, powiększa optycznie nawet te najmniejsze kuchnie w blokach mieszkalnych. Przez wiele lat pokutowała zła opinia na temat wykorzystania bieli w kuchni- obawiano się, że ta barwa będzie niepraktyczna w tak często eksploatowanym pomieszczeniu. Dziś uważamy jako niesprawdzone ciemne, błyszczące meble na których łatwiej dostrzec ślady po gotowaniu.

 

Biel równie dobrze sprawdzi się w aranżacjach tych nowoczesnych czy bardziej klasycznych. Będzie również stanowić uniwersalne tło do reszty dodatków, mebli i sprzętu kuchennego. Przygotowaliśmy dla Państwa kilka przykładów aranżacji w różnej stylistyce, gdzie biel odegrała główną rolę.

Jadalnia przyłączona do kuchni

Źródło: www.flickr.com

Pierwszy przykład to przede wszystkim rzut na jadalnię przyłączoną do kuchni. Biel tutaj jest wszechobecna, nadaje lekkości i elegancji. Dla kontrastu użyto szarości i czerni w meblach oraz drzwiach do spiżarni.

Kuchnia z nowoczesnymi meblami, rustykalną podłogą, geometryczną tapetą i klasycznymi listwami sztukateryjnymi

Źródło: www.nordicdays.blogspot.nl

Kolejna aranżacja to połączenie nowoczesnych mebli, rustykalnej podłogi, geometrycznej tapety oraz klasycznych listew sztukateryjnych. Spotkanie elementów o różnej stylistyce daje efekt wysmakowanego eklektyzmu. Krzesło „Mrówka” duńskiego projektanta Arne Jacobsena to klasyk, w który warto zainwestować, gdy chcemy nadać swojej kuchni element skandynawskiego designu.

Klasyczne wnętrze kuchenne z bogatą rnamentyką i sztukaterią

Źródło: www.remodelista.com

Bogactwo ornamentyki i sztukaterii w powyższym przykładzie zachwyca. Klasyczne wnętrze wymaga jednak dokładnego przemyślenia. Co dobrze wpisze się w przestrzeń sztukaterii i boazerii? Okazuje się, że dobrze dobrane nowoczesne meble będą tutaj najlepszym wyborem. Minimalistyczne fronty i blaty mebli nie skupiają na sobie uwagi, nadają lekkości i pozwalają się zachwycać nad zdobieniami wnętrza.

Klasyczne wnętrze, sztukaterie, odsłonięte elementy kuchenne i rustykalne meble

Źródło: http://media-cache-ak0.pinimg.com/originals/cf/31/9d/cf319df4072bfa3f663266f985ede9d9.jpg

Klasyczne wnętrze, sztukaterie, odsłonięte elementy kuchenne a do tego w zestawieniu rustykalne meble o odkrytym rysunku drewna. Tylko biała przestrzeń przyjmuje takie połączenia nie tworząc wizualnego nieładu. Mamy tutaj wrażenie czystej, harmonijnej kuchni, której ciepły, rodzinny klimat nadaje naturalne drewno.

Biel w kuchni dobrze komponująca się z różnymi materiałami

Źródło: www.casasugar.com

Ostatni przykład pokazuje, że biel doskonale komponuje się również z różnymi materiałami. W dotychczasowych aranżacjach pokazaliśmy Państwu zestawienia bieli ze sztukateriami, nowoczesnymi i rustykalnymi meblami. Powyższe wnętrze to połączenie zimnego marmuru z metalem i drewnem. To propozycja dla entuzjastów bardziej ascetycznych, chłodnych kuchni.

 

Mamy nadzieję, że dzisiejszy artykuł przekonał Państwa do zastosowania bieli we wnętrzu kuchni. Zaznaczamy jednocześnie, że temat bieli nie został wyczerpany – jej ponadczasowy i uniwersalny charakter znajdzie zastosowanie jeszcze w wielu innych aranżacjach wnętrz. Żegnamy się z Państwem i zapraszamy do lektury kolejnych wpisów.

1 Comment

  1. W żadnej z propozycji nie widzę okapu, hmmm….
    wydaje mi się że w białej kuchni to pewnego rodzaju wymóg, chyba że kuchnia ma pełnić jedynie funkcję pokazową i gotujemy w niej jedynie wodę na herbatę.
    Moim zdaniem nie musi być jakoś specjalnie eksponowany ale musi być. Może wtapiająca się w tło kuchenna white tuba?